Як я відкрила свій бізнес і подолала страхи: історія успіху Лейли Туваклієвої

У межах грантової програми «Власна справа» від Міністерства економіки WoMo.ua продовжує публікувати інтерв’ю з підприємицями, щоб підтримати тих, хто починає або продовжує свій шлях у бізнесі. Сьогодні ділимося історією та розповідаємо, з чого почала шлях до власної справи Лейла Туваклієва, власниця Leilia Bakery.

Пошук свободи у власній справі

Я працювала п’ять з половиною років у великій компанії («Бюро Вин», «Гудвайн»). Прийшла туди, коли там працювало менш ніж 200 людей, а коли звільнялася, співробітників було вже майже 800. Проте із масштабуванням у будь-якому бізнесі відбуваються зміни. Все стає повільнішим, менш гнучким, злегка бюрократичним.

Я була ідейною, молодою та амбітною, прагнула швидких результатів, особистої цінності та свободи. Мені здавалося, що все це можна отримати у власному маленькому бізнесі. Звісно, я романтизувала підприємництво. Адже, крім свободи, приходять відповідальність, стрес і неможливість «вимкнутися» з процесів. Були сумніви, але бажання створити щось своє було сильнішим.

Гроші — це лише інструмент, який допомагає швидше досягти мети.

Головне — це ідея, а не гроші

Я вважаю, що грошей у світі багато. Дуже багато. Але гроші — це лише інструмент, який допомагає швидше досягти мети. Насправді головне — це ідея. Людей з дійсно кльовими ідеями менше, ніж тих, хто має гроші. Якщо у вас є ідея, яка вас надихає, і ви вірите в неї, обговорюєте її з друзями та колегами, обмірковуєте, тоді фінансування обов’язково знайдеться.

Особливо зараз, коли в Україні є безліч можливостей для старту власного бізнесу: гранти, державна допомога, міжнародні фонди, приватні інвестори та компанії, що готові інвестувати у стартапи. Головне — добре продумати свою ідею, створити MVP (мінімально життєздатний продукт), прорахувати все і тоді йти по фінансування.

Людей з дійсно кльовими ідеями менше, ніж тих, хто має гроші.

Підтримка важлива, але виклики є

Мені пощастило мати підтримувальне оточення. Як жінка я не відчуваю якихось особливих перешкод — маю такі самі проблеми, що й інші підприємці, незалежно від статі. Основні труднощі, з якими стикаюсь, — це недосконала законодавча база і відсутність чітких інструкцій для підприємців.

Я зрозуміла, що дуже допомагає взаємодія з іншими підприємцями. Я намагаюся не нехтувати допомогою колег по ринку, звертаюсь по консультації і поступово розбираюсь в усіх питаннях. Було б значно простіше, якби держава або спільнота створила більше ресурсів для майбутніх підприємців, надала інформацію, як і що працює.

Не вистачає обміну досвідом, професійних конференцій, медіа, телеграм-каналів.

Реальність бізнесу: успіхи і невдачі

Я завжди кажу: «Завтра буде!» Навіть найбільша проблема — це всього лише завдання, а не катастрофа. У соцмережах всі бізнеси виглядають успішними, але насправді багато хто стикається з проблемами, збитками і факапами. Це нормальна частина бізнес-шляху, який має і помилки, і невдачі.

Просити про підтримку — це нормально!

Не бійтеся просити про підтримку

Моїм найбільшим страхом було провалитися. Минулої зими у пекарні справи йшли дуже погано, і я вже думала закривати бізнес. Тоді вирішила бути чесною і відкрито написала у соцмережах про труднощі, попросивши підтримки у своїх клієнтів. Відгук був неймовірний: упродовж двох тижнів перед пекарнею стояли черги, а підтримка клієнтів допомогла пережити складний період.

Я зрозуміла, що просити про підтримку — це нормально! Ваші гості радо її нададуть, якщо ви їх про це попросите. Відкритість і довіра можуть стати важливими чинниками у збереженні бізнесу навіть у найскладніші часи.

Для тих, хто хоче почати або розвинути власний бізнес, існує можливість скористатися грантовими програмами. У межах грантової програми «Власна справа» від Міністерства економіки, ветерани та їхні подружжя можуть отримати до 1 мільйона гривень на розвиток бізнесу. Детальнішу інформацію про це можна знайти за посиланням.

Також у межах грантової програми «Власна вправа» є підтримка і для цивільних: 500 000 на старт або розвиток вашого бізнесу, якщо ви з Харківщини, і 250 000 грн для решти України. Детальніше тут