Здоровий спосіб життя під час пандемії: чому це важливо та як розпочати?

02.01.2021

В умовах самоізоляції та вимушених обмежувальних заходів дуже легко потрапити у пастку поганих звичок. Тривога заїдається шкідливою їжею, робота з дому призводить до емоційного вигорання, а скасоване через карантин тренування становиться відмовкою, щоб взагалі не займатися спортом. Все це пригнічує наш фізичний та психологічний стан, що, в свою чергу, підриває здатність організму протистояти небезпечним хворобам. Тому Жіночий клуб Європейської Бізнес Асоціації разом з фармацевтичною компанією «Тева Україна» організували спецпроєкт «Staying Healthy Together», щоб дізнатися від експертів, як вберегти та зміцнити здоров’я своє та своїх близьких через вибір правильного способу життя. 

Їжа для зміцнення імунітету

«Ми повинні пам’ятати, що 80% всієї імунної системи знаходиться в кишечнику», — наголошує Світлана Фус, лікар-дієтолог вищої категорії, керівник центру нормалізації ваги. Кишкова флора є поживним середовищем для корисних бактерій, що синтезують вітаміни, знешкоджують токсичні речовини та нормалізують роботу харчової системи. Для підтримання цієї флори, важливо вживати достатню кількість клітковини. Її денна норма складає 30 грамів, що рівноцінно двом порціям салату та однієї порції каші з бобових або злакових. 

Коли віруси чи будь-які інші патогени потрапляють в наш організм, у протидію з ними вступають імуноглобуліни, або, простіше, антитіла. Ці сполуки мають протеїнову природу та лежать в основі  нашої імунної реакції. Щоб не знизилося вироблення імуноглобуліну, наше харчування має бути білково повноцінним. Норма вживання білків розраховується за формулою 1 грам білка на кілограм маси тіла. Бажано включити у свій раціон  приблизно в рівному співвідношенні білки як тваринного, так і рослинного походження.

Для довідки, білків у 100 грамах курячої грудки чи стакану кефіру – 30 г, у 100 грамах гречки –  7 г, а сочевиці до 14 г.

З точки зору підвищення імунітету надзвичайно важливу роль відіграють жири. Вони сприяють кращому засвоєнню ряду мікроелементів, зокрема, вітаміну А, який є специфічним саме для імунного захисту легких. Денна норма жирів, як і білків, складає 1 г на кілограм маси тіла. Також холестерин, що входить у склад жирів тваринного походження, є основою для синтезу вітаміну D, який допомагає засвоїти кальцій та включає певні імунні процеси в організмі. Саме тому для профілактики коронавірусу рекомендується додатково приймати вітамін D, а також цинк та селен. 

Повне відео за лінком.

У здоровому тілі – здорове серце

Люди з серцево-судинними захворюваннями підпадають в ризикову групу пацієнтів, для яких коронавірусна хвороба частіше проходить з ускладненнями. Водночас за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у наступному десятилітті поширеність серцево-судинних захворювань зросте на 45% і проблема торкнеться понад 130 млн людей. Тож важливо зараз почати турбуватися про здоров’я свого серця, усвідомлювати фактори ризику та знати межі дозволеного у виборі наших щоденних звичок. 

Є фактори, які ми не в силах змінити – спадковість, вік та стать. Але їх вплив можна значно мінімізувати, якщо дотримуватися принципів здорового стилю життя: 

  • Якісно харчуватись (5 порцій фруктів та овочів в день, 1-2 рази на тиждень страву з риби, цільнозернові та кисломолочні продукти, жменька горіхів, білі сорти м‘яса)
  • Бути фізично активним (30 хвилин низько інтенсивного тренування щодня)
  • Слідкувати за своєю вагою (за рекомендаціями ЄТК, головне – втриматись в вазі, не набирати зайвого та з цієї точки починати поступово худнути)
  • Контролювати рівень холестерину та кинути курити. У курців вдвічі більше шансів захворіти на захворювання серця. Куріння сприяє збільшенню рівня холестерину в крові.

Хоча ці рекомендації і є необхідними для профілактики хвороб серця, Світлана Король, кардіолог та медичний радник «Тева Україна» вірно зазначила, що у всьому має бути здоровий глузд. Втискання себе в рамках обмежень призводить до вищого рівня стресу, що також впливає на наше фізичне самопочуття. 

Повне відео за лінком

Емоційний баланс вдома

Нова реальність, що прийшла разом із пандемією, спровокувала для нас новий вид неконтрольованого стресу. Більшість із нас працює віддалено і в межах чотирьох стін дому нам стає все складніше переключатися з робочого ладу на відпочинок, що негативно впливає на наше психічне здоров’я та якість взаємодії з нашими близькими. Конфлікти у відносинах не можна ігнорувати, їх треба усвідомлювати та зробити крок до їх вирішення, наприклад, за допомогою техніки контейнування емоцій, що складається з чотирьох етапів:

  • Спокій. Перед тим як вступити в діалог, зробіть довгий видих і порахуйте до семи. Пам’ятайте, партнер кричить/злиться не на вас, а на ситуацію;
  • Прийняття. Озвучуйте емоції, які ви спостерігаєте в партнері: «Я бачу, що ти засмучений. Мені дуже шкода»;
  • Прояснення ситуації. Важливо не заспокоювати партнера, а ставити питання: «Що тебе так засмутило/розлютило?»;
  • Розуміння ситуації. Приєднатися до реакції партнера: «Я розумію тебе» та «Я бачу як для тебе це важливо». Також обов’язково спитати в кінці, як ви можете підтримати партнера. 

Наталія Байкалова, психолог з 15-річним досвідом розповіла як зберегти свій внутрішній баланс, не піддаватись черговій хвилі тривоги, зберегти здоровий мікроклімат у родині.

Повне відео за лінком

COVID-19: чого чекати далі?

У 2021 році у нас з’явиться можливість захистити себе від COVID-19 за допомогою вакцинації. За оптимістичним сценарієм, масова вакцинація в Україні розпочнеться у липні, після того, як у першій половині року вакцинами будуть забезпечені основні групи ризику. Навколо теми коронавірусу та вакцинації існують багато міфів та упереджень, але їх можна спростувати за допомогою аналізу науково підтверджених фактів.

«Усі дослідження, які проходять вакцини, вони є дуже якісними. Коли американська компанія говорить, що їх вакцини є безпечними, то можна із впевненістю 99,99% вірити, що це і справді так, — вважає Павло Ковтонюк, керівник Центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки. — Тому немає різниці щодо безпечності зареєстрованих вакцин різної вартості, чи то 8 або 30 доларів за дозу. Безпечність вакцин перевіряється ще на першій стадії клінічних досліджень».

Повне відео за лінком.