WoMo-книга: Економіка. Те, про що тобі не розкажуть дорослі (бо й самі не знають)

Путівник для дитини, що дорослішає

29.08.2019

Сучасну економіку складно пояснити дітям, адже це не просто схема «товар-гроші», а сучасну українську економіку деякі батьки взагалі відмовляються пояснювати. Проте це робити не варто: достатньо самим розібратися, як вона працює, прочитавши разом з дітьми книжку Богуша Янішевського, яка вийшла друком у видавництві «Моя книжкова полиця».

Коли діти починають нас питати про гроші ми часто відмовляємося обговорювати цю тему, бо це не «дитячі» питання, або тому що самі не до кінця розуміємо як влаштовано світ грошей. Щодо першої причини дозвольте зауважити, що економіка, сімейна чи глобальна, — частина світу, у якому живуть наші діти, тому вони повинні в ньому орієнтуватися, аби, ставши повнолітніми, раптом не опинитися у боргах, кредитах чи працювати за безцінь. По-друге, незнання економічних процесів ніяк не робить честі нам, дорослим, і заповнити ці прогалини у своїх знаннях ніколи не пізно. Для того, щоб над книжкою не нудьгували ані діти, ані дорослі, автор зробив її дотепною та оздобленою наочними «дахозривними» ілюстраціями. Видавець дозволив нам разом з нашими читачами під обкладинку цієї новинки.

Що таке сімейний бюджет?

Кожна родина функціонує, як маленьке підприємство. З одного боку, вона заробляє гроші, тобто має дохід, а іншого — має свої видатки, тобто витрати.

Частина доходів родини з’являється на рахунку регулярно, щомісяця. Це може бути, наприклад, зарплатня, тобто винагорода за роботу на повній зайнятості. Інші доходи можуть з’являтися час від часу, наприклад, премії, винагороди, гроші за додаткову роботу.

Це саме відбувається і з витратами. Є регулярні витрати, наприклад, щомісяця потрібно платити за квартиру, сплачувати кредит у банку, платити за навчання. Такими регулярними платежами можуть бути і рахунки за телефон, кабельне телебачення або інтернет. Інші витрати з’являються нерегулярно, наприклад, покупки зимового одягу або витрати на відпочинок.

Відмивання брудних грошей

Злочинці, які заробили купу кешу на чорному ринку, намагаються вдавати, що отримали його цілком законно. Бо інакше фіскальна служба могла б поцікавитися, звідки в них гроші на дорогі автомобілі, будинки та інші недешеві речі.

Гроші, зароблені незаконно, інакше називаються “брудними”. Щоб вони видавалися чесно заробленими, їх потрібно “відмити”. Для цього існують спеціальні фірми, що діють цілком законно і в яких злочинці навіть сплачують податки.

Що робити, щоб розвивалася економіка?

Економіка дуже чутлива до змін, для розвитку їй потрібна постійна увага. Вона проти стрімкої інфляції. Економіка погано розвивається, якщо її обтяжують високі податки. Для належного функціонування їй потрібна економічна інфраструктура. Це, наприклад, дороги, мости, залізниці, аеропорти, доступ до інтернету. Завдяки розвиненій інфраструктурі економіка більш ефективна. У країнах, де відсутня інфраструктура, економіка розвивається повільно. Важливе значення для економіки має законодавство. Занадто складні закони можуть стримувати економічний розвиток. А ще економіка не обходиться без розумних та добре освічених працівників.

У країнах, де склалися зрозумілі умови для ведення економічної діяльності, кажуть про сприятливі економічні умови. Ірландія – одна з країн із найсприятливішими економічними умовами. Там оселилися такі компанії, як Google, Twitter та Facebook.

  • Ціна: 290 грн
  • Де придбати: mybookshelf.com.ua
— Читайте також: WoMo-книга: Я і Конституція