Жінки в бізнесі: 13 книжок для перезавантаження

Щоб змінюватися та писати історію

28.02.2019

Аліна Севастюк, керівниця програми She Exports Офісу з просування експорту

Нон-фікшн література не тільки вчить, а й надихає. Я пропоную підприємницям тринадцять томів, які допоможуть втілити якісні зміни не лише у бізнесі, а й у приватному житті. У свою добірку я включила видання, рекомендовані авторами програми She Exports та Українського інституту книги.

Створюємо бізнес-модель

Александер Остервальдер, Ів Піньє, «Наш Формат»

Це книга-компас для тих, хто хоче систематизувати думки та створити реальний план дій для своєї ідеї у бізнесі, соціальному підприємництві, громадській діяльності. «Створюємо бізнес-модель» — практичний посібник для стратегів, тих, хто готовий змінювати правила гри, а також для сміливців, що прагнуть кинути виклик застарілим бізнес-моделям. Від традиційної бізнес-літератури її відрізняє унікальний дизайн і практичні шаблони-зразки для заповнення з запитаннями для самостійної роботи чи роботи з командою. Варто подивитися відеозапис вебінару з Наталією Роговою, щоб зрозуміти, чому потрібно створити бізнес-модель для своєї ідеї, яку ініціювала програма She Exports за підтримки Інтелект-клубу «Наш формат».

Важкі рішення

Гілларі Клінтон, «Наш Формат»

Після програшу на президентських перегонах 2008 року, Гілларі Клінтон приймає пропозицію посісти посаду Держсекретаря США, де пліч-о-пліч працює зі своїм колишнім суперником Бараком Обамою. Ця книга — відверті спогади Клінтон про свою роботу у ролі керівника Держдепартаменту, який відповідає за один з основних напрямків діяльності Адміністрації президента зовнішню політику. У своїй книзі Держсекретар постає перед нами і як сильна жінка-політик, і як любляча донька, дружина та матір. Клінтон довелося працювати у непрості часи, які вимагали важких рішень. Саме про ці рішення вона відверто розповідає у своїх мемуарах.

Я знаю, як їй все вдається. Тайм-менеджмент успішних жінок

Лора Вандеркам, «Книголав»

Існує стереотип, що жінка, яка займається розвитком кар’єри, навряд чи матиме щасливий шлюб, час для дітей, соціальне життя, хобі, не кажучи вже про повноцінний сон. Та балансу між особистими і робочими справами насправді можна досягти. Адже всі ці стереотипи просто не стосуються тих жінок, які змогли це зробити. Експертка з тайм-менеджменту Лора Вандеркам вирішила зібрати перевірені дані. Вона проаналізувала хронометражі з життя жінок, які заробляють щонайменше 100 000 доларів на рік, і на прикладі сотень історій довела: не варто відмовлятися від того, що ви дійсно любите, потрібно лише правильно організовувати свій час.

Право на помилку. 25 успішних жінок розповідають про те, чого їх навчили власні помилки

Джессіка Бекол, «Книголав»

Джессіка Бекол провела 25 інтерв’ю для книжки «Право на помилку». Видатні й успішні жінки зізнаються, що саме їхні власні помилки та правильні висновки дозволили їм стати тими, ким вони є зараз. Розповіді про складні рішення, серйозні життєві ситуації, кумедні епізоди, а також безліч практичних порад — усе це допоможе початківцям не боятися робити помилки і йти вперед, а досвідченим — проаналізувати власний шлях і по-новому подивитися на всі свої перемоги та поразки.

Успішні жінки в чоловічому світі

Валентин Бадрак, «Брайт Букс»

«Успішні жінки в чоловічому світі» – це історії про переконливі перемоги жінок над тими обставинами, що пропонувало їм сучасне до них суспільство, про жіноче обличчя успіху. Їхній досвід може використовуватися для моделювання власних досягнень. Справді, героїні з різними долями й життєвими траєкторіями виділяються нестандартним мисленням і вражаючими результатами. Про це й можна дізнатися з книги. А ще – вибудувати власну стратегію успіху. Бо нині хоча світ і змінився, проте жінці буває так само важко зайняти гідне місце в суспільстві.

Пройти крізь стіни

Марина Абрамович, ArtHuss

Марина Абрамович – одна з найвідоміших художниць сьогодення. За нею велика особиста історія, втрати, біль та невпинне розширення меж розуміння людини. Автобіографія може стати не лише ключем до розуміння Марини Абрамович, – а й новітнього мистецтва, історії постсоціалістичних країн і сучасності. Книжка «Пройти крізь стіни» була опублікована англійською наприкінці 2016 року. Це розповідь про життя найбільш знаної художниці, котра працює в жанрі перформансу, сповнена страху, болю, виснаження, небезпеки та безкомпромісного прагнення розширювати межі емоційного і духовного досвіду.

Включайся! Жінки, робота і воля вести за собою

 Нел Сковел, Шеріл Сендберг, «Критика»

Шерил Сендберґ, операційна директорка компанії Facebook, є однією з найвідоміших та найвпливовіших жінок світу. Вона посіла п’яте місце у рейтинґу «100 найвпливовіших жінок світу журналу Forbes (2011), восьме — серед «50 найвпливовіших жінок у бізнесі» журналу Fortune (2012). Перед тим як долучитися до керівництва Facebook, Сендберґ побудувала бізнес-складник компанії Google (як віце-президент тоді ще маловідомого стартапу), а раніше очолювала апарат Міністерства фінансів США. Але справжній фурор вона зробила на конференції TED 2010 року, коли виступила з відвертою розповіддю про перешкоди, які стоять перед дівчатами та жінками у побудові кар’єри, стереотипи, суспільний осуд та упередження, з якими доводиться боротися успішним жінкам. Після цього виступу Сендберґ вирішила написати книжку, що стала у США національним бестселером:«Lean In: Women, Work, and the Will to Lead». У березні 2013 року «Lean In» очолила топ продажів на Amazon, а також перелік бестселерів «The New York Times».

