Єлизавета Чавдар — її голос зачаровував увесь світ

Їй аплодував увесь світ!

23.02.2024

Сьогодні, 23 лютого 2024 року, відзначається 99-та річниця від дня народження української актриси та співачки Єлизавети Чавдар. 

Славетна українська співачка Єлизавета Чавдар народилася 23 лютого 1925 року в Одесі. Вона співала у хорі, виконувала пісні у шкільних концертах. Дівчина хотіла стати учителем і вступила до Одеського університету на філологічний факультет. Але зустріч із професором Одеської консерваторії Ольгою Миколаївною Аслановою змінила її наміри. Вона стала студенткою Одеської консерваторії, багато та старанно працювала.

Читайте також: Симона де Бовуар: «Жінки змушені грати тих, ким вони не є»

Закінчила консерваторію, виконавши на випускному іспиті програму з 12 номерів, зокрема знаменитий концерт для голосу з оркестром Рейнгольда Глієра. Єлизавета Чавдар здобула диплом з відзнакою. Після блискучого виступу на концерті найкращих випускників її запросили на роботу до Київського оперного театру.

Дебют на столичній сцені перетворився на яскравий тріумф. Її голос — лірико-колоратурне сопрано — визнаний вокалом світового рівня.

У Київському театрі опери та балету імені Т. Г. Шевченка вона створила 19 провідних партій (Джільда, Розіна, Віолетта, Людмила, Антоніда, Марфа, Марильця та інші).

Читайте також: Як Аль Капоне став гангстером: зліт і падіння «Обличчя зі шрамом»

Після першої участі співачки у Декаді українського мистецтва у 1951 році в Москві її нагородили орденом леніна та надали звання народної артистки України. А через рік за визначні досягнення в галузі оперного мистецтва Єлизавета Чавдар стала народною артисткою СРСР у 27 років!

Голос Єлизавети Чавдар порівнювали зі звучанням скрипок Страдіварі. Завершивши кар’єру співачки, Єлизавета Іванівна багато років очолювала кафедру сольних співів Київської консерваторії. Серед її учнів — Вікторія Лук’янець, Анатолій Солов’яненко, Людмила Семененко, Людмила Колос, Ніна Чепіга. Вона допомагала становленню Гізели Циполі та Марії Стеф’юк.

Читайте також: 40 найкращих цитат Алана Рікмана

Єлизавета Іванівна Чавдар пішла із життя 27 грудня 1989 року. Похована на Байковому цвинтарі у Києві. На честь великої співачки у Києві названо вулицю.

З нагоди її дня народження WoMo підготував добірку пісень Єлизавети Чавдар, аби насолодитися її надзвичайним співом.

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram