Як провалити співбесіду: ТОП фраз, які не можна говорити рекрутеру

Залучення співробітників не таке й легке завдання. Мало зібрати резюме кандидатів, які підходять, треба ще правильно провести співбесіду, щоб упевнитися, що цей кандидат не просто відповідає вимогам, а швидко ввіллється в колектив, з ним не буде проблем і затримається він надовго. З урахуванням всього цього й складається перелік питань, на які потрібно вміти відповідати, якщо ви бажаєте отримати роботу в цій компанії. 

Наводимо ТОП фраз, які не можна говорити рекрутеру чи потенційному роботодавцю, та пояснень до них від фахівців job-порталу grc.ua.

Я нервую

Якщо ви скажете цю фразу — це буде пробоїна у вашому іміджі стресостійкої людини. Говорити про свої почуття корисно тоді, коли ви хочете перевести розмову в дружнє русло, однак краще це робити під час обговорення робочих моментів, а не з метою показати себе з поганого боку. Співбесіда – це формальний захід, тому треба показати в першу чергу свою врівноваженість та впевненість.

Моя попередня робота була поганою

Негатив на попередньому місці роботи повинен залишитись у минулому. Не важливо, в якому контексті ви це говорите: розмова про начальника, колег, офіс, завдання. Звичка скаржитися і шукати винних – це риса, якої як вогню бояться роботодавці. Якщо і згадуєте про колишню роботу, розповідайте про корисний досвід, набутий там.

Зрештою навіть негатив можна подати як позитивний момент. Наприклад, замість «мій колишній керівник-недотепа давав постійно купу завдань з дедлайнами на вчора» — скажіть «на попередній роботі я розвинув стресостійкість і навчився швидко виконувати завдання, оскільки постійно потрібно було виконувати термінові доручення».

Робота для мене важлива, але сім’я в пріоритеті

Сім’я, можливо, для вас і найважливіше, але на співбесіді все ж краще зрівняти її з кар’єрою. Тому не намагайтесь завоювати рекрутера чесністю. Можливо, по-людськи інтерв’юєр оцінить ваш вчинок, але робочі приписи змусять його поставити вам мінус.

Ви маєте чудовий вигляд!

Спроби підлизуватися до рекрутера розцінюються негативно. Вони дають зрозуміти, що шукач намагається компенсувати будь-які свої недоліки лестощами. Якщо ви бажаєте почати розмову компліментарно, зазначте щось пов’язане з компанією. Похваліть офіс фірми, скажіть, що ви читали багато позитивних відгуків і дуже хочете продовжити кар’єру саме в цьому місці.

Працюючи у вашій компанії, я хочу багато чого навчитися

Звучить не образливо, але ці слова допустимі, якщо ви перебуваєте на старті кар’єри. Якщо ви більш-менш досвідчений фахівець, то повинні прийти до роботодавця вже з багажем знань, які використовуватимете на благо компанії. Подібні фрази можуть навести рекрутера на думку про те, що ви розглядаєте цю контору як трамплін до чогось більшого, як тимчасовий «привал». Акцентуйте на тому, що ви можете дати компанії, а не отримати.

Це зазначено в резюме

Будьте певні, що рекрутер вивчив ваше резюме перед бесідою. Питання, які він буде ставити — це намагання оцінити ваші комунікативні здібності. Крім того, іноді рекрутер хоче отримати повнішу інформацію, ніж кілька рядків на аркуші паперу. Фраза про те, що це ж є в резюме, може сприйматися навіть як грубість.

Почекайте одну хвилинку

Така фраза буде виправдана хіба що тоді, коли вам захотілося в туалет або трапилося щось дійсно важливе і непередбачуване. Звичайний дзвінок або повідомлення не мають відволікати вас від бесіди. Ставлячи розмову на паузу, ви демонструєте своє зневажливе ставлення до співбесіди.

У мене немає жодних запитань

Йдеться про завершальний етап співбесіди, коли рекрутер запитує, чи цікавить вас що-небудь ще. Деякі шукачі бажають якомога швидше закінчити дискусію, заощадивши і свій час, і час інтерв’юєра. Однак таке рішення стане негативним дзвіночком для рекрутера.

Компаніям потрібні працівники з критичним мисленням, які дійсно заглиблюються у суть роботи фірми. Якщо у вас не буде запитань, інтерв’юєр може подумати, що ви або не дуже зацікавлені в роботі і вас цікавить тільки зарплата, або ви просто недостатньо кваліфіковані, щоб заглибитися в робочі процеси.

Співбесіди – це не так страшно, як може здатися. Їхньою особливістю є те, що бесіди зазвичай проходять за заздалегідь підготовленими скриптами, тож ви можете завчасно оцінити підводні камені й виробити стратегію. Тому підготовка – ключ до успіху!