Зоя Литвин: ТОП несподіваних відкриттів про грудне вигодовування

12.01.2021

Зоя Литвин, засновниця Новопечерської школи, Голова громадської організації «Освіторія»

Підприємниця Зоя Литвин, яка нещодавно вдруге стала мамою, вирішила поділитися думками з приводу грудного вигодовування. Про це Зоя написала на своїй сторінці в Facebook.

Тож настав час для посту про грудне вигодовування немовлят!
Одразу скажу, що годувати чи не годувати — справа кожної. А я просто мушу поділитися тим цікавим, що я про про нього неочікувано дізналася)

Найбільше вразило, що у кожного виду ссавців молоко особливе і працює на власну унікальну задачу. Наприклад, у морських котиків молоко допомагає сформувати спеціальний захисний прошарок, щоб навіть найменші тюленята могли плавати в холодному океані і виживати. А у людей — на формування мозку,  бо він у нас непропорційно великий та вимогливий відносно інших істот на планеті.
Мій улюблений професор Сапольськи навіть заявив, що вчені виявили «розумний ген» потенційних геніїв, але активує його лише ГВ. Напевне, це як народитися природженим піаністом десь у племені і ніколи в житті не побачити рояль

Останній великий експеримент про грудне вигодовування охопив 600 немовлят, 300 з яких годували грудним молоком, а решту 300 — сумішшю. З‘ясувалося, що у віці 8 років показник IQ був всередньому на 10 балів вищим у тих, кого годували материнським молоком. Проте IQ залежить від багатьох параметрів, тож не варто цей факт використовувати як виправдвання, у разі чого.

Найкращі суміші складаються з 40 інгредієнтів, а мамине молоко — з понад 300. І найкращий замінник маминого молока — не суміш, а молоко іншої мами. Пам’ятаєте традицію годувальниць та молочних братів-сестер? У моєї бабусі був такий молочний син. І доки бабуся була жива, він частенько приходив до неї з квітами і дякував за «не голодне дитинство.

Фото Зоя Литвин, https://www.facebook.com/zoya.lytvyn

У ГВ немає «адвокатів» та популяризаторів, бо на цьому ніхто не заробляє на відміну від виробників сумішей. Ці виробники проявляють «дива маркетингу», лобіюючи суміші серед педіатрів та закликаючи використовувати суміш для того «Щоб і Татко міг погодувати малечу з пляшечки і проявити турботу, бо у сучасному світі так важливо розділяти порівну догляд за малюком».

Згідно з рекомендаціями педіатрів, мінімальний необхідний термін грудного вигодовування — це рік. Якщо є можливість годувати довше — це чудово. Цікаво, що останніми роками відсоток немовлят, яких годують материнським молоком, зростає. Рекордсмен — Руанда, там 83% немовлят догодовують мами до 6 місяців!
Для порівняння, в США цей показник всього лише 23%. Цікаво, як в Україні?…

Якщо коротко — вкотре дивуюся тим, як влаштована природа…

 

Читайте також: Зоя Литвин: Как готовить украинских школьников к успешному будущему?