Як це – бути ментором, та навіщо бізнес підтримує інтелектуальне волонтерство

Представниці IT-галузі, фахівці українських компаній розповіли про свій досвід наставництва, й аргументували, які велью від цього отримує бізнес

20.05.2021

Багато хто з менторів каже, що на роботі чи в колі друзів не розуміють, навіщо витрачати свій час та знання безкоштовно. Подекуди менторська діяльність викликає насмішки, мовляв, адекватна людина не марнуватиме сили задарма. Тому ментори не часто висвітлюють свою діяльність у соцмережах. Після флешмобу від Code Club Україна #МенторствоЯкТрендЯк публікуємо історії, які повинні стати стимулом для інших бути ментором, адже цей досвід підвищує цінність навіть самих фахівців і компаній на ринку. 

Як це – бути ментором

Кураторка Code Club Маріуполь Анастасія Пономарьова вважає, що відповідь на це питання потрібно шукати в роз’ясненні – хто ж такий ментор. «Для мене ментор – це людина, яка ділиться власним досвідом, підтримує, працює з учнем у команді. Чому я цим займаюсь і чому безкоштовно? Незалежно від статків, кожна дитина має шанс на майбутнє, і ментор – та людина, яка може подарувати світу майбутнього генія, лише пожертвувавши трішки свого часу! Це щастя – бачити як народжуються ідеї, розкриваються діти, люди змінюють світ, починаючи з себе», — каже Анастасія Пономарьова.

А якщо простіше, то згадайте, як ще у дитинстві ви вчили своїх друзів кататися на велосипеді, допомагали підтягнути якийсь предмет. Допомагали батькам опановувати комп’ютер. Пояснювали бабусі, як користуватися смартфоном. Вітаємо, ви також спробували себе в ролі ментора.

«Бути ментором не просто, але це дуже цікаво! Зустріти класного ментора – найкраще, що може відбутися з вами на шляху навчання чому завгодно: керуванню автомобілем, медитативним практикам, програмуванню, ліпленню вареників, миттю посуду, письменництву… Немає нічого ціннішого за час та увагу, які тобі приділяють інші люди. А якщо наприкінці ти ще й навчився чомусь новому, світ або ти сам став трішечки кращим», – ділиться Freelance Copywriter в Synergy Group Крістіна Трістан.

А тепер згадайте свої відчуття від перших успіхів вашого підопічного. Приємно, правда? Це також одна зі сторін менторства, відзначає Олена Павловська, Product Manager «It startup», тьютор з розвитку емоційного інтелекту. «Я відчуваю величезне задоволення, розкриваючи можливості інших людей. Мені подобається допомагати їм побачити свої кращі сторони, дізнатися про свої супер можливості та просто кайфувати від себе! Пишаюся усіма менті, які зустрілися на моєму шляху і кому я допомогла знайти нову роботу. Це стало позитивним зламним моментом в їхньому житті», — говорить Олена Павловська.

Що робить ментор та в чому різниця з учителем, тренером та коучем

Учитель передає теоретичні знання і допомагає розвинути елементарні навички. Він вміє передати інформацію. Тренер допомагає «наростити м’язи» потрібним вмінням, навичкам. Коуч робить акцент на заохоченні до саморозвитку, розумового процесу, аналізу проблем. Підопічний сам ставить собі цілі й визначає шляхи вдосконалення. Ментор поєднує всі перераховані напрямки. Здебільшого він працює за принципом Tell-Show-Do і, на відміну від інших ролей, передає особистий досвід, набутий з роками практики.

Ментор допомагає підопічному самостійно розвиватися, вивчати щось нове, ділитися цікавою інформацією, уміннями з іншими. Виступає рольовою моделлю та ділиться саме власним досвідом.

Але бути ментором – дано не кожному. Мова йде не тільки про твої знання, експертизу, а ще й про емпатію. Іноді варто просто помовчати поряд, а іноді все залежить від одного питання, яке саме ментор має поставити правильно, вважає Євгенія Клєпа, виконавча директорка 1991 Open Data Incubator. «В цій ролі варто тримати фокус на вудочці, а не на рибці. Бути індивідуальним ментором ще складніше, адже цілі вже не тільки бізнесові, а й особисті. Тут багато роботи з профайлом менті. Так чи інакше, це величезний ресурс, що потребує повного занурення. Бути ментором – це не про нові знайомства, не про випинання власних переваг, а про зважене і проникливе», — каже Євгенія Клєпа.

