Всередині людини: 18 відеолекцій з анатомії, антропології та генетики

Що таке ДНК, навіщо нам треба їсти та чому хлопчиків народжується більше, ніж дівчаток

17.10.2017

Що таке ДНК? Як функціонують легені? Чому нам необхідно їсти та спати? Чи справді нашими пращурами є шимпанзе? З якої причини у світі народжується більше хлопчиків, ніж дівчаток? На всі ці питання ви знайдете відповіді у анімаційних лекціях від освітніх YouTube-каналів, які присвячено анатомії, антропології та генетиці.

Що таке ген?/What is a gene?

Канал Stated Clearly знімає короткі відеолекції на різноманітні теми. До нашої добірки потрапило ось це відео, яке просто й зрозуміло пояснить дітям, що таке ген.

Що таке ДНК і як вона працює?/What is DNA and How Does it Work?

Це анімований урок також від розумників Stated Clearly. Цього разу вони розкриють таємниці ДНК — своєрідних цеглинок, із яких складаються живі організми.

Що відбувається, коли ваша ДНК пошкоджується&/What happens when your DNA is damaged?

ДНК лише в одній окремо взятій клітині людського організму пошкоджується десятки тисяч разів на день. Оскільки ДНК забезпечує виробництво білків, завдяки яким клітини функціонують, такі пошкодження можуть спричинити серйозні проблеми, зокрема важкі хвороби. На щастя, клітини вміють вирішувати ці проблеми в більшості випадків.

Чи дійсно ми на 99% шимпанзе?/Are We Really 99% Chimp?

Канал MinuteEarth має відео, що містить відповідь на досі цікаве питання — чи дійсно нашими пращурами є шимпанзе, що живуть собі у джунглях, та гадки не мають, що вони гіпотетичні родичі якихось там хомо сапієнс?

Імунна система. Бактеріальна інфекція/The Immune System Explained. Bacteria Infection

Щосекунди наше життя опиняється під загрозою — бактерії, віруси, грибки намагаються потрапити у тіла людей та використати їх ресурси на свій розсуд. Але наші організми мають потужну армію клітин, яка самовіддано бореться із ними. Називається ця армія імунною системою. Відео з каналу Kurzgesagt продемонструє, яким чином воїни імунітету долають ворогів.

Що можна дізнатися, вивчаючи стародавні скелети?/What can you learn from ancient skeletons?

Стародавні скелети можуть розповісти чимало про минуле, зокрема про вік, стать та навіть соціальний статус свого колишнього власника. Однак чи можемо ми про це дізнатися, просто досліджуючи збережені землею кістки? Спікер TED Фарназ Хатібі познайомить вас із захоплюючою наукою — біологічною антропологією.

Клітина проти вірусу: битва за здоров’я/Cell vs. virus: A battle for health

Усі живі істоти складаються з клітин. У людському тілі вони мають складний механізм захисту від загарбників на кшталт вірусу застуди. Біолог Шенон Стайлз покаже вам мікроскопічний арсенал зброї та воїнів, що приймають участь у битві за ваше здоров’я.

Подорож кисню по вашому організму/Oxygen’s surprisingly complex journey through your body

Повітря, яким ми дихаємо, на 21% складається з кисню. В організмі людини кисень відіграє важливу роль при виробництві енергії для живлення більшості клітин. Але цікавились ви, яким чином кисень досягає клітин, розташованих глибоко всередині нашого організму? Відповіді у відео TED-Ed.

Як функціонує печінка?/What does the liver do?

Всередині кожної людини є своєрідна фабрика масою приблизно 1,4 кг, яка працює 24 години на добу. Це печінка — найважчий орган, який одночасно виконує роль складу, виробничого вузла і фабрики з переробки. Вчена та спікерка TED Емма Брайс коротко розповідає про те, як вона функціонує.

Коротко про кров’яний тиск/How blood pressure works

Кров, рухаючись судинами завдяки роботі серця, чинить тиск на стінки цих судин. Але чому кров’яний тиск визначається двома значеннями і в яких одиницях він вимірюється? Чим загрожує високий кров’яний тиск та як виникає атеросклероз? Дізнайтеся із анімованої лекції каналу TED-Ed.

Як ростуть м’язи?/What makes muscles grow?

У організмі буль-якої людини є понад 600 м’язів, які тримають нас та допомагають рухатися. Ваші м’язи також потребують вашої постійної уваги. Те, як ви ставитеся до них щодня, визначає, чи вони атрофуються, чи виростуть. Спікер TED Джефрі Зігель демонструє, як поєднання сну, правильного харчування та фізичних вправ забезпечить максимальну і сильну підтримку м’язів.

Як працюють легені?/How do the lungs work?

Коли людина дихає, кисень переміщується до клітин тіла, щоб вони могли функціонувати. Водночас дихання очищає організм від діоксиду вуглецю, що утворюється в результаті роботи клітин. Як людині вдається виконувати цю складну і важливу роботу, навіть не замислюючись? Відвовідь у відео від TED.

Як їжа впливає на ваш мозок/How the food you eat affects your brain

Їжа чинить прямий і тривалий вплив на найпотужніший орган тіла людини — мозок. Як саме вона впливає на сірі клітини, дізнайтеся просто зараз!

Чому хлопчиків більше, аніж дівчаток?/Why Do We Have More Boys Than Girls?

Дивне питання, чи не так? Адже ми знаємо, що чоловіче населення менше за жіноче. Виявляється, що хлопчиків народжується більше, ніж дівчаток, але потім відбуваеться щось таке, внаслідок чого хлопці зникають. Засновники каналу MinuteEarth мають чітке та коротке пояснення цій метаморфозі.

Що трапиться, якщо не пити воду?/What would happen if you didn’t drink water?

Вода є важливою складовою частиною нашого світу, та й ми самі на 55-60% складаємося із води. То яку роль вода відіграє в наших тілах, і скільки нам потрібно її випивати щодня, аби залишатися здоровими? Дивіться анімацію.

Переваги здорового нічного сну/The benefits of a good night’s sleep

У даному відео пояснюється, як сон реструктуризує ваш мозок і таким чином впливає на гарний стан пам’яті та самопочуття.

Чому в жінок відбуваються менструації?/Why do women have periods?

Спільною ознакою деяких ссавців нашої планети є наявність менструального циклу. Люди входять до невеликої групи тварин, які мають менструацію. Тож в чому сенс цього рідкісного процесу, до чого він призводить, і чому він властивий жінкам? У відео відповіді на не дуже зручні для батьків питання.

Люди через 1000 років/Humans In 1000 Years

Як буде виглядати людство через 1000 років? Подивіться розумну мультиплікацію від AsapScience, яка пророкує потемніння шкіри, вживлення мікророботів у наші організми, видовження та схуднення тіл, а також уникання деяких природних явищ.

— Читайте також: Трудные темы: 10 роликов, которые стоит посмотреть вместе с подростками