«Знімали непритомними та публікували у соцмережах»: поліція прийшла з обшуками до організаторов вечірок, де, ймовірно, ґвалтували дівчат

01.02.2023

Раніше у соцмережах поширили фото та відео з вечірок, на яких компанія юнаків принижувала дівчат. Поліція прийшла з обшуками до організаторів цих вечірок.

Про це повідомляє Нацполіція.

«Щойно в інтернеті з’явилися фото та відео з вечірок, де молоді люди вживають алкоголь і кривдять та принижують дівчат, правоохоронці відразу розпочали відпрацювання», — йдеться у повідомленні.

Наразі правоохоронці встановили фігурантів та місця їхнього перебування. У межах кримінальної справи в Києві та ще в одному регіоні тривають слідчі та розшукові заходи.

Зокрема оперативники карного розшуку та міграційної поліції разом зі слідчими за процесуального керівництва прокурорів проводять обшуки за адресами проживання та в орендованих квартирах фігурантів.

Напередодні ведуча та засновниця «Дикого театру» Ярослава Кравченко опублікувала допис про компанію хлопців з Івано-Франківська, які переїхали у Київ і влаштовують вечірки, куди запрошують туди дівчат, накачують алкоголем та, ймовірно, наркотиками, а потім знімають жінок непритомними. Потім хлопці публікували в Instagram та у закриті групи в Telegram відео та фото інтимних органів непритомних дівчат, а також сцени їх ґвалтування.

Згодом інформацію про ці вечірки поширили інші активістки та користувачі соцмереж.

Наразі Кравченко видалила допис у Facebook та частину історій в Instagram, але продовжує слідкувати за ситуацією, пише hromadske.ua.

Після розголосу один з організаторів опублікував відео у Telegram, на якому напівоголена дівчина каже, що ніби «сама не знає міри». У підписі до відео хлопець намагався зняти з себе відповідальність: «Після цього ви хочете сказати, що я когось чимось накачую».

Адвокат-волонтер асоціації «ЮрФем» Артем Крикун-Труш у коментарі hromadske.ua розповів, що поки на гарячу лінію (0681455590) ніхто з постраждалих дівчат не звертався. Водночас, за словами адвоката, на знімках у соцмережах є ознаки зґвалтування та сексуального насилля.

«Я дивився ці кадри, читав, знаходив ці канали. Там однозначно, не може бути жодних сумнівів, є ознаки зґвалтування та сексуального насильства. У нас в кримінальному кодексі є [стаття] зґвалтування — це насильство, яке пов’язане з проникненням у тіло потерпілої, і є сексуальне насильство, яке не пов’язане з цим. Зі скриншотів та відео, які я побачив, було і те, і інше», — зазначив Крикун-Труш.

Також адвокат розкритикував те, що засудженню піддають саме постраждалих дівчат.

«Не може бути нормою, що якщо ти жінка, і ти йдеш на вечірку, де є чоловіки, то це потенційно небезпечне місце. Вини жінки тут точно немає. Не повинно бути очікування, що з тобою там щось погане станеться», — пояснює адвокат.

Крім того, Крикун-Труш зазначив, що Верховний Суд неодноразово вказував, що одяг та поведінка потерпілої не дають жодних підстав вчиняти щодо неї насильство, і це жодним чином не звільняє від відповідальності за зґвалтування того, хто його вчинив.

Також адвокат наголошує, що з юридичного погляду зґвалтування вважається сексуальним насильством, яке вчинене за відсутності добровільної згоди потерпілої.

«У нас законодавець резюмує презумпцію незгоди. Тобто за замовчуванням треба вважати, що потерпіла не була згодна, тільки шляхом доказів підозрюваний може пробувати переконувати слідство і суд, що така згода була. Але ця згода має бути добровільною, свідомою, активною, і головне — вона є відкличною. Навіть якщо ви дали згоду на сексуальний контакт, ви у будь-який момент її можете відкликати. У контексті цієї ситуації не можна вважати свідомою згодою в особи, у якої є змінений стан свідомості від наркотиків, транквілізаторів чи алкоголю. Навіть якщо дівчата прийшли на вечірку, навіть якщо були попередні розмови, але власне починати сексуальні дії щодо дівчини, у якої змінений стан свідомості, не можна», — наголошує Крикун-Труш.