Це надзвичайне відчуття, коли ти навчаєш, ділишся та передаєш свої знання тому, хто цього потребує, підкреслюють учасники флешмобу. А навіщо це все? Наприклад,

  •       щоб отримати навички розвитку підопічного або команди, навчитися передавати знання і розвивати інших;
  •       щоб структурувати власний досвід і знання, зрозуміти свої сильні сторони. Адже ми найкраще вчимося самі, коли навчаємо інших;
  •       щоб отримати мотивацію та натхнення, урізноманітнити свою діяльність, не змінюючи сферу.

«Менторська частина принципу win-win криється в тому, що процес викладання робить його техніку крутішою: розвиває soft skills, змушує знову навчатися, дізнаватися наперед, копати глибше. Крім того, менторство робить тебе впевненішим в собі, підвищує самооцінку. Тому під час наступної співбесіди ти навряд чи будеш скромничати на рахунок власної експертності, технологій, в яких розібрався, доки готувався до занять. Часто досвід менторства стає хорошим знаком для HR-спеціалістів, щоб придивитися до здобувача: раптом в ньому криється потенціал для розвитку?» – ділиться Євген Страхов, амбасадор освітнього tech-простору Atom Space.

Навіщо бізнесу розвивати менторство

Світова статистика говорить про те, що це робить компанії фінансово та соціально успішнішими. Тому 76% організацій в Європі пропонують своїм співробітникам менторство або коучинг. 71% компаній зі списку Fortune500 мають корпоративні менторські програми. 60% претендентів в Європі та США вказують менторство обов’язковим критерієм для нового місця роботи.

«Знайти ментора можна в будь-якій сфері: від ментора-вихователя до бізнес-ментора. Я була здивована, коли прийшла до компанії AdIndex.ua, що там настільки розвинутий цей напрям. Кожен новачок отримує досвідченого ментора для особистого кар’єрного зростання! Менторство – це завжди про контакт особистостей, про обмін, в якому обидві сторони отримують користь», – резюмує HR компанії AdIndex.ua Євгенія Мороз.

Марина Молчан, Chief People Operations в компанії Trembit, розповідає, що свій шлях менторства розпочала у 2017 році з ресурсом Happy Monday. Найяскравішим проєктом стала соціальна ініціатива «Антикризова кар’єрна допомога», де організатори поєднали небайдужих професіоналів з тими співшукачами, які потрапили в складну ситуацію чи залишились без роботи внаслідок карантину. Торік вона доєдналась як ментор з професійного розвитку до Women Who Code Kyiv, де допомагає менті перекваліфікуватись або підвищити рівень експертизи.

Провідні українські компанії вже розвивають та мотивують менторство у своїх колективах. «Менторством фаундерів, проєктів в IT я займаюся понад три роки. Бажання ділитися власним досвідом підштовхнуло стати амбасадором WTECH Ukraine з маркетингу та продажів. Вирішила ділитися набутими знаннями з молодими фаундерами, тому що бачу, як багато в Україні перспективних проєктів й талановитих, заряджених ідеями жінок, яким потрібна допомога наставника. Також із задоволенням брала участь у програмі Дівчата STEM, де студентки навчалися розробки, готувалися до запуску стартапу», — розповідає  засновниця компанії SalesTech Валерія Кузьменко.

Роман Бабич, керівник з розвитку проєктів Партнерської мережі в компанії TAS Life, займається волонтерством понад п’ять років. Каже, з часом змінилися теми, стало більше знань, але і потреба поділитися ними стала сильнішою. «І сьогодні, коли ми проводимо онлайн інтенсиви з фінансової грамотності для учнів Code Club Україна, охоплює захват від двостороннього обміну думками! Ми ділимося з ними, а вони наповнюють нас різноманіттям своїх ідей та широтою думок. Це надихає більше дізнаватись, вдосконалюватись у своїй справі, заряджати інших ідеями соціальної активності! Це правильний шлях і для особистості, і для цілих компаній!», — каже Роман Бабич.

Відзначимо, організаторами флешмобу виступила всеукраїнська освітня ініціатива Code Club Україна. Однією з головних місій проєкт обрав формування нової культури менторства в Україні. Адже ментори Code Club безкоштовно навчають дітей та підлітків віком від 8 до 17 років мовам програмування.

Матеріал спеціально для WoMo підготувала Дарина Дубинка