Все більше малого і середнього бізнесу повертається до роботи на тлі скорочення фінрезервів — ЄБА

Третій місяць поспіль тримається тенденція відновлення роботи малого бізнесу. Тоді як у березні не працювало 42% опитаних підприємців, а у квітні – 26%, наразі без роботи лишаються тільки 17%.

Такими є висновки третьої хвилі опитування, яке Європейська Бізнес Асоціація провела серед представників малого та середнього бізнесу.

Серед непрацюючих компаній 16% планують відновлювати роботу, а 21% МСБ вже працюють у повному обсязі, 38% – частково або з обмеженнями.

Водночас погіршується оцінка підприємцями власної фінансової стійкості. Наразі 34% повідомляють, що їх фінансових резервів вистачить на кілька місяців, раніше таких було 40%. Ще 12% мають резервів на один місяць, а інші 12% – на пів року. Тільки 5% мають достатньо фінансових резервів на рік і більше. Про відсутність резервів повідомляє наразі 29% компаній, хоча місяць тому таких було 26%.

Відповідно погіршилася ситуація з виплатою зарплат співробітникам. Заробітну плату в повному обсязі виплачують наразі 23% компаній, і тільки 2% зберегли додаткові або авансові виплати. Іншим 32% довелося скоротити розмір заробітних плат, 21% не має змогу робити виплати, а 12% змушені звільняти співробітників.

Для порівняння, місяць тому у повному обсязі виплачували зарплату 25% компаній, до скорочень вдавались 27%, а до звільнень – 9%.

Однак, підтримка збройних сил та гуманітарна допомога лишаються одними з пріоритетів малого бізнесу. Так, 57% продовжують допомагати фінансово, 19% – продукцією, 15% надають послуги, 6% – засоби захисту/оборони, 4% – медикаменти. Ще 12% підтримують своїх співробітників, що долучились до лав захисників країни. Втім, все більше компаній повідомляють, що вичерпали свої ресурси на допомогу: минулого місяця таких було 18%, наразі – 27%.

«Повномасштабна війна виявилась забігом на довгу дистанцію, до якого готовий далеко не кожен бізнес. Її наслідки особливо відчутно зачепили представників малого та середнього бізнесі, які мають менше ресурсів та можливостей, ніж великий чи міжнародний бізнес. Ми бачимо, що хоча перший шок вже минув і переважна більшість намагається відновити роботу, третина підприємців на сьогодні вже не мають фінансових резервів. Відповідно, можливості виплачувати заробітну плату та інші зобов’язання з кожним місяцем зменшуються, як і можливості допомагати захисникам та населенню», — коментує Анна Дерев’янко, виконавча директорка Асоціації.

Втрати бізнесу від війни 37% респондентів оцінюють в суму до 10 тисяч доларів, ще 32% – в діапазоні 10-50 тисяч, 11% – в діапазоні 50-100 тисяч, і 12% – більше 100 тисяч. Про відсутність втрат повідомляють тільки 5% МСБ. При цьому 23% опитаних нами бізнесів повідомляють про збитки майну чи активам безпосередньо внаслідок бойових дій.

Водночас 72% опитаних не користувались ні державними, ні міжнародними програмами для підтримки свого бізнесу. Тоді як 15% скористались опцією сплати єдиного 2% податку, 6% – іншими податковими пільгами, 2% – компенсацією за працевлаштування ВПО.

Попри все, позитивну динаміку розвитку свого бізнесу до кінця року очікують 19% підприємців, тобто майже кожний п’ятий. Ще 16% прогнозують, що стан справ суттєво не зміниться, а 62% розраховують на негативну динаміку. У 47% не зміниться команда, тоді як 39% будуть вимушені скорочувати працівників, і тільки 10% планують набирати нових. Розмір заробітних плат більшість підприємців, а саме 54% також сподівається залишити на поточному рівні, тоді як до зменшення, за прогнозами, доведеться вдатися 22% компаній, а підвищувати зарплати планують 13%.