Як правильно працювати з мріями та будувати плани у 2023 році: поради для тих, хто забарився зі здійсненням задуманого

06.01.2023

Сьогодні усі українці переживають кризовий період, нам важко про щось мріяти та будувати плани на майбутнє. Та фахівці стоять на своєму: криза — це каталізатор змін, які неодмінно настануть. Тож краще змінами нехай стануть ваші здійснені мрії. З чого почати планування в умовах затяжної війни, як страхам не дати зруйнувати кар’єру та проєкти, як правильно ставити та формулювати цілі, прописувати плани, дізнавались від експертів.

Перш ніж рухатись у майбутнє, треба проаналізувати минуле

Бізнес-тренерка Оксана Долгова вважає, що здійсненню наших планів заважає неправильне підбиття підсумків. Перш ніж рухатись у майбутнє, треба проаналізувати минуле та пропрацювати все, що заважає.

Перепони є двох типів — минулі невдачі та незавершені цикли.

Попередні поразки не повинні затьмарювати майбутню ціль. Тому потрібно детально візуалізувати ціль, щоб вона вигравала конкуренцію за вашу увагу у попереднього негативного досвіду, який ви звикли прокручувати в голові. А незавершені цикли — це купа дрібних завдань, які ви колись хотіли виконати, але чомусь відклали на потім. А тепер вони скупчились у вашому житті та засмічують ментальний простір. Це може бути будь-що: дзвінок другу, похід до стоматолога, придбання певної речі тощо. Ці незроблені справи крадуть вашу енергію та відвертають увагу від цілей. Аби завершити такі цикли, доведеться скласти перелік незроблених справ, встановити для кожної з них конкретний дедлайн або визнати, що завдання вже не актуальне та відпустити його.

Підбиваючи підсумки, аналізуйте не лише невдачі, а й перемоги: як ви їх досягли, що вам допомогло в цьому, які ваші дії наблизили успіх. Так ви зможете виробити алгоритм для досягнення наступних цілей. Отже, не забувайте і похвалити себе.

Вашому успіху заважає самосаботаж

Life coach Катерина Заховайко вважає, що досягати бажаного не дає наша руйнівна підсвідома поведінка — самосаботаж. Ця витівка підсвідомості програмується двома основними способами: частотою повторень і силою досвіду.

Самосаботаж підживлюється обмежувальними переконаннями, якими є негативні узагальнення про реальність: «гроші — зло», «усі хочуть мене використати», «я ні на що не здатна» тощо. Ми часто їх отримуємо із соціуму, і вони глибоко ховаються в підсвідомості. Страх невдачі, який не дає йти на здоровий ризик у нових справах, також є гальмом для реалізації проєктів. Ще одна пастка — порівняння з іншими. Ми часто себе вводимо в оману, вважаючи, що порівняння корисне, адже допомагає визначитися, чи не стоїмо ми на місці. Але мозок здатен робити некоректні висновки. Визначте тригер самосаботажу — і допоможіть протидіяти підступам підсвідомості, зробивши п’ять кроків.

Крок 1. Виявіть, як ви себе саботуєте: на вас впливають обмежувальні переконання, страх чи пастка порівняння? Помічайте, коли та що запускає таку поведінку?

Крок 2. Вивчайте прояви самосаботажу: чому ви вчинили саме так, чого уникаєте, чи була подібна ситуація в дитинстві, хто міг транслювати вам такі думки?

Крок 3. Раціоналізуйте: чи є ваша поведінка корисною, а в чому руйнівна, наскільки ймовірна загроза, якої ви уникаєте, що може трапитися, якщо поводитися так, і що ви можете отримати, якщо будете діяти по-іншому? Зважте всі за і проти.

Крок 4. Складіть детальний план досягнення мети: які кроки варто робити, як може зашкодити самосаботаж, як ви йому будете протидіяти, яка маленька щоденна звичка може допомогти досягати цілей безболісно?

Крок 5. Якщо ви відчуваєте, що вам необхідна допомога фахівця або ж ви не хочете залишатися із самосаботажем сам на сам, не вагайтеся — звертайтеся до коучів чи психологів.

Мріяти варто щодня, перетворюючи бажане на проєкти

Бізнес-тренерка Юлія Бойко закликає ставитися до мрій, як до постулату. Тому експертка закликає мріяти щодня, бо це — той процес, який рухає вас уперед. Спрямувати увагу в майбутнє можна, взявши аркуш паперу й записати щонайменше 41 бажання. Перші 10-15 бажань, швидше за все, будуть не щиро вашими, а кимось нав’язаними, а вже далі ви розкриватимете свої прагнення. Не поспішайте казати, що у вас немає так багато бажань. Вони є, їх просто треба з себе витягнути. Не ранжуйте їх на робочі, сімейні чи особисті, важливі, не важливі, маленькі чи великі. Пишіть всі поспіль. Якщо ця мрія прийшла вам в голову — вона важлива. Після цього з мріями потрібно постійно працювати, перетворюючи їх на цілі. Не можна записати свої бажання 1 січня, покласти аркуш у шухляду й згадати про нього 31 грудня. Кожна записана мрія повинна перетворитись на проєкт із конкретним планом її досягнення, зазначеними результатами та дедлайнами. Оберіть одну з ваших цілей на 2023 рік, детально її розпишіть та встановіть кінцевий термін виконання. Наприклад, ви мрієте мати власний офіс, студію, ресторан чи крамницю: напишіть, де заклад має знаходитись, скільки поверхів у ньому має бути, скільки приміщень, який ремонт, ви його побудуєте чи купите готовий, скільки вам для цього потрібно коштів тощо. Зазначте дедлайн і зрозумієте, скільки грошей вам треба відкладати на місяць, щоб досягти цієї цілі. Згодом переходьте до плану, яким чином ви ці кошти будете залучати: купувати в кредит чи у лізинг тощо, шукатимете партнера чи ні. Коли ви чітко розумієте, куди прямуєте  —  йти набагато простіше.  Коли у ваших мріях є системність, ви можете одним завданням закривати кілька цілей із різних областей. Навіть якщо отримати бажаний «продукт» з першого разу не вдасться, тоді треба повертатись до плану, коригувати його та починати «нове виробництво». Можливо, цей шлях доведеться пройти не раз і не двічі.

Кожен із нас має власний життєвий та професійний досвід, власні труднощі та досягнення, але всі ми здатні ставати успішнішими, ніж є зараз. Не бійтеся роботи над собою, адже вона може відкрити для вас нові небачені горизонти. Не відкладайте на завтра те, що наблизить вас до мети вже сьогодні.

Тетяна Марінова