Жінки в ІТ: три історії про упередження, або Чому лідерські якості не пов’язані з гендером

Нині жінки дедалі частіше приходять у сфери, в яких переважно працювали чоловіки. Це доводить, що можливість самореалізації та розвитку не має обмежуватися статтю. Втім, жінки досі стикаються з купою упереджень, які ускладнюють професійний шлях, і за вибору сфери, і під час пошуку роботи, і в самому колективі. 

Спростувати деякі з них взялися Head of Talent Acquisition Єлизавета Воробйова та Employment Lead Дарʼя Кириченко. Вони працюють у Mate academy — EdTech-стартапі, що спрямований на навчання ІТ-професій та допомогу з працевлаштуванням, а також виступають кураторками у менторській програмі для жінок «БУДЬ» від INSCIENCE та Digitizing.Space.

Єлизавета Воробйова

Head of Talent Acquisition у Mate academy

Жінки — погані лідерки

За понад шість років роботи в ІТ я неодноразово стикалася із стереотипом, що жінки не підходять на лідерські посади, бо ухвалюють рішення виключно на емоціях і не можуть керувати чоловіками. 

На жаль, часто я чула це саме від чоловіків на керівних посадах. Хоча зараз на рівні законодавства заборонено вказувати бажану стать у вакансії, це може бути внутрішня домовленість не розглядати певних кандидатів. Серед аргументів: «Я не бачив жодної класної жінки-керівника», «Жінки мислять лише емоціями. Від них ніякої конкретики», «Що жінки можуть зрозуміти в ІТ? Це ж чоловіча справа», «Жінка не може завоювати авторитет команди, особливо якщо там всі чоловіки», «Управляти командою чоловіків може лише чоловік із сильним характером». 

На практиці ж я неодноразово зустрічала кандидатів та працювала з чоловіками, від яких не було жодної конкретики, які мислять емоціями, і лідерство не їхній сильний бік. 

Бо насправді лідерські якості ніяк не пов’язаної з гендером, адже це мікс вроджених та набутих навичок як чоловіка, так і жінки. І найм спеціалістів має відбуватися саме за ними, а не застарілими упередженнями. 

Наприклад, для лідера важливим завданням є розвиток людей, уміння почути їхні потреби, допомогти вирішити не лише робочі запити. Саме емпатія дуже допомагає вирішувати проблеми проактивно та не допускати вигорання людей чи конфліктні ситуації. 

Зараз я неймовірно тішуся, що бачу у своєму оточенні women power. Жінки створюють неймовірні проєкти, керують командами та компаніями, запускають стартапи та збирають мільйони на підтримку ЗСУ. Так, Mate academy заснувала жінка, наша команда складається на 56% із жінок, і вони обіймають 52% керівних посад. 

Жінки погано працюють, тому що для них сім’я на першому місці

Наступне упередження, яке я, на жаль, зустрічала неодноразово, що жінки ненадійні працівниці, бо для них сім’я на першому місці. Тому вони бояться згадувати на співбесіді про наявність маленьких дітей та з жахом очікують на це запитання. Хоча, за законодавством, це також заборонено запитувати у кандидатів. 

Я неймовірно радію, спілкуючись із кандидатками та менті, які розвивають свою кар’єру, попри всі життєві виклики, переїзди до інших країн, виховання дітей, а ще не забувають про хобі.

Якщо жінка вирішує влаштуватися на роботу, вона планує працювати. Тож питання дітей взагалі немає цікавити компанію. З боку кандидатки підіймати цю тему варто лише за потреби у гнучкому графіку чи умовах. Наприклад, щочетверга жінка забирає дитину з танців о 6-й вечора. Тому вона хотіла б цього дня починати й завершувати роботу раніше. Це про компроміс та діалог, і аж ніяк не гендерне питання.

Дарʼя Кириченко

Employment Lead в Mate academy 

<

Творчі спеціальності — для жінок, а технічні — для чоловіків

Найчастіше жінки мають перестороги щодо опанування технічних спеціальностей, бо у суспільстві вони більше сприймаються «чоловічими». 

