Як громадська активність допомагає будувати кар’єру та розвиватися професійно

09.09.2024

До 25 років я не бачила сенсу займатися громадськими проєктами й хотіла розвиватися лише у бізнесі. Але уже за п’ять років я очолювала ком’юніті жінок-підприємиць із понад 5000 учасниць, запустила IT-навчання для 11 000 дітей і була менторкою для 85 молодих спеціалісток. Як громадський сектор розширив мій світогляд та карʼєрні можливості?

«Рік роботи в ГО дає досвід п’ятьох років у бізнесі»

Аліна Щербіна

Аліна Щербина, керівниця ГО STEM is FEM, голова БФ «Покоління ЮА»

Громадський сектор — це простір для креативних рішень. Ти можеш експериментувати з інноваційними підходами, знаходити нестандартні шляхи, а отже, розв’язувати соціальні проблеми, змінювати долі людей.

Окрім того, ти зустрічаєш неймовірних фахівців, здатних реалізувати завдання будь-якої складності. Взаємодія з вмотивованими професіоналами в умовах обмеженого бюджету та термінів екстерном прокачує як софт-, так і хардскілс. Не менш важливим є і соціальна складова. Результати твоїх підопічних надихають рухатися, знаходити нові ресурси, досягати, здавалося б, нереальних цілей.

Підсумовуючи свій досвід у громадському секторі, я виокремила кілька інсайтів.

Інсайт № 1: грошей немає — і це не проблема

Перше, із чим ти стикаєшся у громадському секторі, на жаль, брак коштів. Як на амбітні проєкти, так і на senior-копірайтера. Це змушує бути гнучкішою, вміти домовлятися та імпровізувати.

Сьогодні я можу зробити активність будь-якої складності з мінімумом витрат: знайти талановитих та ідейних спікерів, отримати безплатний простір завдяки нетворкінгу, залучити ініціативних волонтерів із комʼюніті, які закриють багато завдань.

Наприклад, ми з командою провели захід на 400 учасниць у топовій локації з подарунками для спікерів абсолютно безплатно. Розміщення і техніку нам надали партнери, а лектори охоче ділилися досвідом із новим поколінням підприємиць.

А головне: івент залишив купу позитивних емоцій як команді, так і учасникам.

Адже у громадському секторі не бюджет визначає якість продукту, а імпакт, що він дає.

Інсайт № 2: давайте шанс початківцям і вони його виправдають

Як я вже писала, бюджетів немає і для хантингу великої досвідченої команди. Бізнес завжди перебʼє офер ГО й отримає senior-спеціаліста. Утім, ми можемо виграти у цінностях і можливостях для зростання, які вкрай важливі молодим талантам.

Так, їм бракує досвіду, а на початках вам доведеться давати багато пояснень, менторінгу та підтримки. Але ці інвестиції матимуть неймовірні плоди. Проєкт отримає ідейного, вмотивованого професіонала, який сприйматиме роботу своїм покликом і не боятиметься будь-яких форс-мажорів. А для голови проєкту — це ще й неймовірний розвиток менеджерських скілів!

Я знаю багато junior-співробітників, які лише за рік ставали впевненими middle-фахівцями й закривали своєю експертизою кількість завдань.

Тож якщо ви вмотивовані, не бійтеся йти у громадський сектор навіть попри брак досвіду.

Це дасть вам багато навичок для майбутньої карʼєри та круті кейси в резюме.

Інсайт № 3: ти навчишся знаходити спільну мову з будь-ким

Згадуючи свою роботу в корпоративному бізнесі, я розумію, що той досвід дуже звузив моє сприйняття світу. Адже я постійно перебувала в одній і тій самій соціальній бульбашці.

Потрапляючи в громадський сектор, ти стикаєшся з різноманітними та реальними людьми.

Їхній фідбек щодо вашої співпраці сповнений такої вдячності та щирості, що ти відчуваєш свою цінність так, як ніколи раніше.

Також, що є певним викликом, тобі необхідно вміти знаходити спільну мову й точки дотику з будь-ким. Це значно розвиває навички нетворкінгу, емпатії, невербального розуміння співрозмовника й дає неймовірну перевагу в самопрезентації під час смол токів на різноманітних, у тому числі закордонних, заходах.

До прикладу, ми провели за 2024 рік понад 20 освітніх вебінарів для 1000+ молодих дівчат із нереальними експертками з різних куточків світу. Усі вони долучилися абсолютно безоплатно, адже ми класно поспілкувалися і зійшлися в цінностях.

Не знаю, скільки грошей треба, аби залучити фаундера великої tech-компанії, але 10-ти хвилинного діалогу може бути достатньо.

Інсайт 4: робота з дітьми — виклик і неймовірне задоволення водночас

Ще один важливий для мене етап — початок роботи з молоддю в клубах кодування для дітей та підлітків Code Club UA, де лише за рік нам вдалося залучити понад 11000 учасників до освітніх проєктів.

Це був виклик: не лише щось пояснити й розповісти, а робити це легко, просто, ідейно. Це був зовсім інший вектор роботи аніж із дорослими. До того ж тобі потрібно підлаштовуватися під молоде покоління: вчитися разом із ними, розширювати свої горизонти, вкладати більше власних ресурсів.

Діти завжди відчувають, де просто маркетинг — а де щирість.

Якщо ви навчитеся знаходити з ними спільну мову — це вже не senior-рівень, а «джедай»-комунікаційник.

Відкрити громадський сектор для молоді

Сьогодні я розумію, чому громадський сектор довгий час здавався мені нецікавим — ніхто не розказував про його переваги! Ані в моєму оточенні, ані в університеті я не чула історій про те, який унікальний досвід тобі дає громадська активність. Це було непрестижно, не модно, не успішно.

Потрапивши до цієї галузі, я чітко вирішила, що маю говорити про її переваги: стрімкий розвиток скілів, унікальні навички та кейси, тисячі дивовижних професіоналів, контакти яких ти матимеш у своєму месенджері.

Саме тому ми в освітньому проєкті STEM is FEM запустили курс «Важливість громадської активності для побудови кар’єри». Я стала однією із шести спікерок, які поділяться власною історією, розкажуть про свій шлях, виклики та перемоги. Курс стартує на початку вересня і складатиметься із шести вебінарів.

Адже важливо не лише долучатися до громадських ініціатив, а й глобально розбудовувати цей сектор, відкривати його для молоді. Бо досягнути великих цілей можна лише спільними зусиллями.