Акушерське насилля: Годі мовчати

Як не стати жертвою і що робити, якщо нею стали

25.11.2016

Хоча з акушерським насиллям щодня зустрічаються сотні українських жінок, про нього не прийнято говорити. На противагу цьому, у рамках міжнародного дня протидії насиллю над жінками, правозахисна організація “Природні Права” ініціювала акцію #ГодіМовчати, щоб розпочати роботу з проблемою, щоб те акушерське насилля, яке відбувається, було назване своїм ім’ям. Втім, поки акушерське насилля не зникне з системи супроводу вагітності та пологів — а на це скоріше за все підуть десятиліття — жінкам вже сьогодні варто знати, як можна попередити акушерське насилля хоча б у їх конкретному випадку.

Що таке акушерське насилля?

Насилля – це коли з вами щось роблять проти вашої волі. Будь-що, зроблене медичним працівником проти волі жінки, є акушерським насиллям, включаючи:

  • дії, про які не спитали згоду жінки
  • дії, про наслідки яких надали неповну чи неправдиву інформацію
  • дії, які зробили попри сказане жінкою «Ні»
  • емоційний тиск на жінку з метою схилити її до певного рішення
  • спричинення жінці фізичних страждань через зайві медичні втручання
  • спричинення жінці емоційних страждань через неповажне ставлення

Як попередити акушерське насилля?

Готуватися до пологів

До пологів варто готуватися не тому, що без підготовки жінка не здатна народити. Насправді жіноче тіло у переважній більшості випадків і без підготовки готове до пологів і знає, як народжувати. Але підготовка може показати жінці, що на більшість рішень у вагітності та пологах є кілька “правильних відповідей”. Щоб не розгубитися у пологовому залі і відстоювати свої інтереси, жінці варто розуміти свої потреби у пологах і вирішити для себе, чого вона хоче, а чого ні. У випадку, якщо над вами почнуть здійснювати зайві на вашу думку медичні процедури, ви знатимете, що у вас є і альтернативні методи, які ви можете спробувати до медикаментозного чи оперативного втручання.

Брати з собою “групу підтримки”

Підтримкою у пологах може бути чоловік, інша близька людина чи доула. Навіть сама присутність іншої людини, яка є потенційним свідком акушерського насилля, може допомогти і захистити вас від ряду негативних дій.

Напишіть листа у пологовий

На жаль, часто відбуваються порушення прав породіллі всупереч закону. Наприклад, до пологового можуть не впустити чоловіка. Щоб цьому запобігти, варто надіслати офіційного листа на ім’я головного лікаря пологового із проханням надати вам список вимог до супроводжуючої особи чи роз’яснити інше питання, яке вас цікавить. Головний лікар зобов’язаний відповісти вам у письмовому вигляді, і з цим листом-відповіддю ви можете приходити у пологовий у період пологів на випадок різночитань із персоналом у приймальному покої.

Знайте, що ви можете сказати “ні”

За законом будь-яка медична дія з вашим тілом потребує вашої інформованої згоди (крім випадків, коли ви не здатні її дати або екстрених обставин). А це означає, що ви завжди можете дати інформовану відмову від будь-якої процедури, будь-то рутинний аналіз чи операція. Часто медичні представники кажуть, що “Ви маєте іти на кесарево”, “Ви зобов’язані здати аналізи” тощо. Насправді ж, ви нічого нікому не винні. Медичні послуги є послугами, а не обов’язком. Просто знайте, що закон на вашому боці, і жодна процедура, пропонована вам у процесі вагітності чи пологів, не може бути примусовою.

Просіть письмову відмову

Якщо вам відмовляють у задоволенні ваших потреб – прохання письмової відмови у більшості випадків призводить до того, що вам таки нададуть послугу, про яку ви просите. Якщо ж ні, і вам письмово роз’яснять, чому за законом ви не можете задовільнити свої потреби, – ви можете звернутися до юристів чи профільних громадських організацій для роз’яснення цієї правової колізії.

Беріть відеокамеру

Відеокамера на пологах може бути дуже корисна. Її можна просто поставити у куточку, включити і забути на час пологів. А потім насолоджуватись безцінними моментами зазнятої жіночої сили, чуда, на яке здатне ваше тіло, і першими хвилинами разом із дитиною.

