Забезпечити взяття на облік жінок мають з 1 жовтня 2022 року

Жінок, які перебувають на військовому обліку, можуть призвати на військову службу

21.06.2022

Воєнний стан у країні не змінив наказ Міністерства оборони, який набув чинності 17 грудня та розширив перелік професій для жінок, які повинні бути на військовому обліку.

Про це у коментарі «Суспільному» розказав начальник юридичної групи обласного територіальний центру комплектування Юрій Грива.

За його інформацією, забезпечити взяття на облік жінок мають з 1 жовтня 2022 року. Проте стати на облік можна й зараз.

Грива додав, що поки невідомо, до якого саме часу треба стати на облік. У законодавчих актах України не визначені дедлайни. Водночас жінок, які перебувають на військовому обліку, можуть призвати на військову службу. Також їх можуть залучити виконувати роботи із забезпечення оборони держави у воєнний час.

Грива наголосив, що наразі необхідності мобілізувати жінок немає. Проте в окремих випадках можуть мобілізувати за найбільш дефіцитними військовими спеціальностями у Збройні сили чи інші складові сил оборони. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом).

Призову на військову службу за мобілізації не підлягають жінки, які мають дітей до 18 років. Вони можуть бути призвані на військову службу лише за їхньої згоди та тільки за місцем проживання.

На період воєнного стану військовозобов’язаним жінкам обмежили виїзд за межі України. Це не стосується тих, хто не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Повний перелік тих, хто не підлягає, є в статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Обов’язки жінок на військовому обліку описані в постанові Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних».

До кінця 2022 року жоден керівник підприємства, де працюють жінки, а також самі жінки, не нестимуть адміністративної відповідальності. Після кінцевого терміну запровадять відповідні штрафи для підприємств, а також для жінок за порушення військовозобов’язаними правил військового обліку.