Жінки у гольфі: Спорт, що долає стереотипи

Враження, можливості, поради початківцям

20.11.2019

Сьогодні все більше жінок грають у гольф, а колись ходили жарти про те, що назва гри — це абревіатура Gentlemen Only Ladies Forbidden (тільки чоловіки, жінкам неможна — англ.). Але останнім часом навіть найповажніші закриті гольф-клуби Великобританії покінчили з виключно чоловічим членством. В Україні теж є свої спортсменки, з якими ми радо вас знайомимо.

Історія гольфу в Україні

Всеукраїнська федерація гольфу була створена 30 липня 1997 року. Сьогодні вона має статус Національної спортивної федерації, співпрацює із Міжнародною федерацією гольфу, Європейською Асоціацією гольфу, організацією R&A.

У 2019 році в Україні було акредитовано 271 спортсмена. З них чоловіків – 174, жінок – 54, юніорів – 26, тренери та судді. Щороку в нашій країні зростає кількість гравців у гольф, зокрема жінок та юніорів. Цьогоріч в Україні було успішно проведено Відкритий жіночий гольф тур, який складався з 5 етапів та фіналу.

Олена Рудік

радник президента Всеукраїнської федерації з розвитку жіночого гольфу в Україні, директор турніру OPEN LADIES GOLF TOUR, Генеральний директор телеканалу «НАШ», багаторазова переможниця гольф-турнірів як в Україні, так і за кордоном, зокрема, Mercedes Torphy 2019 та BMW Golf Cup

Як я стала гольфісткою

Усе сталося доволі несподівано: друзі запросили до гольф-клубу, я поспостерігала за їхньою грою і вирішила спробувати сама. І мене «вкусив жучок гольфу» – так кажуть, коли хтось закохується у цю гру. Загалом це такий вид спорту, який або «заходить», причому відразу, або ні. Я на нього підсіла. Відтоді минуло вісім років, і тепер я не уявляю життя без гольфу. Один вихідний обов’язково проводжу в клубі, граю, спілкуюся, підтримую фізичну форму й отримую задоволення. Гольф дає змогу набратися сил на наступний тиждень.

Реакція оточення та упередження

Моя сім’я та друзі завжди підтримують мене у всіх починаннях, а в ситуації з гольфом навіть розділяють мій інтерес. Моя мама, до речі, теж грає. Та й загалом оточення близьких друзів тепер майже стовідсотково складається із фанатів гольфу.

Той факт, що серед гравців у гольф нині менше жінок, ніж чоловіків, ще не дає підстав говорити про упередження. Жодної різниці немає, скрізь однакові світові нормативи й загальні правила.

Гольф, родина, професія

Знайти час для гольфу в щільному графіку непросто. Для цього потрібно дійсно полюбити цей вид спорту й мати величезне бажання вдосконалювати свої навички.

Маю визнати, що гольф мені дуже допомагає у кар’єрі. Адже гольфісти повинні володіти високим рівнем концентрації та вміти «відключатися» від побічних думок. Саме вміння абстрагуватися у потрібний момент стає мені у пригоді у професійній діяльності. Це спорт, який мотивує вдосконалюватися і не здаватися. Не вийшов один удар – це не кінець усьому. Програна битва – ще не програний бій. Загалом гольф на мене діє заспокійливо і вчить володіти ситуацією.

Навіщо жінкам гольф?

Для мене гольф прирівнюється до медитації. Поясню: під час турніру ти наодинці сам із собою упродовж 5–6 годин. І ти постійно мусиш тримати себе в певному емоційному стані, не вимудровувати чогось. Ось я іду від лунки до лунки, налаштовую себе на правильний настрій. Це сильніше за усі модні йога-ретрити десь у Гоа чи Непалі.

Цей вид спорту – наче відбір близьких за духом людей. Ми з дівчатами проводимо багато часу разом: подорожуємо, здійснюємо якісь проекти. Наші гольфістки – дуже цікаві особистості, кожна чимось зайнята й привносить щось своє у наше товариство.

Хтось збирається на вихідних на дачу, хтось запрошує на гостини до себе додому, хтось виїздить на природу до лісу. А ми приїжджаємо до гольф-клубу. Щоби поспілкуватися, пограти, отримати частку фізичної активності.

Гольф – це мікс спорту, свіжого повітря, естетики. Це щонайменше п’ять годин єднання із природою у супроводі пташиного співу.

Особливості спорту

«Гольф — дорогий спорт». Це ще одне упередження, яке ми з організаторами OPEN LADIES GOLF TOUR поставили за мету спростувати. За підтримки Всеукраїнської федерації гольфу України, небайдужих спонсорів та партнерів ми створюємо дуже лояльні та привабливі умови як для новачків, так і для учасників змагань.

З чого почати знайомство з гольфом

Чимало людей досі думають, що гольф – це чоловічий спорт. Наші жіночі турніри OPEN LADIES GOLF TOUR доводять протилежне. У нас прекрасне товариство жінок, об’єднаних улюбленим заняттям. До речі, ми завжди раді новачкам і допомагаємо їм – це у нас такий своєрідний податок на успіх. Адже хтось колись допоміг тобі. Загалом я певна в тому, що коли ти віддаєш – тобі неодмінно повертається. Коли займаєшся тим, що любиш, – просто кайфуєш від процесу.

