Уникнути згвалтування: Які поради не працюють та як мінімізувати наслідки

20.04.2022

Тиждень тому уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова заявила, що наразі відомо про близько 25 дівчат від 14 до 24 років, яких російські окупанти зґвалтували під час окупації Бучі на Київщині. І це лише ті жінки, які вижили та розповіли про насильство та ті, які були у Бучі. Насправді постраждалих жінок у сотні разів більше.

Відразу зазначимо: уникнути насильства, коли біля вас стоїть окупант зі зброєю, що хоче вас згвалтувати, скоріше за все не вдасться. Бо насильство — це не про секс, а про приниження та встановлення влади.

У соцмережах ширять пам’ятки, де радять покликати на допомогу, вдарити ґвалтівника в очі чи сказати про вагітність. Якщо у мирний час це спрацює — добре, але у воєнний час такі поради можуть більше нашкодити і нижче ми розповімо чому. Єдина порада, яка спрацює — втекти до появи окупантів у вашому місті/селі.

Якщо згвалтування не уникнути, і ви не впевнені в своїх фізичних силах щодо активного пручання, намагайтесь «заморозитись» всередині та ззовні.

Поради психологів, як мінімізувати наслідки

Для гвалтівника цей процес не про секс, а про встановлення влади та контролю, про приниження та знецінення. Активний супротив жертви розпалює і підгодовує садизм, тому жінка може постраждати фізично більше, отримати травми статевих органів та тіла. Також окупант може в процесі згвалтування мститись за свій власний страх смерті і відчуття покинутості та безпорадності. Якщо зможете «заморозьте» свої реакції — ви не тут, це не ваше тіло, цей нелюд не заслуговує, щоб ви його помічали і жаліли.

Психологи радять проговорювати: «Це лише тіло, моя душа більша, сильніша, її схопити неможливо. Я в 1000 разів більша, ніж тіло. Це тільки тіло».

Також спробуйте використати метод дисоціації — тобто відокремлення від власних почуттів. Це спосіб запобігти травмуванню. Вона зазвичай включається автоматично, але можна допомогти собі і свідомо. Важливо не допускати почуття провини. Це не тому, що з вами щось не так. Не тому, що ви залишилися у місті, або вийшли за водою, або гарна, або молода, або жінка — це все треба відкидати свідомо. Винен гвалтівник, винен окупант. Ви постраждала, ніякої вашої провини немає — ні в чому. Це не про вас, це про нього. А ви залишаєтесь тою людиною що й були, це вас не заплямує, ні. Контакти психологів «Розірви коло» 0800500335 або 116123.

Якщо розумієте, що не можете втекти, можна сховати чи викинути поблизу свій телефон, щоб потім була змога подзвонити.

Поради гінекологів, як мінімізувати наслідки

Якщо після згвалтування вас залишили в спокої і пряма загроза вашому життю відсутня, спробуйте подбати про своє тіло. При можливості це мінімальні гігієнічні процедури, хоча б вологими серветками, якщо вони є. Зазвичай в цей момент жінки відчувають непереборне бажання помитись, змити з себе бруд події. В умовах окупації це не завжди можливо. Не ризикуйте життям заради відра води з криниці, яка прострілюється.

Якщо на статевих органах залишились травми і ви відчуваєте біль, гінекологиня Наталія Лелюх дає такі рекомендациї: спробуйте використати «дружні» для слизової антисептики. Наприклад, розчин соди (1 чайна ложка на 0,5 літра води), просто чиста вода, дитячі безспиртові вологі серветки, мазь «Тридерм», «Левамеколь», «Триакутан» чи «Бепантен». Можна одноразово використати хлоргексидин. Можна спробувати використати крем для рук, якщо він також у вас є.

Не використовуйте спиртові антисептики або серветки, перекис водню, пантенол, олію або інші масляні розчини.

У першу добу для зволоження слизової не використовуйте лубрикант, якщо він у вас є. Особливо лубриканти на водній основі, бо вони часто гіперосмолярні і можуть викликати ще більше подразнення і запалення слизової.

Якщо у вас в аптечці раптом знайдуться вагінальні антисептичні або антибактеріальні свічки, проставте їх 5-6 днів.

При наявності травм слизової, кровоточивості або гематом бажано починати ставити свічки через добу, бо буде дуже боляче. Особливо, якщо це свічки «Гексікон» або свічки з бетадином. Підходить все: «Поліжинакс», «Флуомізин», «Макмірор», «Далацин», «Тержинан», «Гравагін», свічки з метронідазолом, клотримазолом, повідін, синтоміцинові свічки, метрогіл вагінальний та інше.