Щоразу дивуюся, що цей розподіл досі існує, коли в історії є такі круті рольові моделі, як Сафра Кац — генеральна директорка Oracle, Шер Ван — засновниця HTC, Міра Мураті — технічна директора компанії OpenAI, яка розробила той самий ChatGPT. Такі приклади можна знайти в українському ІТ, скажімо, посаду технічної директорки у продуктовій компанії MacPaw обіймає Віра Ткаченко.

До того ж я маю досвід співпраці з чудовими розробницями. У Mate academy я допомагаю з працевлаштуванням саме студентам і студенткам кодингових напрямів (Python та Java). Тож я зустрічала багато жінок, які працюють з базами даних, розробляють бек частину, працюють з технічною документацією і будують мікросервісну архітектуру. І вони опановують програму на рівні з чоловіками за ті самі 4–5 місяців і успішно розпочинають будувати карʼєру в ІТ. 

Приклади топперформерів жінок є в кожній сфері. Просто в суспільстві досі є стереотипи про очікувані чи «соціально прийнятні» ролі, в межах яких деяким важко уявити успішну ІТ-фахівчиню. Але жінки кожного дня доводять, що їхня кар’єра — це тільки їхній вибір. Ми своєю чергою намагаємося підтверджувати це також і більше публічно комунікувати успішні історії наших випускниць.

Навіть численно ми можемо спостерігати круту тенденцію щодо поступового зростання частки жінок в українському ІТ. Так, за статистикою DOU на грудень 2023 року 24% фахівців — це жінки. Для порівняння, у 2011 році ця цифра становила всього 7%. За нашою статистикою у 2023 році, серед випускників різних спеціальностей 37% були жінки, тоді як у 2022 році їх було 30%. 

Після 35 дорога в ІТ закрита

Здебільшого цей стереотип пов’язаний із думкою, що старші кандидати не можуть бути гнучкими та проактивними. Але насправді все залежить від конкретної людини і точно не від віку. До того ж ІТ — одна із сфер, яка має найменше проявів ейджизму. 

За час роботи у Mate я спостерігала за стрімким розвитком студенток різного віку. Ці жінки поєднували навчання з роботою, вихованням дітей та допомогою родині. Ми маємо чудові приклади опанування нової професії і в 45+ років після довгої перерви у карʼєрі. Зрештою, всі вони отримали бажані офери, адже за наявності знань, відповідного досвіду й бажання працювати кожна жінка може стати талановитою фахівчинею у тій сфері, яку обирає.

До речі, 4 з 5 моїх менті на програмі «БУДЬ» — це жінки старше 35 років. Вони будували кар’єри в інших сферах, але початок повномасштабного вторгнення змусив їх задуматися, чим вони хочуть займатися насправді. Тож зараз вони беруть активну участь у волонтерських проєктах, навчанні та менторських сесіях, щоб отримати запрошення на роботу найближчим часом. І я знаю, що це у них обов’язково вийде.

Анна Ткаченко

Software Engineer в Mate academy

Замість висновків 

Я вже понад три роки працюю Software Engineer та паралельно є лідом команд, що відповідають за опрацювання оплат і аналітику даних. Вирішую проблеми, що стосуються різних напрямів бізнесу за допомогою коду, і не бачу жодних підстав вважати, що це не для жінок.

Для досягнення лідерської позиції необхідно завжди працювати над собою і вдосконаленням набутих навичок, звертати увагу на способи оптимізації процесів, приймати рішення на основі аналітичних досліджень і брати за них відповідальність. Розвивати ці вміння можна незалежно від досвіду чи статі, важливо мати бажання і вірити в себе.

Це ще раз доводить, що кар’єра в ІТ — це простір з неймовірними можливостями, який доступний для усіх охочих. Головне — не слухати тих, хто мислить стереотипами, формувати карʼєрні цілі, зважаючи на власні бажання і докладати зусиль для їхнього досягнення.