«Якщо у тебе є мізки — ти просто зобов’язаний ними користуватися»: 5 яскравих кінообразів Меріл Стріп

5 яскравих кінообразів Меріл Стріп

27.06.2021

Надя Куприненко, киновед, обозреватель WoMo

22 червня Меріл Стріп виповнилося 72. Вона продовжує успішно зніматися у кіно, проходитися по червоних доріжках, бути бажаною гостею на прем’єрах і фестивалях. 

Неможливо оминути увагою жінку, яка геніально поєднала в собі незалежність і материнство, серйозність і грайливість, сміливість і зворушливу жіночність.

Її правила життя з року в рік передруковують глянці, перечитують все нові й нові прихильники, а моїм улюбленим кредо актриси є: «Коли тобі важко, уявляй, що все вдасться».

«Цю не беремо — вона страшненька», — промовив голлівудський продюсер Діно Де Лаурентіс під час проб Меріл Стріп на роль у фільмі «Кінг Конг» 1976 року. А рівно через 30 років, у 2006-му, вона пройшлася по всіх великих екранах світу у ролі гранд-діви високої моди, редакторки впливового глянцевого журналу — Міранди Прістлі. «О, пробачте, що для вас я вдалася недостатньо красивою!» — вперіщила Меріл Стріп у відповідь видатному продюсеру, почувши його слова, і пішла своєю дорогою.

Меріл Стріп дебютувала у кіно аж у 28 років, і критики схильні пов’язувати це саме з її «невидатною», на думку голлівудських продюсерів зовнішністю. Сама актриса вважає, що не залежати від своєї зовнішності — привілей, що дарує свободу. А ще вона впевнена, що роки не змінюють особистість, а шліфують її. У 2012 році, у свої 62, Меріл Стріп стала обличчям одного з найтитулованіших журналів — Vogue. А разом з цим і найстаршою (на той час) моделлю, що коли-небудь опинялася на його обкладинці.

На цей час актриса має три статуетки «Оскар», хоча номінацій на цю премію у неї більше, ніж у будь-кого з акторів за всю історію кіно — 21 номінація. Першого «Оскара» Меріл отримала, коли їй було 30 років. І успішно забула статуетку у жіночій вбиральні.

Актриса гостра на язик і ніколи не мовчить, коли їй є що сказати. Під час резонансної промови на церемонії вручення «Золотого глобуса» у 2017 році вона обернула свій гнівний спіч на Дональда Трампа за його кривляння на адресу репортера з інвалідністю. «Неповага призводить до неповаги, насильство призводить до насильства. Коли сильні використовують своє місце для цькування інших, ми всі залишаємося в програші», — промовила вона.

Меріл Стріп — той щасливий випадок, коли професійний успіх і сімейне щастя йдуть пліч-о-пліч. Видатна актриса — щаслива мама і бабуся. Її шлюб зі скульптором Дональдом Гаммером триває вже 42 роки, і Голлівуд називає цей союз ідеальним. При цьому актриса стверджує, що ніколи не жертвувала сім’єю задля успіху. «Добра воля, деяка гнучкість, і вміння іноді замовкнути», — секрет сімейного щастя актриси, за її власним твердженням.

Крамер проти Крамера / Kramer vs. Kramer (1979)

Меріл Стріп тут грає матір і дружину, яка змушена була перетворитися на домогосподарку, але не змогла примиритися з цією роллю. Вона йде з сім’ї, залишаючи сина чоловікові-трудоголіку. Коли син із батьком нарешті знаходять спільну мову, мати вирішує забрати сина і звертається до суду, який, за традицією, стає на бік матері. Починаються безкінечні судові процеси, жонглювання емоціями, маніпуляції — і серед усього цього доля маленької дитини.

Драма режисера Роберта Белтона завоювала 5 «Оскарів». Один з них був першим у кар’єрі Меріл Стріп — у номінації «Краща актриса другого плану». Дастін Хоффман, один з найскрупульозніших акторів сучасності, і той назвав її «акторською машиною» через її надмірну увагу до найменшої деталі і повну самовіддачу. «Коли я вживаюсь у роль, то вкладаюся на повну!» — заявила актриса.

Вибір Софі / Sophie’s Choice (1982)

Молодий письменник Стінго оселяється у будинку, в якому вже живе чудова, на перший погляд, пара — Натан та Софі. Софі — полька, що пережила концентраційний табір, втрату дітей і чоловіка, і, здається, нарешті знайшла розраду у новому коханні. Стінго захоплений їхньою ідилією, доки не починає спочатку помічати, а потім і бути свідком дуже своєрідних стосунків, які швидше можна назвати зв’язком між жертвою і катом.

Меріл Стріп сама вблагала режисера Алана Пакула спробувати її на роль Софі у цьому фільмі. І отримала свого другого «Оскара» — за «Найкращу жіночу роль».

Залізна леді / The Iron Lady (2011)

«Коли знову назвали моє ім’я, я уявила, як пів Америки сказали «о боже, ні, знову вона, чому?!» — так відреагувала актриса на свій третій «Оскар».

Так, вона завоювала його завдяки виконанню ролі «залізної леді», прем’єр-міністра Великобританії Маргарет Тетчер у байопіку від режисерки Філліди Ллойд. Ця картина стала другою спільною для дуету Ллойд — Стріп: першою була «Мамма міа!» 2008 року.

«Залізна леді» — досить неоднозначний фільм, самій Маргарет Тетчер він теж не прийшовся до душі, але до образу Меріл Стріп і її перевтілення у персонаж точно не може бути жодних претензій.

Мільйон доларів, гонорар за роль, Меріл Стріп віддала на благодійність.

Смерть їй личить / Death Becomes Her (1992)

У фантастичній, сатиричній і трохи чорній комедії Роберта Земекіса Меріл Стріп демонструє свій комедійний талант. Вона грає тут актрису Бродвею, яка відбиває у свої подруги (Голді Гоун) чоловіка (Брюс Вілліс). Згодом чоловік стає коханцем колишньої дружини й обоє об’єднуються проти актриси-розлучниці. А ще трохи згодом актриса і колишня дружина об’єднуються проти чоловіка, який уже не хоче бачити їх обох.

Компанію Меріл Стріп, Голді Гоун і Брюса Вілліса у фільмі розбавили Ізабелла Росселіні і Сідні Поллак. Вийшло трохи заплутано, грайливо, цинічно і проти всіх законів фізики. Для перегляду в таку аномальну спеку, як зараз, — саме те.

Адаптація / Adaptation (2002)

Партнерами Меріл Стріп у цьому фільмі стали Ніколас Кейдж, Кріс Купер і Тільда Свінтон, а режисером виступив Спайк Джонз, який зняв «Стати Джоном Малковичем» і «Вона».

Сценарист фільму «Бути Джоном Малковичем» Чарльз Кауфман виводить на роль головного героя у «Адаптації» себе — сценариста Чарльза Кауфмана, що переживає депресію після фільму «Бути Джоном Малковичем», через що не може працювати над сценарієм до «Адаптації». Тобто ви дивитеся фільм, у якому сценарист пише сценарій до фільму, який ви дивитеся.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Для тебе немає нічого неможливого!»: 5 яскравих жіночих персонажів від студії Pixar