Якщо ви в репродуктивному віці і не маєте надійної контрацепції (не приймаєте контрацептивні пігулки постійно, не маєте внутрішньоматкової спіралі) то є високий ризик отримати небажану вагітність. Особливо, якщо у вас 6-16 день менструального циклу. На жаль, такі засоби, як спринцювання та глибоке протирання серветками або папером не ефективні засоби контрацепції. Якщо раптом у вас вдома, або у доступних вам сусідок є в аптечці будь-які гормональні контрацептиви, то можна спробувати такий спосіб як метод Юспе. Подивіться склад контрацептиву — на упаковці зазвичай написано: етінілестрадіол доза може бути 0,02 мг, 0,025 мг, 0,03 мг, 0,035 мг та левоноргестрел (дроспіренон, дієногест). Для контрацептивного ефекту вам треба прийняти 0,1 мг етінілестрадіолу (тобто 5 табл по 0,02 мкг, 4 по 0,025 мкг, та 2 таблетки по 0,03 та 0,035 мкг) та не менше ніж 0,5 мг левоноргестрелу. Через 12 годин повторити ту саму дозу.

Для прикладу. У вас або у сусідки знайшлись контрацептивні пігулки «Джаз», які містять 0,02 мг етінілестрадіолу та 3 мг дієногесту. Для контрацептивної дози 0,1 мг треба взяти 5 активних пігулок з упаковки і випити їх одночасно. Через 12 годин випити ще 5 пігулок. Така контрацепція максимально ефективна, якщо ви приймете препарат в перші 24-72 години після незахищенного контакту.

Як тільки зможете, зверніться до лікаря, для огляду і можливого забору аналізів на інфекції, що передаються статевим шляхом.

Зробіть це. Ваше тіло захоче сховатись в мушлю. Ваша психіка буде шукати звинувачення та різні шляхи виправдання нелюдів. Займіть його турботою. Турботою про себе. Як тільки опинитесь у відносній безпеці.

Також Євромайдан SOS спільно з Асоціацією правників України створили пам’ятку для людей, які пережили сексуальне насильство на війні, або стали свідком цього воєнного злочину, або їм довірилася людина, яка через це пройшла.

Як спробувати уникнути насильства під час війни

Насправді є лише одна порада, яка дозволить уникнути насильства з боку військового — заздалегідь виїхати у безпечне місце, де не ведуться бойові дії.

Тож, якщо ви бачите новину про те, що окупант наближається до вашого міста або села — тікайте. Зверніться до своїх родичів, друзів або волонтерів, які живуть у більш менш небезпечних місцях. Не чекайте поки окупують ваше місто.

У разі, якщо ви вже в окупації:

  • Не будьте наодинці, об’єднуйтесь в групи.
  • Переховуйтесь у більш-менш безпечних місцях, наприклад, в підвалах.
  • Будьте у зручному одязі та взутті, щоб мати змогу втекти (але пам’ятайте, що в окупантів є зброя, тож краще бігти, коли вас ще не побачили). Звідси наступна порада: намагайтеся не потрапляти на очі окупантам.
  • Слідкуйте за оголошеннями про «зелені коридори» і при першій же нагоді користуйтесь цими коридорами.

Що не так з пам’ятками «як уникнути насильства»

Редакторка Громадського радіо Тетяна Трощинська радить не дослухатися до пам’яток, у яких кажуть прикинутися неадекватною, кликати на допомогу, сказати про вагітність або менструацію, викликати огиду до себе через блювоту,  назватися ВІЛ-позитивною або сказати окупанту, що ви можете бути його матір’ю або сестрою. Такі дії можуть лише більше спровокувати ґвалтівника.

«У людей чомусь дуже розповсюджене стереотипне уявлення, що постраждала має викликати сексуальне бажання у ґвалтівника. Слину пусти, викличе огиду і переб’єш йому стояк. Це така ілюзії, яка десятиліттями укріплювалася матеріалами, які звинувачували жінку, міряли довжину спідниці і травили жартики про те, що їй раптом «було приємно».Суспільна свідомість не хоче бачити простий факт, що зґвалтування — це не про секс, а про встановлення влади. Ґвалтівник прийшов не сексом займатися, а зробити боляче і кайфонути від страждань», — додає редакторка видання Анастасія Багаліка.

Психологиня Катерина Гольцберг також зазначає, що гвалтівники, зазвичай, збоченці і такі речі можуть бути для них навіть збудниками і аж ніяк не відштовхувати. Також вона каже, що нав’язування позиції ніби жінка могла запобігти насильству — руйнівне, бо покладає на неї відповідальність за насильство. Це дуже погіршує можливість відновлення.