Невизначеність у бізнес-середовищі, релокація кадрів, скорочення замовлень від міжнародних партнерів — це не всі проблеми, з якими зіткнулися ІТ-компанії після початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року.
Через високу адаптивність, гнучкість, диджиталізацію та ефективну комунікацію ІТ-галузі, існує хибна думка, що ІТ-сфера в Україні не постраждала від війни. Однак мобілізація, релокація кадрів та економічна нестабільність призвели до значного зниження кількості вакансій в ІТ-секторі. Qubit Labs проаналізувала дані DOU, порівнявши стан ринку до війни та зараз. У вересні 2024 року кількість вакансій для молодших Front End спеціалістів знизилася на 69.39% порівняно з січнем 2022 року. Вакансії для senior Java розробників скоротилися на 48.85%. Також, великі українські компанії з понад 1500 співробітниками пропонують лише 2–59 вакансій, тоді як до війни це було понад 100 позицій.
Окрім цього, за даними IT Research Ukraine, у 2023 році 6% айтівців стали безробітними. У кожного п’ятого фахівця доходи вже впали, а кожен десятий був готовий до зниження зарплати. Також, за даними DOU, зарплати українських розробників значно зменшились у 2024 році; найбільше падіння — у фахівців рівня senior. ІТ-ландшафт України зазнав кардинальних змін, але бізнес продовжує підтримувати економіку. Qubit Labs опитала керівників ІТ-компаній щодо адаптації до нових умов. Вони поділилися досвідом і баченням подальшого розвитку.
Повномасштабна війна: Руйнівний вплив на ІТ-сектор
З початком повномасштабної війни наша компанія зіткнулася з перебоями в роботі, зниженням продуктивності та змінами в клієнтському попиті. Через нестабільну ситуацію ми розпочали пошук нових локацій для найму співробітників.
Досвід респондентів: “У 2022-2023 роках в компанії спостерігалося значне зниження активності. Війна насамперед уплинула на угоду злиття та отримання інвестицій, оскільки вона мала відбутися саме в лютому 2022. Угоду відклали на серпень 2022, бо IT сектор почав відновлюватися. Також, виросле податкове навантаження, адже ми більше наймаємо в Європі та розробники хочуть покриття податків для легалізації документів”, — управляючий партнер та член Ради Директорів міжнародної IT компанії 4ire Holding, яка спеціалізується на рішеннях для FinTech, Banking і GreenTech.
“Завдяки ковіду, ми підготувались з точки зору віддаленої роботи. Проте, у звʼязку з війною, нам довелось зробити повну реструктуризацію бізнесу з боку фінансово-організаційної структури та трудових відносин. В першу чергу довелось відкрити компанію за кордоном, оскільки контрагенти бояться працювати з українськими компаніями”, — співвласник компанії, яка займається арт аутсорсингом у сфері мобільних ігор та реклами.
Інтернаціональні партнери були розгублені
Коли почалася війна і партнери не знали, як далі розвиватиметься ситуація в Україні, 30% з них заморозили свої проєкти та не повернулися. Інші передавали послуги на аутсорсинг в альтернативні локації (Польщу, Румунію, та інші країни Східної Європи).
Досвід Qubit Labs свідчить, що міжнародні партнери розділилися. Ті, хто працював з українцями до війни, продовжують співпрацю через підвищення ефективності та зниження зарплатних очікувань. Інші, без попереднього досвіду, утримуються через нерозуміння бізнесових та життєвих реалій в Україні.
Досвід респондентів: “Зараз десь 40 % клієнтів не хочуть наймати співробітників саме в Україні через ризики зі світлом та мобілізацією”, — управляючий партнер та член Ради Директорів міжнародної IT компанії 4ire Holding.
“Клієнтів стало менше і, якщо, перший рік всі нам співчували, то поступово почали відмовлятися від співробітництва або працювати з переміщеними командами”, — співвласник компанії, яка займається арт аутсорсингом у сфері мобільних ігор та реклами.
ІТ-індустрія пережила блекаути та релокацію
З 2019 року Qubit Labs працює дистанційно, але через блекаути та відсутність офісів компанія вирішувала питання доступу співробітників до інтернету та електроенергії індивідуально.
Досвід респондентів: “Ми переїхали з видового офісу на 16 поверсі в Києві у приміщення, де є також підвал. В офіс перестало ходити багато співробітників в Києві, тому майже всі працюють віддалено. Основна проблема зараз — це відключення світла, тому в офісі ми створили всі умови на випадок відключення та допомагаємо своїм співробітникам облаштувати робоче місце, якщо немає змоги приїхати”, — управляючий партнер та член Ради Директорів міжнародної IT компанії 4ire Holding.
“Ми змінили організаційну структуру і взагалі відмовились від офісів. З приводу робочих годин нічого не змінилось, ми як були гнучкі до умов клієнтів, так і залишились”, — співвласник компанії, яка займається арт аутсорсингом у сфері мобільних ігор та реклами.
Бізнес адаптувався до реалій воєнного часу
Qubit Labs активно підвищує обізнаність серед закордонних клієнтів про адаптацію українського бізнесу до нових реалій та здатність ефективно працювати навіть під час відсутності електроенергії та Інтернету. Ми регулярно записуємо освітні вебінари та надаємо замовникам дослідження щодо стану ринку розробників в Україні (наприклад, кількість розробників, їхній досвід і рівень технічних знань), щоб потенційні партнери розуміли, що Україна — одна з провідних країн за рівнем експертизи.
Досвід респондентів: “Ми наймаємо спеціалістів зараз більше під проєктну основу і намагаємось брати довготривалі контракти, це дозволяє трохи знизити операційні витрати, які суттєво виросли. Ми продовжуємо активно наймати розробників з України, а також активно проводимо програми стажування для інтернів і допомагаємо розробникам вирости всередині компанії”, — управляючий партнер та член Ради Директорів міжнародної IT компанії 4ire Holding.
“В цілому, ми швидко та непогано адаптувались. Наразі працюємо у звичайному режимі. Труднощі, в першу чергу, зазнають співробітники, які знаходяться в Україні”, — співвласник компанії, яка займається арт аутсорсингом у сфері мобільних ігор та реклами.
Попри всі виклики, Qubit Labs продовжує активно працювати. Наша основна мотивація — це підтримувати українське суспільство та економіку країни шляхом створення нових робочих місць та залучення до співпраці більшої кількості іноземних партнерів. Окрім цього, ми запустили соціальний проєкт Women in Tech Ukraine. Ми пропонуємо різноманітні курси, безкоштовний розмовний клуб для тих, хто хоче покращити свої знання англійської мови, вебінари, а також менторську платформу для українок, які хочуть розпочати свій шлях в ІТ. Також, ми реалізували проєкт “Heroes in Tech”, який допомагає ветеранам, ветеранкам та членам їх сімей знайти своє покликання в ІТ-сфері.
Ми цілком поділяємо думку Марії Шевчук, виконавчої директорки Асоціації ІТ Ukraine про те, що після війни IT-галузь стане “драйвером економічного відновлення країни”. Ми віримо в те, що після закінчення війни та стабілізації ситуації, значна кількість компаній захоче працювати з фахівцями з України.