Тамара Антимонова

багаторазова переможниця вітчизняних турнірів, а також чемпіонка міжнародних турнірів у Туреччині та Україні

В Луганську Тамара Антимонова мала свій туристичний бізнес. Переїхавши в 2014 році до Києва, почала працювати менеджером у медіахолдингу BRG (до складу якого входять радіостанції «Шансон», «Бізнес радіо», «DJFM» та «POWERFM»). Має дорослого сина.

Як я стала гольфісткою

Гольфом захопилася ще у Луганську, у 2009 році. Мало хто знає, що до війни наше місто називали столицею українського гольфу. Олександр Кобітєв заснував там Перший гольф клуб, в якому відбувся перший в Україні чемпіонат з гольфу. І ось десять років тому Кобітєв сказав мені: «Починай грати в гольф. Жінок у цьому спорті мало, тому будеш в призерах!» Так за його порадою і рекомендацією я прийшла в гольф.

До того займалася тенісом і посідала доволі високі позиції у любительських рейтингах. Була переможницею багатьох тенісних турнірів. Але гольф так сильно мене зацікавив, що я зовсім забула про теніс і весь вільний час проводила на гольф-полях.

Реакція оточення та упередження

Усі мої рідні та близькі завжди схвалювали моє захоплення і пишалися моїми досягненнями. Я здобувала перемогу безліч разів, отримала звання «кандидат у майстри спорту». У 2019 році увійшла до складу Національної збірної України та брала участь у Чемпіонаті Європи, що відбувся у Литві.

Справді, не так багато жінок грає у гольф. Хотілося б залучити більше представниць жіночої статі до цієї захопливої та корисної гри. Адже це перебування на свіжому повітрі, серед мальовничих пейзажів. Чоловіки, які грають в гольф, – усі джентльмени. Тож галантне оточення гарантоване.

Існує також упередження, що гольф – це дуже дорогий і витратний спорт. Однак спортивна форма та оплата тренера коштують не дорожче, ніж у будь-якому іншому виді спорту. А весь набір ключок не потрібно купувати відразу. Можна орендувати їх або використовувати такі, що вже були у вжитку.

Гольф, родина, професія

Приємно проводити час на гольф-полі усією сім’єю. До того ж, це дієвий спосіб відірвати дітей від гаджетів.

З чого почати знайомство з гольфом

Мій кумир – Анніка Соренстам, найуспішніша гольфістка в історії, багаторічний лідер у жіночому гольфі. А для того, щоб познайомитись з гольфом «особисто» треба приїхати на турнір і подивитися гру зсередини. Походити по полю, а потім взяти ключку і спробувати. Я завжди рада допомогти новачкам!

Ганна Моісеєва

доктор медичних наук, мама майстра спорту з гольфу

Як я стала гольфісткою

Я пішла з чоловіком на тренування з гольфу, щоб допомогти йому в спілкуванні англійською мовою, бо це було за кордоном. Тренер наказав мені піти купила рукавицю. Адже як можна пояснити чоловікові, що має на увазі тренер, якщо не дублювати його жести й удари? Таким було моє перше заняття гольфом.

Реакція оточення та упередження

Мій чоловік, донька та її чоловік грають у гольф. Тому в моїй сім’ї, навпаки, дивувалися моєму тривалому впертому небажанню грати в гольф. Тож шансів у мене не було. І це дуже класно, коли рідні підтримують тебе та допомагають долати перешкоди.

З упередженнями щодо моєї статі на полі я не зустрічалася. Було таке, що через рівень гри зі мною відмовлялися грати. Але це інша історія.

Грати в гольф – не дорожче, ніж ходити в спортзал. Потрібно правильно розподілити час – і все вийде. Для початку можна прийти на драйвінг-рейндж і спробувати зробити кілька ударів під керівництвом тренера, щоб зрозуміти, подобається це вам чи ні. Якщо вам захочеться, щоб м’ячик полетів туди, куди ви його спрямували, – все, ви захворіли гольфом! І це буде довга і захоплива подорож довжиною у життя.

Протипоказань жодних немає. У інших країнах ми бачили дуже літніх людей (за 90 років), які грали в гольф; бачили дітей із синдромом Дауна, які теж вправлялися з м’ячиком; бачили гольфістів-інвалідів. Якщо ви забажаєте – ви точно зможете!

Гольф, родина, професія

Переважно ми їздимо на тренування всією родиною. Це дуже весело, і нам подобається. Також ми багато подорожуємо, відвідуємо нові країни та нові гольф-поля. Що найбільше подобається у гольфі? Кількагодинні прогулянки на повітрі та здоровий спосіб життя. Усе поля для гольфу побудовані в екологічно чистих місцях. Ти милуєшся мальовничими краєвидами, займаєшся спортом і проводиш час з близькими людьми.

