«Вони зійшлися. Лід і полум’я»: «Вулиця Світлячків», новий серіал від Netflix

Огляд нового серіалу Netflix "Вулиця Світлячків" (Firefly Lane)

04.04.2021

Надя Куприненко, киновед, обозреватель WoMo

Вона — красива, успішна і нарцисична. Зірка суперпопулярного телешоу. Завжди у центрі уваги, яскрава, смілива кар’єристка. Вона – Таллі Харт.

Вона – проста, трохи сором’язлива «ботанічка», що обираючи між кар’єрою і сім’єю, зробила ставку на друге. Вона – Кейт Маларкі. І вічна тінь Таллі Харт.

 

3-го лютого 2021 року на Netflix відбулася прем’єра першого сезону серіалу Вулиця Світлячків / Firefly Lane за однойменним бестселером 2008 року письменниці Крістін Ханн.

На Вулиці Світлячків по сусідству живуть дві ровесниці. Кейт Маларкі – чемна, вихована дівчинка, що мешкає у затишному будинку, у, на перший погляд, пристойній родині, де є мама, тато і двійко дітей. І Таллі Харт – зухвала, войовнича пацанка, що живе у трейлері з мамою-хіппі, яка силоміць забрала її у бабусі, де та виховувалася, аж доки мама згадала, що у неї є донька.

Їхня зворушлива дружба почалася у 1970-х роках і на момент подій, що розгортаються у серіалі, триває вже 30 років.

Насправді головна героїня Таллі має дуже зрозумілий психотип: вона занадто яскрава, щоб залишатися у тіні. Вона повинна сяяти – на телеекрані, серед друзів, так само й у малознайомих компаніях. Вона ніколи не буває непоміченою. При цьому має емпатійну вдачу, здатна правильно розставляти пріоритети у власному житті, але повинна бути пріоритетом у житті інших людей. Ця яскравість подеколи засліплює навіть її саму, і часто вона не помічає, що робить боляче єдиній людині, яка її по-справжньому любить, і єдиній, яку по-справжньому любить вона сама, – Кейт.

Співчуваючи Кейт і цілком вбачаючи у вчинках Таллі невиправдане нахабство, якимось незбагненним чином до Таллі неможливо відчувати нічого іншого, крім беззаперечної симпатії.

І нарешті один епізод розставляє усе по своїх місцях. У пологовому будинку, де народжувала Кейт, в один момент увага усіх присутніх була обернена до новонародженої дівчинки. Таллі неочікувано для себе стала номером два, що спричинило їй мало не фізичний біль. Але вона не зрадила собі і дуже швидко стала номером один для доньки Кейт.

Серіал був би простою, сентиментальною жіночою історією, якби не часові паралелі, які, одначе, повторюючись від серії до серії, починають втомлювати і, здається, сюжет би нічого не втратив, якби був більш лінійним. На початку у цих квантових стрибках починаєш навіть губитися. Тим паче, що треба дуже постаратися, щоб зрозуміти, що 40-річні актриси потрапили в інший часовий вимір і зображають 20-річних дівчат, а не просто з доброго дива розмалювали обличчя рожевими тінями й рум’янами. Віддаючи належне шоураннерам – завдяки ретроспекціям, вони до кінця тримають інтригу, де питання «та що ж там врешті між ними сталося?!» плавно переходить до нового сезону разом із цікавістю глядача. Трикрапка у кінці останньої серії першого сезону прозоро натякає на продовження історії.

У десять п’ятдесятихвилинних серій першого сезону автори під зав’язку напихали всього, що тільки можна: дружба, кохання, зрада, харасмент, #metoo, одностатеві стосунки, весілля, домашнє насилля, пологи, війна, розлучення, конфлікт поколінь, викидень, багатство, наркотики, фемінізм, навіть випадкова стрілянина і журналістський подвиг… Тож якими ще подіями на шляху до розкриття головної таємниці поповнять серіал шоураннери – також, виходить, інтрига.

Зробивши ставку на двох центральних персонажів, автори перестали зважати на інших героїв, тому, на жаль, образ матері Таллі вийшов незавершеним, ще й загубився у низці часових пластів, хоча її вплив на характер і вчинки доньки очевидний навіть у дорослому віці.

Шоу «Час подруг», ведучою якого є Таллі Харт і зразком якого, очевидно, є шоу Опри, виглядає настільки сумнівно у серіалі, що від серії до серії очікуєш на його фіаско, але ні – і з шоу, і з його ведучою усе гаразд.

Роль дорослої Таллі Харт зіграла актриса, у минулому модель, Кетрін Хайгл. Українському глядачу вона відома за головними ролями у фільмах «Трішки вагітна», «Гола правда» та за роллю Іззі Стівенс у серіалі «Анатомія Грей». У «Світлячках» Кетрін, як і її героїня, цілковито перебирає на себе усю увагу глядача. Історія, яка насправді повинна була б бути історією великої дружби двох жінок, сприймається як історія злетів та падінь Таллі Харт. Здебільшого, звичайно, злетів.

Таллі Харт демонструє нам, чого вартий для жінки успіх та що приховує яскрава посмішка суперзірки. Кейт Маларкі – чи варто відмовлятися від покликання, потураючи упередженням суспільства, кризі середнього віку власного чоловіка, та навіть вибрикам доньки-підлітка.

Про що: про дружбу.

Для кого: для тих, хоче подивитися легкий, подекуди смішний (ну, бо не можна без поблажливої посмішки дивитися на зачіски та макіяж 80-х), але з усім цим захоплюючий серіал у компанії з бокалом такого ж легкого вина.

Цитата: «Ми знову говоримо про мейк-ап, поки йде війна.»