WoMo-книга: «Жінки, що біжать з вовками. Жіночий архетип у міфах та легендах»

Культовий бестселер знов виходить українською

03.11.2023

Клариса Пінкола Естес

Психологиню та письменницю Кларису Пінколу Естес не називають видатною, вона легендарна. Її ідеї надихають мільйони жінок у всьому світі на пошуки справжніх себе: вільних, радісних, сильних. А цю її книжку видають уже впродовж 25 років. Незабаром український переклад «Жінки, що біжать з вовками. Жіночий архетип у міфах та легендах» вийде додруком у видавництві Yakaboo Publishing, а читачі WoMo вже зараз можуть ознайомитися з ексклюзивним уривком  світового бестселера.

Авторка вважає, що у вовків та жінок є багато спільного: гострота відчуття, грайливий дух і глибока відданість. Вовки й жінки споріднені за природою, допитливі, наділені витривалістю й силою. Вивчаючи вовків, доктор Естес вперше викристалізувала концепт архетипу дикої жінки. У книжці вона розкриває цей архетип, розшифровує давні легенди і давно відомі дитячі казки, а також пояснює його на прикладах зі своєї психоаналітичної практики.

Таємниці як убивці

За свою 20-літню практику я вислухала тисячі «таємних історій», що їх приховували протягом багатьох років, а інколи й ціле життя. Чи то сама жінка накладає на себе обітницю мовчання, чи під тиском когось сильнішого за себе, та в будь-якому разі вона боїться, що її позбавлять права голосу, вважатимуть небажаною, перестануть підтримувати з нею взаємини чи навіть розправляться фізично, якщо вона розкриє свою таємницю.

Деякі жіночі таємниці — це історії про те, як вони сказали неприховану брехню чи навмисне зробили якусь підлість, унаслідок чого хтось постраждав чи потрапив у халепу. Проте в моїй практиці такі випадки — рідкість. Більше жіночих секретів стосуються порушень тих чи тих суспільних або моральних норм їхньої культури, релігії чи особистої системи цінностей. Деякі з цих дій, подій і рішень, особливо стосовно жіночої свободи в будь-якій чи всіх сферах життя, соціум часто називає ганебно неправильними для жінок — але не для чоловіків.

Проблема секретних історій, пов’язаних із соромом, у тому, що вони відрізають жінку від інстинктивної природи — переважно вільної та радісної. Коли в душі поселяється темний секрет, жінці не можна навіть близько до нього підходити — крім того, вона починає захищатися від контактів із будь-чим, що може нагадати про нього або додатково підсилити на той час уже хронічний біль.

Це дуже поширений оборонний маневр — він, як і наслідки травми, таємно впливає на вибір жінкою того, що робити і чого не робити в зовнішньому світі: з якими книжками, фільмами чи подіями зв’язуватися або ні; над чим сміятися, над чим ні; яким хобі віддавати свій час. У такому розумінні ця поведінка є пасткою для дикої сутності, яка потребує свободи робити, що їй подобається, бути, ким подобається, і дивитися на те, що їй миле.

Зазвичай таємниці розвиваються за тим самим сценарієм, що й високі драми. Ось ряд їхніх сюжетів: зрада; заборонене кохання; несанкціонована цікавість; відчайдушні вчинки; вимушені вчинки; нерозділена любов; ревнощі та відторгнення; лють і помста; жорстокість до себе чи інших; негожі бажання, мрії та сни; негожі сексуальні інтереси та поведінка; незаплановані вагітності; ненависть і агресія; випадкова смерть чи травма; порушені обіцянки; втрата сміливості; втрата самовладання; недоведення справи до кінця; нездібність до чогось; кулуарні втручання та маніпуляції; недогляд; насильство. Список можна продовжувати — і більшість сюжетів потрапляє у категорію плачевних помилок.

