Воля до успіху: Аня Завертайло про шлях підприємиці, подолання страхів та мистецтво бізнесу

Разом із грантовою програмою «Власна Справа» від Міністерства економіки WoMo.ua підготувало серію коротких інтерв’ю з підприємицями, щоб підтримати тих, хто починає або продовжує свій, іноді тернистий, шлях у бізнесі. Першою героїнею цієї серії стала Аня Завертайло, засновниця київської мережі закладів Honey та «Завертайло». Вона відверто поділилася своїми страхами та сумнівами ведення бізнесу, розказала, як долала їх і що б змінила у своїх рішеннях.

Що мотивувало вас до підприємництва? Які ідеї та події у житті привели вас до обраного напряму? Чи були у вас сумніви, перш ніж розпочати свій шлях, як ви їх долали?

Воля до свободи дій та втілення власних ідей, а ще бажання заробляти гроші. Я почала власний мікробізнес ще у підлітковому віці, і мені сподобалася та перспектива, яку вдалося побачити: самостійне планування дій, відповідальність за результат, загальна відповідальність за все, що є у бізнесі. Це таке відчуття контролю фрика і одночасно митця, коли ти здатен і гроші знаходити на перші інвестиції, і зв’язки вибудовувати, і ціннісну пропозицію формувати, і бути корисним, і дивитись глибоко, і ризикувати всім заради мети. Це цілий набір складних вражень. Це треба просто любити.

 

Сумніви завжди були, але страху помилятись не вдалося мене приручити. Нормальна людина з критичним мисленням має сумніватися. Це ж власна безпека. Сумніватися і прораховувати майбутні можливі варіанти розгортання подій. Що більше некомфортних думок виникне на цьому етапі, то краще можна підготуватися внутрішньо. Я ніколи не боялася дивитися наслідкам в очі. Це мене багато разів рятувало від неефективних рішень.

Які поради ви можете дати іншим підприємцям щодо пошуку фінансування?

Грошей у світі багато. Просто знайдіть свій спосіб їх здобути. Я не кажу, що це легко. Це складно. Але гроші завжди знаходяться. Шукайте.

Розкажіть про головні проблеми, з якими стикаються підприємиці саме у вашій сфері? Як, на вашу думку, можна покращити ситуацію? Які похибки у мисленні заважають йти до своєї мети у підприємництві?

Ресторанна сфера асоціюється з красивим життям, перебуванням у просторі краси та смаку, але сервіс насправді про інше. Це величезна машина, якою треба вміти керувати. Зі складними механізмами всередині, де кожна деталь має значення і має бути доглянутою. Люди, процеси, технології, сервіси всередині сервісів, мікро- і макроменеджмент, творчість, комунікації, інновації тощо. Тому жінка, яка хоче навчитися керувати цією машиною, має бути здатною до великих навантажень, швидкостей, відповідальності та бажання оперативно вчитися того, що треба. І це не завжди те, що хочеться. Тому немає тут  труднощів саме для жінки. Просто треба мати час і сили. Багато часу і багато сил. І жодних похибок не буде. Усвідомлення своєї відповідальності покаже шлях.

Які уроки винесли для себе з ведення власного бізнесу?

Немає неправильних рішень. Усе, що відбувається, потрібно для досвіду і навичок справлятися.

Люди — серце будь-якого бізнесу. Вони головний ресурс для функціонування організму. Тому до людей у командах треба ставитися з повагою і турботою. Завжди.

Своєю справою треба вміти заражати. Але головне — її треба любити. Заробляти — не соромно. Це круто. Бізнес тоді має сенс, коли він заробляє. Тому не треба нехтувати цілями, амбіціями, розвитком, маркетингом та прагненням нарощувати м’язи.

Для того щоб не втрачати цікавість до своїх проєктів, треба мати особисту місію. Знайти те, що буде здирати тебе з ліжка щоранку і бігти пахати. А ще надихати, вчити, створювати, прогресувати, віддавати всю себе. На жаль, гроші у чистому вигляді не дають довгострокової мотивації. Для великих подвигів треба мати велику ідею. Її треба відшукати.

Розкажіть про найбільший страх, який ви подолали на шляху до власної справи.

Я боюся бути незахищеною і потрапити в лапи людей, які перевищують свої повноваження. Боюся інвестувати своє життя у простір, який має агресорів, де не працює буква закону і немає правил. Чи подолала я цей страх? Ні. Тому що реальність поки що така. Ми у небезпеці весь час. Але я навчилася жити з думкою про вразливість і намагаюся бути готовою до бою завжди.Для тих, хто хоче почати або розвинути власний бізнес, існує можливість скористатися грантовими програмами. В рамках грантової програми «Власна Справа» від Міністерства економіки, ветерани та їхні подружжя можуть отримати до 1 мільйона гривень на розвиток бізнесу. Детальнішу інформацію про це можна знайти за посиланням.