З якими базовими кризами стикаються дівчата-підлітки та як їх подолати. Поради авторки книжки #майже_доросла з покоління Z Ірини Славінської

Яких новітніх психологічних підходів потребують кризи генерації Z

05.11.2021

Незабаром на полицях українських книгарень з’явиться книга-подруга для дівчаток-підлітків «#майже_доросла: книжка про дівчат і для дівчат» Ірини Славінської від видавництва бестселерів Vivat. Це не псевдокласична дівчача енциклопедія «маленьких принцес», де йдеться виключно про куховарство, макіяж, вдале заміжжя та необхідність прийняти свій статус принцеси у вежі з драконом. На противагу цим застарілим догмам «#майже_доросла» вчить дівчаток любити і приймати себе, боротися за свої права, вміти постояти за себе у світі digital-небезпек, вміти захищати себе юридично, знайти своє покликання у світі великих можливостей (а не лише на кухні, виключно як мама кількох діточок та дружина).

Сама авторка Ірина Славінська пригадує, що у власному дитинстві переймалась тим, що її думку не завжди серйозно сприймали, бо вона ще не виросла. «Для мене найбільш складним було те, що не-дорослість тягнулася надто довго. Мені хотілося більш активних дій, я мріяла самостійно подорожувати, дуже хотіла знайти роботу та самостійно заробляти собі на кишенькові витрати. А ще я дуже хотіла голосувати, мріяла про день, коли вперше піду на вибори. На цьому тлі дуже непросто усвідомлювати, що дитину чи підлітка ніхто не сприймає серйозно. Також в підлітковому віці мені дуже непросто давалося те, як мало навколо мене рольових моделей. Ці міркування надихнули мене почати роботу над книжкою «#майже_доросла». Точно знаю, що багато дівчат впізнають там себе та своє щоденне життя»,— каже авторка книги Ірина Славінська.

Сьогодні, в епоху digital та Tik-Tok трендів, дівчатка-підлітки стикаються з кардинально новими кризами, які неможливо розрулити завдяки методам наших бабусь і мам, бо кризи генерації Z потребують новітніх психологічних підходів.

Ірина Славінська звертає увагу на базові кризи з яким стикається дівчина-підліток і про які вона соромиться говорити з мамою і татом. Складнощі, які варто допомогти пережити якомога легше, аби вони не заклали фундамент майбутніх комплексів, психологічних зажимів та низького рівня самореалізації.

Зміни тіла

Перші місячні, волосся, новий розмір ноги, прищі… На цьому етапі дівчинка потребує розуміння та діалогів із мамою на цю специфічну та важливу тему. Оскільки без належного обговорення цих фізичних змін можна впасти в закомплексованість та навіть проблеми зі здоров’ям у подальшому.

Стан прийняття і неприйняття зовнішності 

Сучасні дівчата знаходяться під впливом інста-канонів та ідеальних нав’язаних параметрів медійних облич і зірок блогів. Важливо акцентувати на особливості та унікальності кожної дівчини та красі, яка не має розмірів, кольору шкіри та інших ерзац-стандартів.

Перша закоханість і страх 

А раптом мене ніхто ніколи не полюбить? – Ви лише згадайте, можливо, і ви цим питанням задавалися, коли були у віці вашої доньки?! Варто уважно спостерігати за поведінкою закоханого підлітка, аби уникнути небажаних стресів, переживань, аб’юзу, ранньої вагітності та інших аспектів, з яким може напоротися підліток через незнання моделі поведінки у романтичних стосунках.

Перший секс 

Тут важливо звертати увагу на відверті розмови про засоби контрацепції, можливі ризики, про питання згоди, психічної зрілості, готовності та оптимально віку для початку статевого життя.

Непорозуміння з батьками

Проблеми поколінь, криза віддалення, хейт хобі та уподобань покоління Z, батьківські заборони — усі ці категорії можуть спричинити низку інших криз підлітка. Щоб їх уникнути та не потрапити до замкненого кола непорозумінь, важливо, перш за все, чути свою дитину та вміти обговорювати конфліктні ситуації та долати непорозуміння.

Друзі та визнання

Самотність, булінг, аутсайдерство — з цим стикається майже кожен підліток. Бути популярною та крутою дуже важливо, коли ти хочеш сподобатися друзям чи он тому хлопцеві з 9-А. Але важливо пояснити дитині різницю між авторитетом негативним та позитивним, і наслідками, до яких може призводити намагання будь-що отримати визнання колективу.

Пошук «своєї компанії»

Дівчата-підлітки відчувають потребу бути причетною до певної соціальної групи або ж молодіжної субкультури. І тоді починається пошук однодумців, з яким комфортно і погляди яких збігаються з цінностями самого підлітка. Це пошук тих, хто підтримує, і тих, кому підліток довіряє. Варто підтримувати вибір дитини і не забороняти спілкування з друзями (якщо вони не пропагують асоціальний чи кримінальний спосіб життя), проте уважно оцінювати компанію, в якій перебуває дитина.

Небезпеки підліткового бунту

Алкоголь, цигарки, наркотики — типовий інструмент підліткового протесту та спосіб завоювати авторитет серед однолітків. Важливо пояснити, чому ці аспекти самовираження не є запорукою доброї репутації та навчити дитину, як сказати цьому «Ні», не втративши авторитет в компанії;

Tік-Ток, блогерство, тренди 

Нове покоління підлітків майже на 90% перебуває онлайн. Там відбувається спілкування з однолітками, обмін лайками, відео, думками. Це новий тип підліткового ком’юніті. І варто попереджати дівчинку-підлітка про те, що під аватаркою гарного хлопця може ховатися 40-річний чоловік з психічними розладами, який може становити загрозу. Небезпечні флешмоби, цифрові ризики, секстинг та флірт в Інтернеті —  цифрова безпека це важливий момент у вихованні digital-підлітка.

Авторка акцентує, що ці кризи не є приводом для сорому або селф-хейту. Навпаки: такі трансформації — це нормально. Це початок становлення нової особистості, і найголовніше, аби підлітка почувалася у цих змінах комфортно, з розумінням нормальності цих трансформацій, нових, незрозумілих раніше почуттів і відчуттів та з розумінням з боку батьків.

Ми спитали думку психологині Катерини Гольцберг, що вона порадить батьками, аби підтримати свою дитину в ці стресові періоди. З одного ж боку, через них проходять усі і це так зване знайомство зі світом. А з другого – дуже  важливо не проґавити помилки своїх дітей і вчасно подати їм руку підтримки.

«Під час консультацій з батьками та підлітками я пропоную підліткам визначити та перерахувати принципи, які вони вважають основними у своєму житті. У цьому випадку дитині легше встановити певні правила та межі для себе самого. Це допоможе дитині впоратися із підлітковою невизначеністю та безболісно пережити ту вікову кризу, коли підліток не радий навіть самому собі. Ще один важливий момент: не нав’язувати дитині власний погляд на розв’язання її проблем та власну модель поведінки, грунтовану на особистих нереалізованих бажаннях. Якщо батьки не нав’язують своє бачення життя, а просто обговорюють з дитиною це в контексті мрії, це допомагає дитині знайти себе та ліпше самореалізуватися у соціумі», — ділиться секретами психологиня Катерина Гольцберг.

І найважливіше — за будь-яких обставин, з будь-яким рівнем зайнятості на роботі чи втоми необхідно завжди знаходити час та можливість поговорити з дівчинкою-підлітком про те, що її турбує.