Як жити в умовах підвищеної тривожності: ІПСО, екстрасенси, друзі, новини — все зводить з розуму. Чи можна абстрагуватися?

26.03.2024

Юлія Чала, психологиня, психотерапевт, травмотерапевт, сексолог, сімейний консультант освітньої компанії Woman Insight

Сьогодення дуже нестабільне, ми знаходимось під впливом постійного стресу та небезпеки. Відчуття тривоги наростає. А мозку для зменшення рівня тривоги потрібно розробити стратегію дій. Щоб скласти свою стратегію і бодай трохи орієнтуватися у цьому просторі, люди вдаються до безперервного споживання новин, перегляду новинних каналів, слухають поради та прогнози. І звісно, обговорюють найтривожніші, найжахливіші новини та події. На перший погляд здається, що це допомагає — дає змогу мати контроль над ситуацією, бути напоготові. Але з часом можна помітити що постійне слідкування за  новинами створює лише ілюзію безпеки.

Слід звернути увагу на той стан, в якому знаходиться особистість у неймовірному потоку поганих, страшних подій і жахливих фото та відеоматеріалів – це пригнічення, негативізм, тривожність, безсилля або роздратованість та агресивність.

Продовжувати повноцінне життя у такому психоемоційному стані не вдається: не залишається місця для відчуття радості від життя, накопичується втома, руйнуються стосунки, погіршується продуктивність, і у найгіршому випадку, це призводить до психологічних розладів. Зроблю акцент на тому, що коли людина стає свідком травмуючої події (не тільки коли є безпосереднім учасником), руйнівний вплив ситуації не менший, а буває і більший. Бо спостереження не дає змоги нічого зробити, і вся напруга яка виникла — залишається замкнутою у тілі та психіці людини. Цей механізм спрацьовує при перегляді жахливих фото і відео матеріалів, виникає так звана вторинна травма (ми стаємо свідками), застигаємо перед моніторами і природні механізми дії (бігти або захищатись) не можуть спрацювати, цей досвід безпосередньо має вплив на наш стан.

З цього висновок напрошується сам собою: треба стежити за кількістю переглянутих новин, негативних фактів і навчитися вибірковості у споживанні інформації.

Тобто краще намагатись аналітично, критично ставитись до провокаційних тем, оголошень, прогнозів. Не поринати з головою у водоворіт різних думок, а спостерігати з берега за цим потоком.

Щоб знайти засоби для допомоги собі зберігати своє ментальне здоров’я, треба зрозуміти декілька принципів, які працюють в інформаційному полі:

  1.     Люди полюбляють негативні новини! Погані речі мають сильніший вплив на нас, ніж хороші речі. Цей психологічний принцип «негативної упередженості» виявив Рой Баумейстер з колегами, і довів що люди швидше звертають увагу на негативні події. Саме тому ЗМІ надають перевагу таким новинам —  даючи новини, які слухачі люблять споживати. І чим яскравіше жахіття – тим більше аудиторія прикута саме до цього джерела. Здається, що у ЗМІ задача інформувати, замінена на ціль – оволодіти нами, нашою увагою, нашими почуттями, нашими діями (тривожними людьми набагато легше керувати).
  2. Люди полюбляють розмовляти про те що їх лякає чи бентежить! Через розмови люди проживають свої емоції, переварюють їх, розділяють з оточуючими. І стає легше – вже не сам тягнеш «ношу», а частинку скинув на інших. Такі розмови найчастіше неусвідомлені, тобто не враховується чи в змозі слухач витримати цю «дозу» негативу, як саме вплине ця інформація. Через розмову передається і емоція, не тільки факти, і саме цими емоціями інші й можуть «заразитися».
  3. Люди полюбляють контролювати! Контроль допомагає відчувати себе у безпеці. Так нашому мозку спокійніше, коли все прогнозуємо, зрозуміло, це дає відчуття впливу, а отже більшої сили та могутності. У такому стані легше людині перебувати у великому світі, повному невизначеності. Цей принцип у інформаційному полі працює таким чином – здається, якщо я маю якомога більше інформації – то я маю більше впливу та контролю. Ця думка спірна. А от підвищення тривоги у більшості випадків – безспірне.

Рекомендації

Обмежити споживання інформації

Сидіти у чатах новин — це згубна звичка, найбільше ця звичка стала розповсюджена за останні два роки. Перш ніж почати перегляд новинних каналів чи іншої інформації – поставте собі питання «Для чого ви вивчаєте новини? Що саме вам важливо дізнатись?». Як тільки ви отримали відповідь – завершуйте перегляд. Мозок знижує тривожність, коли вироблена стратегія дій.

Починайте день з думок про вдячність близьким вам людям (а не з перегляду новин чи повідомлень)

Наш мозок працює у двох режимах – режим фокусування, коли ми помічаємо дійсність, концентруємось на діях та переживаннях. Та пасивному режимі – коли ми знаходимось у своїх думках та втрачаємо контакт з реальністю. Перебуваючи у пасивному стані мозок провокує появу тривоги, депресії, дефіциту уваги. І для повернення у стан фокусування, Аміт Суд (професор медицини всесвітньо відомої клініки Мейо, керівник напряму «Зв’язок тіла та свідомості») розробив вправу:

відразу після пробудження подумайте про 5 близьких людей і за що ви їм вдячні. Не поспішайте, уявіть цих людей один за одним, подивіться в очі чи обійміть, скажіть дякую, згадайте те важливе, що було між вами, подумки проговорить вдячність за вплив на ваше життя.

Ця вправа допоможе зосередитися на тому, що найважливіше для вас у житті. Такі думки допомагають впоратись з тривогою. І навіть якщо сталися неприємності, допомагають скоріше відновити сили та повернутись до життя.

Говоріть про ваші почуття

Коли людина «одягає» свої почуття в слова, тобто підбирає назви своїм переживанням або може пояснити з яких причин відчуває те чи інше (рефлексує) — це допомагає їй самій знизити інтенсивність емоційного стану, зрозуміти що саме з нею відбувається. А також, таке промовляння допоможе оточуючим краще дізнатися про ваш стан і ваші особливості. Відверті розмови про свої почуття дуже допомагають показати кордони і домовитись про майбутній стиль комунікації з партнером, родиною чи друзями. Наприклад, ви можете попросити розповідати тільки стисло суть, якщо ваш друг має намір про щось попередити, а не налякати. Або взагалі, деякі теми поки не включати в обговорення.

Відверті розмови про свої почуття дуже допомагають

Коли ви говорите про себе (не про партнера чи самі новини), діліться тим як негативна інформація впливає на вас, у опонента з’являється розуміння, і найімовірніший за все, він зможе дотримуватися ваших прохань.

Помічайте світ навколо

Коли людина наповнена страхом, вона живе своїми внутрішніми переживаннями, зовсім не помічаючи світ навкруги. Хоча б раз у день допомагайте собі налагодити контакт зі світом. Для цього можна виконати легеньку вправу, яку до речі, можна перетворити на гру з дитиною навіть на прогулянці. Завдання – треба  помітити та назвати в голос чи пошепки: 5 предметів, потім 4 кольори, потім 3 звуки, потім 2 тілесних відчуття, і наостанок 1 запах (наприклад, коли ви читаєте ці строки, ви можете помітити та назвати: телефон, стіл, чашка, лампа, олівець, білий, зелений, чорний, синій, мотор машини, голос дитини, музику десь далеко, вагу телефона в руці, вітерець на обличчі, запах цитрусових). Не зволікайте, це займе менше хвилини – прямо зараз зробіть цю маленьку вправу, і зверніть увагу як змінився ваш стан.

Хоча б раз у день допомагайте собі налагодити контакт зі світом

Знайдіть джерело надії

Надія допомагає нам зберегти бачення нашого гарного майбутнього, зберігає наші бажання та плани, навіть якщо зараз немає змоги виконати чи отримати бажане. Уявлення про майбутнє життя, майбутні справи, майбутні зустрічі, майбутні успіхи – це ті думки які будуть підтримувати та надихати. А також зберігати направленість у майбутнє, тягнути коли настрій буде такий що, важко йти, та давати прискорення коли мало сил. І звісно, це дає змогу перепочити від навантаження негативу. На жаль, уникнути цієї реальності не вийде. Але у якому стані кожен з нас пройде цей етап – на це ми в змозі впливати.