Як говорити з дитиною на тему статевого виховання

Саме батьки можуть закласти фундамент, що стане складовою щасливого та безпечного статевого життя дитини

25.03.2020

Самойленко Татьяна, молодший редактор літератури з дитячого виховання

Тема сексу багато батьків усе ще сприймають як табу. Дітям не те що поцікавитись, а взагалі використовувати будь-які слова, пов’язанні з темою статевого життя, заборонено. І що далі? Дитині доведеться шукати інформацію у «досвідчених» приятелів? У фільмах для дорослих? В інтернеті? Усі ці джерела не зможуть сформувати здорового ставлення дитини до власного тіла, тіла протилежної статі та стосунків між чоловіком та жінкою.

У січні цього року, видавництво «4Mamas»випустили серію книг під назвою «Енциклопедія статевого життя», призначені для дітей різного віку. Головна мета книг — тактовно та неупереджено ознайомити дітей з темою статевого життя. Переглянути зміст книг та придбати їх можна на сайті видавництва.

А зараз пропонуємо прості правила, завдяки яким можна відновити діалог між батьками та дітьми на тему статевого виховання, допомогти дітям пізнати ще одну складову себе та світу.

Говоріть тоді, коли у дитини постають питання

Перші запитання типу «А звідки я взявся?» постають у дитини у віці 3–4-х років. Саме із першою цікавістю і слід розпочинати статеве виховання. Не бійтеся говорити із дитиною чесно: «Ти з’явився з маминого живота». Зазвичай така відповідь задовольняє дитячу допитливість, і вам не доведеться вдаватися у фізіологічні подробиці.

Говоріть чесно та неупереджено

Коли вже у дитини постають більш складні запитання на кшталт «А як я потрапив до маминого живота?», не бійтеся бути чесним. Для початку вивчіть статеві органи чоловіка та жінки, поясніть, чим вони відрізняються. Для дитини 4–6 років буде достатньо знати лише про наявність пеніса та піхви. У віці 7–9 років можете розповідати детальніше про зовнішню будову статевих органів. Після 10 років настає час розповідати про внутрішню будову тіла.

Говоріть так, аби дитина вас зрозуміла

Будь-яка інформація, яку ми передаємо дітям, має біти узгоджена з її віком та психологічною готовністю до сприйняття. Тому вкрай важливо обирати джерела інформації, адаптовані для дитини певного віку. Якщо наговорити зайвого або незрозумілого, то ми можемо зменшити дитячу цікавість, налякати її або вселити огиду. Тож поставтеся до цього питання відповідально.

Говоріть спокійно

Тема фізіології та сексу має сприйматися у вашій родині так само, як наче ви поцікавилися про день, що минув. Наша реакція, спокійний тон та злагоджені дії допоможуть сформувати у дитини здорове ставлення до свого тіла, тіла протилежної статі та стосунків між чоловіком та жінкою.

Говоріть про статеве життя, як про щось приємне

Іноді, бажаючи захистити дитину, ми залякуємо її хворобами, які передаються статевим шляхом, небажаною вагітністю, хлопцями «яким тільки одного і треба». Насправді такими виразами ви можете неабияк нашкодити майбутньому дитини. Вона боятиметься будувати відносини, відчуватиме дискомфорт під час близькості, матиме підвищене почуття тривоги. Краще говоріть про секс, як про щось приємне. Але не оминайте теми засобів контрацепції, стеження за власним здоров’ям, безпечного спілкування з незнайомцями. Це має бути просвітницькою інформацією, а не засобом «відтягти» початок статевого життя. Наші діти розумніші, ніж ми гадаємо.

Говоріть зі своїми дітьми про статеве виховання. Саме ви, батьки, можете закласти той самий фундамент, що стане складовою щасливого та безпечного статевого життя вашої дитини.

Придбати книги можна за посиланням: https://www.4mamas-club.com/news/enciklopediya-statevogo-zhittya-abo-yak-govoriti-z-ditinoyu-pro-seks-i-fiziologiyu-2/