Всупереч прогнозам: працевлаштованість в Україні зростає

Попри втому і напруженість, що превалюють у настроях населення, відбувається зростання частки працевлаштованих громадян. Які ще зміни зафіксували у настроях українців? Дослідницька компанія Gradus Research у межах проєкту “Градус суспільства під час війни” провела десяту хвилю дослідження, щоб простежити динаміку змін від початку повномасштабного вторгнення. 

Зростає рівень працевлаштованості. Дедалі більше опитаних українців мають роботу і працюють повний або частковий робочий день (69% опитаних декларують це зараз, проти 62% у грудні 2023 року). Для порівняння: найнижча працевлаштованість була у березні 2022 року на рівні 24% респондентів і відтоді послідовно збільшується.
Українці працюють попри все: нові дані Gradus Research

Зростають і доходи українців. У порівнянні з довоєнним часом заробітна плата українців збільшилася, про це кажуть суттєво більше респондентів (56%), ніж у попередніх хвилях дослідження. Наприклад, у грудні 2023 року про збільшення доходу говорили лише 15% опитаних українців.

Українці працюють попри все: нові дані Gradus Research

“Факти збільшення рівня працевлаштованості і доходів можуть позитивно впливати на рішення зворотної міграції українців за кордоном. Адже наявність роботи є одним з ключових чинників повернення. На додаток бачимо серед результатів і зростання намірів залишатися в Україні у разі загострення ситуації — наразі переважна більшість (62%) опитаних українців не планують нікуди переміщатись за таких обставин. І це важливий сигнал, що покращення економічних чинників може впливати на ситуацію, навіть якщо безпекові ризики залишаються”, — стверджує Євгенія Близнюк, соціологиня, засновниця і директорка дослідницької компанії Gradus Research.

Боротьба за людей: які рішення працюють у 2026 році

8 липня 2026 року в Києві HR Wisdom Summit 2026 об’єднає HRD, CEO та керівників компаній для обговорення найгостріших викликів ринку праці. Учасники говоритимуть про утримання талантів, адаптацію ветеранів, нові моделі управління командами та розвиток навичок, необхідних бізнесу вже сьогодні.

Попри втому і невизначену тривалість війни, довіра до ЗСУ залишається високою. Загалом від початку повномасштабної війни цей показник не змінився суттєво і становить 59%, тоді як у 2022 році був 63%.

Військова допомога країн Заходу і міць Збройних сил України — такі дві ключові запоруки перемоги України у війні з росієюназивають опитані (61% та 58% відповідно). Водночас респонденти менше вірять у згуртованість суспільства як запоруку перемоги. Якщо порівнювати з даними дослідження перших днів повномасштабного вторгнення, то спостерігається значне падіння віри у дієвість посилення санкцій, запроваджених іншими країнами проти рф, а також у деморалізацію російської армії як чинника нашої перемоги.

Топ-5 емоцій, що переважають у настроях українців, залишаються без змін. Втома продовжує очолювати цей перелік: більш ніж половина респондентів (54%) декларують такий стан. У порівнянні з попередньою хвилею дослідження в опитаних дещо знизився рівень напруженості (41% проти 43% наприкінці 2023-го), при цьому спостерігається зростання рівня розчарування (33% проти 29% у грудні 2023-го).

Українці працюють попри все: нові дані Gradus Research

Щодо рівня суб’єктивного стресу, то з квітня 2024 року він залишається стабільно високим — на рівні 87-88%.

Частка тих, хто спілкується українською в побуті, продовжує зростати. Якщо у квітні 2022 року таких було 53%, то зараз частка українськомовних опитаних становить понад 68%.

Українці працюють попри все: нові дані Gradus Research

Звіт дослідження доступний на сайті Gradus Research за посиланням.

У межах проєкту “Градус суспільства під час війни” Gradus Research провів десять хвиль дослідження настроїв українців під час війни: І хвиля — 28 лютого-1 березня 2022-го, ІІ хвиля — 8 березня 2022-го, ІІІ хвиля — 28 березня 2022-го, IV хвиля — 20 квітня 2022-го, V хвиля — 23 травня 2022-го, VI хвиля — 28-30 липня 2022-го, VII хвиля — 27-30 грудня 2022-го, VIII хвиля — 24-25 квітня 2023-го, IX хвиля — 20-23 грудня 2023-го, Х хвиля — 17-21 червня 2024-го. Опитування проводила дослідницька компанія Gradus Research методом самозаповнення анкети у мобільному застосунку чи на онлайн-платформі Gradus. Вибірка відображає структуру населення міст із кількістю мешканців більш ніж 50 тисяч віком 16-60 років за статтю, віком, розміром населеного пункту та регіоном, окрім тимчасово окупованих територій та територій ведення активних бойових дій. Розмір вибірки у десятій хвилі опитування — 1165 респондентів.