Як батькам захистити дітей від булінгу

Якщо дитина стала жертвою булінгу, поясніть, що вона в цьому не винна

02.06.2021

блогерка Олена Грицай

Усі батьки мріють виховати впевнену та сильну особистість, яка реалізує свій потенціал та стане успішною людиною. Але є обставини, які можуть не лише завадити, а й психологічно травмувати чи навіть зламати дитину. Саме булінг є найрозповсюдженішою причиною дитячих комплексів та майбутніх невдач в особистому та професійному житті. Тож як виховувати дітей у світі, де існує цькування? 

Булінг у дитячому садку

Вважаєте, що дитина вперше стикається з булінгом у школі? Не завжди. Іноді приниження та образу вона відчуває ще в дитячому садочку. Малюк із теплого гніздечка попадає до іншого світу, яким управляють чужі дорослі. І не всі вони добрі та турботливі. Найстрашніше те, що дитина  адаптується до цього світу, в неї формується розуміння, що таке ставлення є нормою. Тож з раннього віку вона вже відчуває себе жертвою.

Спостерігайте за поведінкою дитини, звертайте увагу, як вона поводиться з іграшками, як грається з іншими дітьми. Якщо помітили агресію, страх чи тривожність, то варто діяти! Поговоріть з малюком, з’ясуйте, з чим пов’язані такі зміни. Поспілкуйтеся з іншими батьками. Можливо, з їхніми дітьми відбувається те ж саме. Зверніться до закладу освіти, аргументуйте власну позицію. І це не просто ваше бажання, це ваше право, визначене законодавством! Згідно з Законом України «Про освіту», кожен заклад дошкільної освіти має розглядати та реагувати на випадки булінгу. Пам’ятайте, що ніхто не має права ображати вашу дитину! 

Цькування у школі

Світ дитинства жорсткіший за світ дорослих. Адже діти лише констатують різницю між собою, вони не вміють аналізувати. Багатий/бідний, розумний/дурний, красивий/страшний ці дитячі штампи є основними причинами появи булінгу. А ще сім’я та оточення. Дитина, яка вдома бачить побутове насилля та приниження, буде аналогічно поводитися у дитячому колективі. Глибока психологічна рана та домашнє цькування здатні перетворити добру життєлюбну дитину на справжнього некерованого монстра. 

Хто є вирішальною фігурою у протидії булінгу в школі? Класний керівник! Він має згуртувати колектив, де кожний учень почуватиметься захищеним.

Якщо вчитель байдужий до атмосфери у класі, захищайте свою дитину самостійно. Не чекайте, що все минеться! Є декілька варіантів розв’язання проблеми. Можна перевести дитину до іншої школи. Це рішення здається оптимальним та найлегшим виходом. Бо завжди є острах, що конфлікт лише ускладнить подальше навчання. А можна боротися: звертатися до адміністрації школи чи правоохоронних органів. 

Правильним буде будь-яке рішення, яке ви ухвалили разом з вашим сином чи донькою! Спокій та гарний настрій дитини важливіші за престижність закладу освіти! 

Булінг у позашкільному закладі

Кожна дитина обдарована, а відвідування гуртків та секцій сприяє розвитку талантів. Існує думка, що зіркові колективи та видатні керівники примножують шанси на успіх. 

Але може бути й протилежний результат. Приниження та агресивна критика з боку викладача чи інших дітей можуть відбити бажання займатись улюбленим хобі. Тож слідкуйте за настроєм дитини, відвідуйте заняття та відзначайте навіть незначні успіхи. Якщо проблема є забирайте дитину з такого колективу та шукайте інший!

Поради дітям

Якщо дитина стала жертвою булінгу, поясніть, що вона в цьому не винна! Причина в інших. Вона не має мовчати та продовжувати особисті тортури! Будьте готові вислухати сина чи доньку. Також дитина може звернутися до будь-якої людини, яка їй допоможе: вчителі, бабуся, хрещена, мати друга, психолог. 

Вірте у своїх дітей, піклуйтеся та будьте поруч. Разом ви подолаєте будь-які негаразди!