Сила дівчат: маленькі історії великих вчинків

Катерина Бабкіна, Марк Лівін, «Книголав»

«Сила дівчат: маленькі історії великих вчинків» – збірка п’ятдесятьох життєписів видатних українок, до якої увійшли оповіді про Катерину Білокур, Лесю Українку, Лілію Пустовіт, Ліну Косенко, Ольгу Харлан, Софію Яблонську тощо. Авторами текстів стали Катерина Бабкіна та Марк Лівін, ілюстрацій ? Анна Сарвіра та Юлія Тверітіна. Книжка створена, «щоби захоплюватися не завжди простими життями та не завжди справедливо оціненими досягненнями українських жінок та дівчат усіх часів, їхнім професіоналізмом, вірністю своєму покликанню, їхньою працею на користь усього людства». «Сила дівчат: маленькі історії великих вчинків» увійшла до короткого списку конкурсу «Найкращий книжковий дизайн», що проходить у рамках Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал».

Налаштуйся на зміни. Нова психологія успіху

Керол Двек, «Наш Формат»

Протягом багатьох років Керол Двек досліджувала силу людських переконань і їхній вплив на наше життя. Намагаючись з’ясувати, чи є талант запорукою успіху, завдяки чому ми досягаємо бажаного і який рецепт розв’язання будь-яких проблем, вона зробила революційне відкриття. Успішність у навчанні й роботі, бізнесі та спорті, мистецький хист і взагалі кожна сфера людського життя можуть змінюватися залежно від того, що саме ми думаємо про власні можливості й таланти. Наші вміння не є сталими, і лише старанність та наполеглива праця здатні призвести до реальних досягнень.

Зберігайте спокій. Щоденна інструкція з вирішення проблем

Раян Голідей, Стівен Генсільман, «Наш Формат»

Є те, що ми можемо змінити, і те, що ні. Хоч би як сильно ми сварилися з представником авіакомпанії, яка скасувала рейс через погодні умови, це не зупинить шторм. Хоч би як ви нервувалися в заторі, ви не поїдете швидше. Ви не примусите техніку не ламатися в найневдаліший момент, не станете нижчим або вищим, не народитеся в іншій країні. Але нервуючись через те, що не змінити, ми витрачаємо сили, ресурси й час, які могли би спрямувати на те, на що справді можемо вплинути. У книжці використано особливе оформлення із плакатом-суперобкладинкою.

12 неймовірних жінок

Мар’яна Савка, «ВСЛ»

Дванадцять жінок, дванадцять цінностей, дванадцять відвертих розмов. Мар’яні Савці вдалося створити особливий комунікаційний простір, у якому витворився жіночий обмін думками та ідеями про найголовніше: любов, справедливість, милосердя, толерантність… Такий, у якому ми вчимося думати по-новому, вголос говорити про те, що важливо. У цій книжці — цікаві ідеї, життєвий досвід, думки та роздуми про те, що наповнює людське життя, що збагачує його по-справжньому.

Наші на карті світу

Уляна Скицька, «ВСЛ»

«#НАШІ на карті світу» — це 80 історій про непересічних людей: українців за походженням чи місцем народження. Книжка журналістки Уляни Скицької — про #НАШИХ, людей, яких визнав увесь світ, які змінили хід історії, чиї досягнення дивують і вражають. Серед героїв книжки є добре знані Іван Пулюй, Соломія Крушельницька, Енді Воргол, Софія Яблонська, Казимир Малевич, Ігор Сікорський, Марія Примаченко. А є й ті, хто стане для читачів справжнім відкриттям: оскароносний мультиплікатор студії «Дісней» Володимир Титла; талановитий генетик, який розвинув теорію Дарвіна, Теодозій Добжанський; вчений-математик, чиї розробки лягли в основу першого у світі комп’ютера, Михайло Кравчук; донька львівського банкіра, яка винайшла принцип роботи Wi-Fi, Геді Ламар; легендарний воротар NHL Террі Савчук; харків’янин, який розшифрував писемність майя, Юрій Кнорозов. Ці люди надихають, і часом їхні біографії настільки дивовижні, що виникає думка: «Так буває лише в кіно».

Ґендерне тяжіння

Катерина Левченко, «Фоліо»

Книга «Ґендерне тяжіння» про історію і сьогодення: ґендерну політику в Україні, починаючи з часів становлення незалежної Української держави, та приклади з практики. Багато нових понять пояснюються проcто: ґендерна інтеграція, ґендерні компетенції державних службовців та фахівців сектору безпеки та оборони, ґендерно орієнтоване бюджетування, статистичні дані, дезагреговані за ознакою статі, ґендерно правова експертиза законодавства, ґендерні аудити доступності тощо. Ця книжка – компас для жінок та чоловіків, всіх, хто цікавиться сталим розвитком та хоче брати участь у розвитку своєї громади, свого бізнесу та країни. Бо книжки – для того, щоб читати, змінюватися та діяти.

Публікацію підготовлено в рамках спільного проекту програмою з розширення економічних можливостей жінок She Exports, яка здійснює свою діяльність за cприяння технічної допомоги уряду Канади, зокрема проектів The Expert Deployment for Governance and Economic Growth (EDGE), та командою Українського інституту книги.

— Читайте також: В очікуванні весни: 7 розумних новинок нонфікшену