Улюблені спортсменки та поради новачкам

Улюбена гольфістка — моя донька. Мені дуже подобається з нею грати, бачити її красиві удари. Знайомство ж з гольфом краще почати так: якщо у вас є друзі, які грають у гольф, проведіть з ними один день на гольф-полі. Якщо немає, то просто можете прийти на будь-який турнір. Зазвичай на кожному турнірі проводяться майстер-класи для тих, хто хоче себе спробувати в гольфі. Якщо після цього вам захотілося повернутися, то навіть не думайте опиратися. Ідіть і займайтеся! У вас з’явиться багато нових друзів. Ви переживатимете такий спектр емоцій – від захоплення до розчарування, – що будете пам’ятати ці миті все життя.

Олександра Сухойван

менеджер з реклами, чемпіонка України серед юніорів, учасниця міжнародних змагань U.S. Kids Golf у Шотландії у віковій категорії 13 років

Як я стала гольфісткою

Мама записала мене у літню школу для гольфу, за що я безмежно вдячна їй. Відтоді все й почалося.

Реакція оточення та упередження

Мої рідні завжди підтримували мене в усьому, і в гольфі зокрема. Я переконана, що заняття цим видом спорту дають гарну можливість спілкуватися з людьми, у яких багатий життєвий досвід.

Коли я була юніором, ще не існувало поділу на категорії дівчата/хлопці, тому доводилося мати за суперників представників протилежної статі. Але це було цікаво та дуже мотивувало.

Чому гольф — це круто

Це нелегко – суміщати роботу, навчання і спорт, але я не маю наміру відступати. Тому завжди намагаюся працювати в інших сферах так, щоб залишався час на гольф!

Найбільш подобається сам процес, адже потрібно багато думати, порівнювати, аналізувати. А такі практики розвивають всебічно. Крім того, на гольф-полях маєш можливість спілкуватися з цікавими та успішними людьми. І це не може не подобатися.

З відомих гольфісток мене надихають Брук Хендерсон, Лексі Томпсон, Даніель Канг, Мішель Ві та Паула Крімер.

Поради новачкам

Головне пам’ятати, що найголовніший твій суперник – це ти!

Під час проведення змагань OPEN LADIES GOLF TOUR є уроки гольфу для новачків. Це дуже чудова нагода спробувати пограти в гольф. Раджу випробувати свої сили на міні-турнірах серед новачків.

Ельвіра Растворцева

учениця київської Новопечерської школи, майстер спорту, двократна чемпіонка України, член Національної збірної України з гольфу

Як я стала гольфісткою

Спочатку почав грати мій батько, а я зацікавилася згодом. Любов до гольфу з’явилася у ту саму мить, як я вперше взяла ключку до рук і спробувала вдарити.

Реакція оточення та упередження

Не було якоїсь особливої реакції. У нас взагалі «гольфічна» сім’я. Після того, як слідом за батьком я захопилася гольфом, займатися цим видом спорту почали всі члени нашої родини.

У гольфі я ніколи не відчувала упереджень щодо моєї статі. Цей спорт набуває популярності й серед жінок, що робить його унікальним та довершеним. Адже гольф – це гра для всіх.

Гольф не є дуже дешевим видом спорту, але й не можу сказати, що він недоступний. Наразі для усіх охочих відкривається багато майстер-класів, які не вимагають значних витрат. Гольф підходить для всіх: не важливі твої зріст, стать, вік чи статура. Але для того, щоб вигравати у цьому спорті, необхідно бути терплячим та впевненим. Адже, як і в кожній роботі, у гольфі потрібен час на навчання. Дуже важливо не опустити руки передчасно, а продовжувати грати й тренуватися, навіть якщо інколи не виходить.

Гольф, особисте життя, навчання

Досить непогано вдається поєднувати особисте життя, навчання та спорт. Інколи, звісно, необхідно чимось жертвувати, але потім я успішно все надолужую. Виїзди та тренування не мають негативного впливу на стосунки з рідними. Навпаки, близькі люди підтримують такий мій спосіб життя.

Гольф і враження

Найбільше гольф приваблює мене своїми можливостями. Це неймовірне поєднання критичного мислення, психології, фізичної активності та насолоди. Також цей спорт є чудовим у сенсі знайомств, адже можна потоваришувати з багатьма зовсім різними людьми, включно з представниками інших національностей. Для жінки цей вид спорту дає можливість побути самою собою (на полі відкривається істинна суть людини), активно провести час на природі, спілкуватися.

На кого рівнятися, з чого почати

Для мене кумиром у гольфі є Мішель Ві (спортсменка, що попри травми продовжувала грати й не здавалася), Лідія Ко, наймолодший гравець у жіночому гольфі, та Лексі Томпсон.

На мою думку, знайомство з гольфом треба починати зі спроб. Багато людей, дивлячись гольф по телевізору, не завжди розуміють, у чому суть. Саме тому найкращий варіант зрозуміти – спробувати самостійно.

 

Фото надані Всеукраїнською Федерацією гольфу.