Я пишу для дитини всередині себе: цікаві факти із життя Астрід Ліндґрен

116 років із дня народження Астрід Ліндґрен

14.11.2023

На останній сторінці “Пеппі в Південних морях” Томмі та Анніка дивляться на Пеппі, що сидить в вечері сама перед запаленою свічкою. Ти, Астрід, писала для всіх, у чиїй душі живе дитина: я — та дитина, якій випало зайти на хвильку всередину і посидіти з тобою перед запаленою свічкою. Часом я й досі сідаю там посидіти”

Сара Швардт

Листування із підліткою Сарою

“Моя найдорожча Астрід!” так починається один з останніх листів дівчинки Сари, яка впродовж 21 року листувалася з Астрід Ліндґрен. Вони ніколи не бачились, але стали справжніми подругами з листування. Для Астрід, яка у кожному своєму творі маніфестувала ідею, що діти не мають стикатися із насильством, було вкрай важливо аби кожна дитина, що надсилає їй лист отримала відповідь. Але саме із Сарою Швардт в 1971 році зав’язалося довге листування. 

Книга «Твої листи я зберігаю під матрацом…» вийшла у видавництві «Рідна Мова» у 2019 році

«Ми всі прагнемо миру. Отже, чи є взагалі можливість фундаментально змінитися, поки не пізно? Навчитися дистанціюватися від насильства? Просто спробувати стати людьми нового типу? Але як нам йти до цього, з чого почати? Я вважаю, що ми повинні починати знизу. З дітей».

Хто був прототипом Блумквіста 

У 1937 році Астрід Ліндгрен замінила посаду секретаря Гаррі Содермана, доцента кримінології Стокгольмського університету. Гаррі був неординарною особистістю, який поєднував у собі як вченого, так і авантюриста. Його іншим прізвиськом було «шведський Індіана Джонс», що було відзначено кримінологом Лейфом Дж. В. Перссоном.

Седерман вважається прототипом літературного персонажа, детектива Калле Блумквіста

Гаррі Содерман також славився як «Гаррі Револьвер» за свою захопливу пригодницьку історію. Одного разу, відсиджуючись в Ірані, його атакували збройні нападники, йому вдалося втекти на велосипеді, залишивши Іран неушкодженим. 

Поза цим, Гаррі керував успішним детективним агентством у Стокгольмі і набув міжнародної популярності. Це дозволило йому викладати криміналістику як у Скотланд-Ярді, так і в поліції Нью-Йорка.

Астрід Ліндгрен була вражена особистістю та знаннями Гаррі Содермана і використала їх у своїх власних книгах, зокрема в історіях про Калле Блумквіста.

Воєнні щоденники та робота у розвідці 

У вересні 1939 року почалася Друга світова війна, і ця подія, авжеж, залишила слід в житті Астрід Ліндґрен. Вона вирішила задокументувати все що відбувається та почала вирізати статті з газет і журналів, щоб стежити за перебігом війни. Крім того, вона розпочала свої «воєнні щоденники», у яких відображала не лише своє повсякденне життя, але й описувала події війни.

«О, сьогодні розпочалася війна. Ніхто не хоче в це вірити. Учора вдень ми з Ельзою Ґулландер сиділи у «Вазапаркені» і, поки діти грали, ми обговорювали Гітлера та події дня. Ми вирішили, що війни, ймовірно, не буде — тата ось сьогодні вона почалась!» — це був перший запис у її щоденнику.

Астрід Ліндгрен продовжувала вести щоденники впродовж усієї війни, і загалом їх було написано сімнадцять.

Влітку 1940 році Гаррі Содерман знову зв’язався з Астрід і запропонував їй роботу у відділі цензури листів секретних служб. Це була «брудна робота», але Астрід прийняла пропозицію. Разом з іншими колегами вона таємно читала листи, які надходили з-за кордону та на військову пошту. Ця робота надала їй глибше розуміння страждань війни, і в 1940 році вона описала нацизм як злого звіра.

Пеппі Довга Панчоха 

У 1941 році дочка Астрід Карін захворіла і попросила маму розповіла їй історію про Пеппі Довгу Панчоху. Треба зазначити, що все життя Астрід вигадувала та розповідала казкові історії своїм дітям. Тож письменниця миттєво вигадала персонажа, який став одним із найвпізнаваніших персонажів у дитячій літературі. «Оскільки це було дивне ім’я, це мала бути така ж дивна дівчинка», – сказала Ліндґрен. Перша публікація книги відбулась у вересні 1945 року. 

Книга про Пеппі стала рушійною як в житті Астрід Ліндгрен, так і в її літературній кар’єрі. Після виходу Пеппі життя і творчість Астрід різко змінилися. «Пеппі Довга Панчоха» отримала величезний успіх і стала однією з найвідоміших і найулюбленіших дитячих книг у світі.

Ця книга також відкрила перед Астрід нові горизонти в літературному світі і спонукала її до подальшого творчого розвитку. Вона відчула справжню пристрасть до письменництва саме дитячої літератури. У період з 1944 по 1946 роки, всього за два роки, Ліндґрен написала цілих шість книг для дітей і молоді.