7 способів досліджувати Київ з книжками

Путівники столицею

У День Києва саме час згадати про улюблене місто – не лише про київський торт та каштановий цвіт. А ще й про тисячолітню історію, культурне сьогодення, сотню музеїв та навіть пустелю на Позняках! А про все це – у нашому топ-7 найяскравіших видань про Київ: закликаємо вас читати і  досліджувати міські простори — самостійно, з дітьми, друзями чи іноземними гостями.

Книга-мандрівка. Україна

міська прогулянка з дітьми від 6 до 12 років і пошуковиком

Розказати про Україну і Київ зокрема спроб було чимало. Проте назвати якесь видання, що могло би представляти країну і не впасти у прірву шароварщини — визнайте, часто важко. Креативна агенція Green Penguin Media спільно з видавництвом #книголав пропонують альтернативу — ілюстроване видання з 30 картами та 1200 мало відомих wow-фактів про Україну. Видання створене у едьютеймент-форматі, поєднуючи наукпоп, розважальний контент і подекуди ілюстративний гумор. Про Київ тут — окрема карта з 35 об’єктами. До речі, сама «мати міст руських» за версією видання — чоловік, і на руках він тримає трьох дітей (вгадайте, що вони символізують і хто з них найвередливіший)). За цією картою і маршрут по Києву спланувати просто – від Андріївської церкви із таємничим будинком Булгакова до шабашу на Лисій горі, від суворої «качалки» просто неба до Алеї Героїв Небесної Сотні. Кожен експрес-факт не має на меті надати вичерпну інформацію, але стимулює відкривати Google і дізнатися, що було далі, чому, і чи не авторська це вигадка. Проте ні, над фактами працювали історики, географи, економісти й культурологи, відтак видання сміливо можна віднести до нон-фікшн літератури.

Awesome Kyiv

англомовна прогулянка з друзями з-за кордону

План такий – знайомимося з гостями-іноземцями, які ще переживають фінал Ліги чемпіонів, гуляємо через центр міста, куштуємо морозиво «Лакомка» та гарячу перепічку, зупиняємося на оглядовому майданчику під Аркою Дружби народів та дістаємо «Awesome Kyiv» від видавництва «Основи». Адже це – найкращий подарунок для закордонних гостей. Доступною англійською – про найкраще українське. І про сучасну гордість, і про ностальгійні речі радянського Києва, і про залишки руської історії. Путівник розповідає про знайомі всім місця, про must-see та must-visit – але зовсім не мейнстрімно. А з душею, з гордістю, і з особливою любов’ю, яку може викликати тільки Київ.

Kyiv by Locals

хайпові місця для іноземців від корінних киян

Якщо ваші іноземні друзі, вже напам’ять вивчили «Awesome Kyiv», варто звернути увагу на Kyiv by Locals. Путівник створили амбітні й активні киянки, зокрема й мами, Ніна Горбачова, Зоя Литвин, Аліна Рудя та Ольга Безхмельницина, створили  путівник для іноземців без вишиванок, зате з хіпстерськими закладами та сучасними трендами. На кожній сторінці – лайфхаки від тих, хто вже вивчив Київ вздовж і впоперек. Авторки путівника не лише відвідали кожний заклад, магазин та музей, але й опитали жителів столиці, щоб порадити ці місця нам, читачам. А ще оформили це все в яскраву обкладинку та супроводили 4500 фотографіями з мережі Instagram, які відібрали під час спецконкурсу. З такою книжкою навіть гість з найвіддаленішого куточка світу відчує себе справжнім корінним киянином.

Київська книжка

променад для поціновувачів мистецтва

Київ буває різний, але найчастіше він постає саме містом мистецтва та краси. Про це говорять в «Київській книжці». Адже це – проект кураторів та учасників осінньої бієнале «Київська школа» 2015 року. Тут вам не буде мейнстрімних пам’яток архітектури, а лише найкращі культурні об’єкти. Автори дали зрозуміти: Київ це не просто локація для бієнале, це її зміст та форма. Маршрут з «Київської книжки» легко відтворити навіть сьогодні ввечері – тут і про історію, і про зміни після Революції гідності, і про потяг до європейського та сучасного. До творення мистецького путівника долучилися архітектори, історики та художники. І кожен розповів про ті трансформації, які місто зазнає щодня.  До того ж згадали не лише прекрасне, але й бездумне – високі забудови, комерційність історичних пам’яток, глянцеву непридатність. Словом, «Київська книжка» вже не для туристів — а для нас, жителів міста. Для тих, хто любить Київ, приймає його теперішні зміни та прагне нових.

Розмальовка «Київ»

урбаністичний планер для дітей та дорослих

Для наймолодших київських туристів – чорно-біла столиця, яка лише й чекає, щоб її розмалювали. А як найкраще розмальовувати рідні Золоті ворота, Софію та Національну Оперу? Звісно – з натури, в хорошу погоду та якомога швидше. Авторську розмальовку створили у дитячому арт-видавництві «Artbooks». Вигадали розмальовку дві чарівні киянки – Євгенія Ємшенецька та Марія Курочкіна, а намалювала дизайнерка Оксана Карпова. Двомовні підписи під картинками, колоритні жителі на вулицях міста та дух української столиці – на кожній сторінці. Та не думайте, що то лише для дітей – дорослим тут своя цікавість. Домалювати мурал на стінах, повз які ходиш щодня на роботу, або ж просто зобразити себе серед знайомих всім вуличних художників, музикантів та хлопчаків, які пропонують фотографію з голубами на фоні пам’ятника Хмельницькому.

Київська абетка

малювання ескізів з дітьми від 3 до 6 років

Ще один чорно-білий путівник столицею – від художника Олександра Флоренського та молодого видавництва Кармінської. Основні топоніми столиці тільки й чекають кольорових олівців та акварелей від маленьких мандрівників. Сам художник говорив, що звертав увагу не лише на улюблені туристичні місцини, але й відшукував унікальні локації, які роблять своє місто єдиним на весь світ – Гаванський міст, наприклад, чи Лівий берег. Ці розмальовки – наївні та по-дитячому безпосередні, з намальованими кривенькими собаками та баками для сміття. Та в цьому весь їхній шик – вони близькі до дитини, знайомлять її з Києвом на рівних та відкривають безмежні можливості для фантазування. Тож озброюйте своїх дітей та дітей своїх друзів кольоровими олівцями та гайда в Парк Вічної Слави – розмальовувати Київ у власній кольоровій схемі.

Листівки «Крокуй!»

столичний квест для туристів від 4 до 12 років

Якщо не книжки – тоді набір кольорових квестів від Chulan book store. Тут вам не потрібно нічого вигадувати – ідеальні  маршрути-прогулянки по Києву вже готові. Кажуть, ці листівки створили для дітей віком від 4 до 12 років. Але ми з вами знаємо, як дорослі хочуть забути про робочі будні, поглянути у вікно і хоча б у вихідні згадати, в якому неймовірному місті їм пощастило жити. Окрім листівок-маршрутів можна придбати й кольорову карту – м’яку та слухняну, яка так і хоче опинитися в бешкетливих дитячих руках. А кому листівки та карти вже набридли, не засмучуйтесь. Серія «Крокуй!» вже підготувала новий інтелектуальний сувенір – мальований центр Києва у пазлах.

— Читайте також: Читати, любити, жити: 10 новинок з Книжкового Арсеналу