Як говорити з дітьми про любов через книжки

5 кроків до серця дитини

27.03.2019

Наталія Коваль, директор департаменту дитячої літератури видавництва «Ранок» 

Ця історія трапилася з появою однієї чарівної книжки 3 роки тому. В ній були неймовірно добрі малюнки і надзвичайно проста назва. Відтоді як ця книга приїхала у наш дім з книжкової виставки, ми читала її щовечора, інколи декілька разів. Так тривало не менш ніж півроку. Кожного разу, як починалася історія, маленький син розглядав малюнок першої сторінки і неймовірно бентежився питанням, яке так непокоїло головного героя — маленького павучка. І щоразу ми шукали відповідь на це питання. Знаєте, як називалася книга? «Як полюбити павучка»…

Із самого народження ви оточуєте малюка любов’ю. В той самий час для дитини розуміння цього почуття може бути складною наукою. Як це — любити? Навіщо любити? Як пояснити, що любов – те почуття, яке народжує доброту, турботливість, співчуття, допомагає створювати дружні відносини з навколишніми людьми. Як демонструвати дитині ознаки любові, як життєво важливої цінності? Надзвичайно простим і надійним помічником тут є книга. І ось декілька порад, що можуть стати вам у пригоді.

1. Читайте дитині перед сном

Для історій на добраніч чудово підходять книжки-картинки. Майже завжди це коротенькі історії з добрими класичними малюнками. Для раннього віку історії мають бути не надто драматичними, дещо схожими на казку. Наша перша улюблена книжка про павучка була саме з таких. Дитина проситиме прочитати ще раз. Читайте, знову і знову — так ви допомагаєте познайомитися з новими відчуттями, адже поки ви читаєте, дитина отримує емоційний досвід.

2. Розглядайте малюнковані книги

Говоріть про почуття героїв: коли вони веселі, заохочені, стурбовані. Зосередьте увагу на добрих, чуйних вчинках. Поміркуйте, чому вони виникли. Так ви говоритимете про любов.

3. Емоції бувають різні

Часто емоції виникають ніби незалежно від нас. Але ми вирішуємо, що з нами залишиться: смуток чи радість, злість чи доброта, агресія чи любов. Заохочуйте дитину до ресурсних емоцій. Таких, що дозволяють налагодити спілкування, відновити стосунки, із задоволенням займатися справою.

4. Будьте прикладом

Розмовляючи з дитиною про людей, з якими довелося спілкуватися, вчіть бачити добре й хороше. Пояснюйте: люди можуть бути різними і незалежно від того, як вони виглядають або якою мовою спілкуються, вони можуть відчувати такі самі емоції, як і ми.

5. Дивіться в очі

Говоріть дитині: «Я тебе люблю» обіймаючи і дивлячись в очі. Адже на все життя залишиться той зв’язок, який ви побудуєте в дитинстві.

— Читайте також: Новий підхід до дітей: Що таке реджіо-педагогіка