Знайти час. Як щодня фокусуватися на тому, що справді важливо

Дружній підхід до концентрації та енергії

25.04.2021

Буває, що, озирнувшись на минулий день, ви думаєте: «А що я сьогодні зробив?» Маєте омріяні справи, за які плануєте взятися колись, але це колись ніколи не настає? Ця книжка про те, як знизити шалений темп життя, як почуватися не такими зайнятими, менше відволікатися й більше насолоджуватися теперішнім моментом.

Автори пропонують понад 80 тактик, що допоможуть вам знаходити більше часу протягом дня на те, що для вас справді важливо: час із сім’єю, вивчення мов, додатковий заробіток, написання роману, волонтерство чи відеоігри. Гадаємо, ця книжка допоможе вам знайти час на будь-що, чого вам хочеться. І мить за миттю, день за днем ви зможете самостійно керувати своїм життям.

Спробуйте телефон, який не відволікає

Мені, мабуть, поліпшає, якщо позбудуся всієї цієї халепи…

Іноді ввижається, нібито чиєсь око на мене вирячилось. …

якщо він не лежав у мене в кишені, я спокою не мав.

Більбо Беґґінс

Минуло шість  років, відколи Джейк «психанув» зі своїм айфоном, та він далі користується смартфоном, який не відволікає.

Джейк: Раніше мій телефон озивався до мене з кишені, як перстень до Більбо Беґґінса. Варто було мені відчути бодай макове зернятко нудьги, як телефон, наче за помахом чарівної палички, з’являвся в моїй долоні. Зараз, коли там немає застосунків — Бездонних дір, я менше шарпаюся. У моменти, коли я інстинктивно шукав телефон, я тепер змушений «умикати» паузу. І виявляється, не так мені вже й нудно.

Джей Зі про свій п’ятий рік.

Джей Зі: Телефон, у якому нема «відволікалок», відновлює відчуття тиші протягом дня. Сповільнений фокус не лише допомагає мені ввійти в режим Гострої уваги, а й загалом дає змогу чимось приємним зайнятися на дозвіллі.

Видалення з телефонів застосунків—Бездонних дір, таких як електронна пошта та інші, є чи не найпотужнішою зміною, яка допомагає повернути собі втрачений час та увагу. Утім, коли хтось чує про наш ненормальний спосіб життя, то думає, що ми божевільні. Чому б нам не зекономити гроші й не користуватися телефоном-«розкладачкою»?

А ось чому: навіть якщо позбутися всіх Бездонних дір, смартфон залишається чарівним пристроєм. Карти й маршрути, музика й подкасти, календар і камера—усі ці застосунки сприяють якіснішому повсякденному життю і не крадуть час.

Будемо чесними: ми вважаємо, що смартфони—це круто. Ми не просто часові задроти, ми ще й задроти в аспекті ґаджетів. Джей Зі вистояв у черзі 2007 року за першим айфоном. Десять років потому Джейк не спав до світанку, щоб замовити айфон ікс у день його випуску. Ми любимо свої телефони—та з того, що в них є, нам потрібно не все і не весь час. Із телефонами, які не відволікають, ми можемо відмотати годинник назад (трішки) до тих скромніших часів, коли було простіше від’єднатися від ґаджетів і підтримувати увагу, та водночас насолоджуватися найкращими сучасними технологіями.

Ясна річ, телефон, який не відволікає, годиться не всім. Декому сама думка про смартфон, у якому нема соцмереж, браузерів та електронної пошти, здається божевільною. Крім того, ми готові визнати, що деякі люди краще контролюють себе, ніж ми. Можливо, вас не тягне постійно діставати телефон із кишені. Можливо, це ви контролюєте потоки електронних листів та новин, а не вони вас.

Утім ми переконані, що кожна людина чимось жертвує за те, що постійно отримує нову й нову інформацію. Може, ви не так сильно відволікаєтеся, як ми, але, напевне, можете налаштувати свій телефон, щоб він допомагав фокусуватися. Тож навіть якщо ви вже контролюєте свій смартфон, ми заохочуємо вас спробувати пожити без відволікаючих застосунків на телефоні хоча б задля короткого експерименту. Можливо, він і не приживеться, зате дасть вам можливість переосмислити свої налаштування за замовчуванням.