Таємницям, як і чарівним казкам і снам, притаманні ті самі енергетичні моделі та структури, що й драмі. Але в таємницях дотримано не героїчної структури, а трагічної. Героїчна драма починається з подорожі головної героїні. Іноді вона ще психологічно не пробудилася. Іноді вона занадто мила й не відчуває небезпеки. Інколи вона вже зазнала жорстокого ставлення й тепер відчайдушно б’ється, як загнане звірятко. Хай як вона починала, героїня рано чи пізно потрапляє в чиїсь лапи та долає жорсткі випробування. Та, зрештою, завдяки своїм розуму та підтримці небайдужих людей вона отримує свободу і стійко долає всі труднощі.

Натомість у трагедії героїню захоплюють, беруть силою чи штовхають прямісінько в пекло. Вона приголомшена. Ніхто не чує її криків, її прохання ігнорують. Вона втрачає надію, втрачає зв’язок з усім цінним у своєму житті, і здається. Замість того, щоб насолоджуватися тріумфом над негараздами чи власною витривалістю і мудрістю рішень, яких дійшла, вона занепадає й гине. Майже всі секрети, що їх зберігають жінки, це героїчні драми, перекручені в безвихідні трагедії.
Однак є й хороші новини. Трагічну драму можна знову зробити героїчною, якщо відкрити таємницю, розповісти її комусь, написати їй інший фінал, проаналізувати свою роль у ній і силу витримати її. Цей процес складається наполовину з болю, наполовину з мудрості. Пережити його — це тріумф глибинного дикого духу.

Ганебні секрети, що їх носять у собі жінки,— старі, як світ. Кожна жінка, яка зберігала таємницю собі на шкоду, згоріла від сорому. За цією універсальною проблемою ховається архетипний шаблон: або героїню змусили щось робити, або вона втратила інстинкти й сама потрапила в пастку. Зазвичай вона безсила виправити цю несприятливу ситуацію. Якась обіцянка або сором змушують її зберігати таємницю. І вона виконує, бо боїться втратити любов, повагу, засоби до існування. Щоб гарантовано не допустити розголосу таємниці, на тих, хто може її розкрити, накладають прокляття. Якщо таємниця вийде на поверхню, станеться щось жахливе.

Жінкам нав’язують думку, що певні події, рішення та обставини їхнього життя, зазвичай пов’язані з сексом, коханням, грошима, насильством або іншими утрудненнями людського існування, є ганебними й тому не мають прощення. І це неправда.

Усі помиляються у словах і вчинках, перш ніж навчитися й усвідомити можливі наслідки своїх дій. На цій планеті, у цьому Всесвіті немає нічого такого, чого не можна простити. Нічого. «Це неможливо! — скажете ви. — Ось цей мій учинок абсолютно непростимий». Та я кажу: нічого з того, що вчинили, чинять чи можуть учинити люди, не є непрощенним. Нічого.

Самість не є силою, яка карає та поспішає карати жінок, чоловіків і дітей. Самість — це дике Божество, яке розуміє природу всіх створінь. Ми часто маємо проблеми з тим, щоб «діяти правильно», особливо коли наші базові інстинкти, зокрема інтуїція, відрізані. У таких умовах нам важко прикинути, якими будуть наслідки, до того, як вони настануть. Дика душа є глибоко співчутливою і зважає на це.

В архетипі таємниці чари чорною сіткою накривають частину душі жінки й підштовхують до думки, що таємницю ні за що не можна розкривати. Ба більше, вони змушують її вірити, що в іншому разі кожна порядна особа на її шляху прокляне її навіки. Ця додаткова загроза перетворює сором, пов’язаний із таємницею, з одного тягаря на два.

Ця загроза є забавкою лише тих людей, які заселяють невеликі темні закутки своїх сердець. Ті ж, кого сповнюють тепло і любов до людства, чинять навпаки. Вони допомагають випустити секрет назовні, бо знають, що рана від нього не загоїться, допоки таємне не буде омовлено при свідках.