Але крім цього, наявність камери безумовно буде стримуючим фактором для актів акушерського насилля. Мало хто наважиться на небезпечний для дитини прийом видавлювання за наявності камери чи на інші юридично і суспільно неприйнятні речі. А якщо таки наважаться, то цей матеріал можна буде пізніше використати у процедурі відновлення справедливості після пологів.

Наростіть психологічні мязи

Готуватися до пологів варто не лише інформаційно і фізично, але і налаштовувати свій настрій. На пологи не варто йти, як на бій, ключ до ефективних пологів – це здатність розслабитись і сфокусуватися на задачі, тому не налаштовуйтесь на війну чи оборону. Якщо виникне необхідність відстоювати вашу позицію, цю задачу може виконувати ваш партнер. А породіллі важливо налаштуватися на те, що:

  • народжує дитину таки вона, а не хтось народжує дитину із неї, використовуючи її тіло
  • пологи — це її процес, її справа, а не справа, яку лікарі здійснюють над жінкою, як над об’єктом
  • це вона — перша скрипка у процесі, вона найкраще відчуває, що робить її тіло
  • це вона найкраще знає, які цінності для неї важливі – наприклад, контролювати все чи довірятися природі
  • це її дитина і тому вона найкомпетентніша у тому, що з цією дитиною краще робити
  • її тіло здатне народити, її дитина здатна народитися
  • вона не маленьке несвідоме дівчисько, а жінка у розквіті своєї сили

Коли жінка народжує з таким настроєм, спокійно, без конфронтації, але знаючи собі ціну, – виникає менше спокус застосувати щодо неї акушерське насилля. Тому у самооцінку та у розуміння своїх потреб і свого статусу у пологах варто інвестувати ресурси під час вагітності.

Якщо ви стали жертвою акушерського насилля

Усвідомте це

Це не ви “погано народжували”. Не ваше тіло було “не таке”, не ваші груди виробляли забагато чи замало молока, не ваша дитина не хотіла народжуватись, не ваша матка була неспроможна. Ні, це автори подібних фраз до вас неповажно ставилися. Ну і що, що так ставляться до більшості жінок, це все одно негуманно і кожна з нас достойна іншого.

Вилийте травму

У жінок, що пережили акушерське насилля, часто спостерігаються прояви депресії, незадоволеності собою та життям, відсутність ресурсу для життєвих проектів. Тому що ця травма – а акушерське насилля це травма – висмоктує душевні соки. Одним із дієвих способів позбутися цієї чорної діри є вилити її в словах.

Комусь комфортніше писати про те, що сталося, за один раз. Якщо це ваш варіант – дайте комусь із близьких побути з дитиною, усамітніться і випишіть усе, що є. Багатьом цей варіант здається занадто ретравматизуючим – у такому разі краще писати про ситуації у пологах 4 дні поспіль по 15 хвилин на день, засікаючи час. Цього теж буде достатньо для суттєвого покращення психологічного стану, і це більш м’яко щодо психіки.

Альтернативно можна проговорити пережите. Але краще зробити це не просто з подругою чи родичем – бо вони часто не компетентні у моменті емпатії, і їх коментарі можуть бути знецінюючими чи ретравматизуючими. Краще виговоритись на сеансі психотерапевта або на післяпологовій зустрічі з доулою, адже такі спецалісти зможуть вислухати ваш біль компетентно і безпечно. Те, що це матиме цілющий ефект – гарантовано. Тому не знецінюйте свій біль, свою травму, свої потреби. Виливайте.

Дозвольте травмі працювати

Однією з ключових рис щасливих людей є здатність трансформовувати проблему у можливість, народжувати хороше із поганого. Із травмою від акушерського насилля можна зробити так само, зокрема спрямувавши ту енергію, яку вам треба виплеснути на справу протидії акушерському насиллю, щоб наступного разу було краще, або щоб було краще для когось із ваших близьких.

Візьміть учать у акції #ГодіМовчати і долучайтеся до правозахисного руху у сфері материнства. Вклавши пару годин свого часу до спільної справи, ви відчуєте себе частиною конструктивних змін, частиною сили, і це поверне вам відчуття контролю і ресурсу для вашого життя.

— Читайте также: Путь принятия ребенка: Как не загнать себя в ненависть к материнству