Ось коротка схема, як усунути відволікаючі чинники зі свого телефона (детальніші пояснення зі знімками екранів для айфонів і смартфонів на системі Android є на сайті maketimebook.com):

  1. Видаліть застосунки для соцмереж. Для початку видаліть застосунки фейсбука, інстаґрама, твіттера, снепчата тощо (зокрема, для всіх тих соцмереж, які винайшли після публікації цієї книжки). Не переймайтеся. Якщо передумаєте, їх дуже легко завантажити наново.
  2. Позбудьтеся інших Бездонних дір. Потрібно позбутися всіх безперебійних джерел цікавого контенту. Сюди належать ігри, новинні застосунки та стріми відео, наприклад ютюб. Якщо ви постійно оновлюєте той чи інший застосунок або можете пропасти в ньому на кілька годин без особливого сенсу,—позбудьтеся його.
  3. Видаліть електронну пошту й обліковий запис на телефоні. Електронна пошта—це водночас заманлива Бездонна діра і серце Діловитості напоказ. А оскільки з телефона важко відповідати на листи (через обмеження в часі та складність друку на сенсорній панелі), електронна пошта є ще й причиною стресу. Ми перевіряємо листи з телефона, щоб нічого не пропустити, але в результаті розуміємо, що вже пропустили. Видаліть застосунок електронної пошти зі свого телефона, й із ним ви позбудетеся неабиякого стресу.

Зазвичай облікові записи електронної пошти тісно прив’язані до пристрою вашого телефона, тому мало видалити самі застосунки — варто також зайти в налаштування телефона і стерти з нього ваш обліковий запис. Телефон може видати вам серйозне попередження з цієї причини («Ви впевнені, що хочете видалити обліковий запис?»), але не варто лякатися. Знову ж таки, якщо передумаєте, достатньо буде наново ввести логін і пароль.

  1. Позбудьтеся інтернет-браузера. Насамкінець, потрібно позбутися «армійського ножа» серед відволікаючих чинників: інтернет-браузера. Щоб зробити це, можливо, доведеться повернутися до налаштувань телефона.
  2. Залиште решту. Як ми вже сказали, існує чимало чудових застосунків, які не є Бездонними дірами. Вони роблять наше життя зручнішим і водночас не затягують у вихор відволікання. Наприклад, карти містять бездонну кількість контенту, але мало хто піддається спокусі переглядати карти випадкових міст. Навіть такі застосунки, як Spotify чи AppleMusic, є відносно безпечними; так, вони мають безліч пісень і подкастів, але навряд чи вас затягне в діру дискографії Beatles. Те саме стосується застосунків Lyft, Uber, доставки їжі, календарів, погоди, продуктивності чи подорожей. Отже, якщо застосунок є лише інструментом і вас не шарпає від нього, хай залишається.

Повторимо: телефон без відволікаючих програм може бути лише експериментом—ви не мусите взяти на себе це зобов’язання до кінця життя. Спробуйте такий формат протягом доби, тижня чи навіть місяця. Ясна річ, будуть моменти, коли вам справді потрібно скористатися електронною поштою чи браузером. Коли це стається, ви можете тимчасово відновити їх на телефоні, щоб виконати завдання. Основне—щоб ви свідомо користувалися телефоном, а не він вами. Коли завершите, повертайтеся до налаштувань за замовчуванням, де все «вимкнено».

Нам здається, вам сподобається телефон, що не відволікає. Один із наших читачів, який почав знаходити час, написав нам: «Минулий тиждень я був із айфоном, який не відволікає. Це чудово. Думав, мені бракуватиме всього цього, а насправді ні». Інша читачка скористалася застосунком, який засікає час користування телефоном, до видалення застосунків і після цього. Результати шокували її: «Після видалення електронної пошти й браузера в мене звільнилося 2,5 години в день, а іноді навіть більше». Це неймовірно. Уявіть: така проста зміна дарує вам одну-дві години на день!

Найважливіша перевага телефона без відволікаючих чинників—це повернення собі контролю над ними. А хто контролює налаштування за замовчуванням—той і бос. Так і має бути.

Про авторів

Американський дизайнер Джейк Кнапп прославився на весь світ як автор методики прискореного тестування проектів Sprint, яку спільно з партнерами з Google Ventures детально описав у книзі, що миттєво стала бестселером за версією «Нью-Йорк Таймс». Купити книгу Джейка Кнаппа в першу чергу необхідно тим, хто мріє запустити власний стартап або завершити проект, але сумнівається в правильності обраної концепції і прийнятих рішень. Книга навчить як за п’ять днів перевірити проект на життєздатність і при цьому домогтися максимальних результатів від кожного з його учасників. Невипадково роботою Джейка Кнаппа, крім Google, зацікавилися такі компанії, як Microsoft, Lego, IDEO і інші.

Джон Зерацкі працював у технологічних компаніях, зокрема в YouTube та Google, консультував стартапи. Лектор і дописувач The Wall Street Journal, TIME, Harvard Business Review. Започаткував та став першим редактором GV Library, яку відвідали мільйони онлайн-читачів. Саме зі статей та матеріалів для GV Library розпочалася робота над книгою «Спринт. Вирішуйте складні завдання і тестуйте нові ідеї за 5 днів».

 

 

Купити книгу тут