Як приборкати Книжкозавра: Три творчих рішення для дітей, як зробити читання цікавим

Практикум від благодійного фонду “Фундація Дарини Жолдак”

28.11.2017

Як зробити читання улюбленим зайняттям для дітей? Нестандартні та творчі рішення в цій важливій справі вже кілька років поспіль пропонує благодійний фонд “Фундація Дарини Жолдак”. 

Фонд розробив унікальні і ефективні інструменти роботи з маленькими читачами: читальні, що зареєструвались в акції на сайті Фундації zholdak.org, отримають набір вправ на розвиток навичок читання – Літературно-ігровий Практикум «Як приборкати Книжкозавра». Практикум складається з 4 блоків вправ «Українські письменники», «Лексичний тиждень», «Creative Writing», «Цивілізаційний тиждень», активності розраховані на учнів 1-3 та 4-6 класів. Перші результати вже отримано і вони дуже красномовні: під час проведення Практикуму у 13-ти бібліотеках Солом’янської ЦБС м. Києва у листопаді-грудні 2016 року, відвідування бібліотек дітьми збільшилось на 30%. Ось декілька вправ з Практикуму:

Анаграми

Вправа для 2—4 класу. Потрібно утворити нові слова із запропонованих. Для цього вони мають поміняти літери місцями. Наприклад:

Село — Осел
Ватра —Трава
Бузок — Зубок

Ті, що впоралися, отримують складніше завдання. У ньому є текст, позбавлений змісту. Але якщо у виділених словах переставити літери, текст стане зрозумілим: НОРА (рано). ТОННА (Антон) прийшов у СОКІЛ (лісок) і витяг ФАРУ (арфу). Довкола росли СТАРИЙ (айстри), зелена ВАТРА (трава), ЗУБОК (бузок) та НАСОС (сосна). Аж раптом до нього прибіг кремезний БАНКА (кабан). Він був чорним, як МАСЛО (смола). Його ЛІТО (тіло) і НАСИП (спина) блищали, виднівся маленький МАРШ (шрам) від ножа. Незабаром з’явилися СЕЛО (осел) та КІНО (коні), а за ними прилетіли ЛІСОК (сокіл) і НОРОВ (ворон), підповзла КОНАНАДА (анаконда). ДАНИЛО (долина) вабила звірів музикою ФАРИ (арфи).

Паліндроми

Завдання: існують слова, які можна однаково читати з обох боків (наприклад, «зараз», «вирив»). Їх називають словами-раками, або паліндромами. Знайди їх у тексті. Зверни увагу — паліндромами можуть бути як окремі слова (наприклад, «шалаш», «кок»), так і цілі речення (наприклад, «Сіно ніс»).

Кіт у кедах

Дід Пилип відчинив двері. Кіт утік. Нявкнув і крикнув: «А мене нема!». Де тепер шукати того кота? Він ще ж хитрий — випив склянку молока, взяв у діда сині кеди, вишив на них герб і прапор. Вимив личко. Ще й чуба відростив, знай собі не кіт. Козак з казок! Дід примружив ліве око і майнув за втікачем. Він — гнів. Біг далеко. До вод. Дорога на город. Коло лісу баба Алла хвалилася: «Я несу гусеня!». Яна й Аня цікавились: «Де помити мопед?». А пані Елеонора мала власний корабель. І була пані на палубі. Бачте, у всіх добра багато. А у діда був лиш кіт, та і той утік. Ще й у синіх кедах…

Як продати жирафа?

За допомогою прикметників слід змінити «настрій» оголошення про продаж жирафа, пропонуємо дібрати такі прикметники, щоб оголошення стало смішним або страшним.

Продається____________________жираф. У нього ______________________голова, ___________________________тулуб і ____________________ноги. Їсть лише __________________ листя з __________________ дерев. Характер має _________________, ______________ і __________________.
Як бачите, він може стати вашим______________ другом.

***

У листопаді стартувала нова акція, партнерами Фудації у якій виступають видавництво «Книголав» та компанія «Нова пошта». Метою нової акції під назвою «100.000 нових книжок – дітям» є зібрання коштів для закупівлі 100 тисяч нових книжок українською мовою від найкращих вітчизняних видавництв для дитячих бібліотек у селах та малих містах України. Долучитись до акції дуже просто — треба придбати акційну наліпку у мережі відділень «Нова пошта» по всій Україні. Вартість однієї наліпки становить 5 грн. Виручені з продажу наліпок кошти підуть на закупівлю книжок для 500 активних бібліотек по всій Україні. Акція стартувала 1 листопада, тому ви можете прикрасити своє відправлення яскравою наліпкою авторства відомої ілюстраторки Ольги Селіщевої вже сьогодні.

— Читайте также: Цікава наука: 10 пізнавальних книг для дітей