Amnesty International: Стартував Марафон написання листів в підтримку жінок-правозахисниць та активісток

Ви можете допомогти встановити справедливість і зробити світ кращим

22.11.2018

Захист прав людини — почесна і небезпечна місія. В цьому році Марафон написання листів від Amnesty Interantional присвячений підтримці жінок-активістиок та правозахисниць, які зазнають переслідувань.

Що таке Марафон написання листів?

Захід проводиться щороку напередодні Міжнародного дня прав людини (відзначається 10 грудня) та об’єднує мільйони небайдужих людей у всьому світі. Марафон написання листів проходить одночасно у 200 країнах: люди з усього світу пишуть листи підтримки та підписують петиції на захист тих, чиї права були порушені. І це дійсно допомагає змінити життя конкретних людей – героїв та героїнь Марафону написання листів. Цього року ви своїм підписом можете підтримати всіх героїнь Марафону, а їх вісім. Серед них — й дві українки: Катерина Гандзюк, якої, на жаль, нещодавно не стало через наслідки жорстокої кислотної атаки, та Віталіна Коваль – активістка за права жінок, яка постраждала від нападу радикальних угруповань. Також героїнями Марафону є жінки з Бразилії, Кенії, Марокко, Киргизстану, Ірану та Венесуели. Цьогорічний Марафон Amnesty виступає на підтримку жінок, які не зважають на суспільні очікування, протидіючи несправедливим законам, корупції, насильству та іншим негативним суспільним явищам. Вони – лідерки, яких дуже потребує світ, що все далі просувається в бік екстремізму, беззаконня та насильства. Підтримуючи їх, ви можете допомогти схилити шальки терезів у бік рівності, свободи та справедливості.

Як долучитися?

Ви можете підписати петиції на підтримку окремих чи усіх разом героїнь на сайті марафону. Ви можете також долучитися у якості координаторів проведення Марафону написання листів у ваших населених пунктах, отримуючи підтримку Amnesty International, досвід проведення правозахисного заходу та знання про права людини.

Маріелі Франку, Бразилія

Маріелі як активістка та членкиня міської ради Ріо-де-Жанейро захищала права темношкірих жінок, ЛГБТІ та молоді, відкрито засуджувала незаконні вбивства, скоєні поліцією. 14 березня 2018 року Маріелі вбили. Докази свідчать про те, що це вбивство — справа рук професіоналів, і за словами експертів такі кулі використовує бразильська федеральна поліція.

Закличте президента Бразилії притягти до відповідальності вбивць Маріелі Франку, включно із замовниками злочину, та захистити правозахисників та правозахисниць у Бразилії від подальших погроз та нападів.

Ґульзар Дуйшенова, Киргизстан

В наслідок нещасного випадку у 2002 році Ґульзар втратила здатність ходити. Познайомившись з іншими людьми з інвалідністю, вона зрозуміла, що у них всіх спільні проблеми і взяла за метуу домогтися того, щоб люди з інвалідністю могли жити гідно та вільно пересуватися. Вона багато зробила, проте стикається зі щоденною дискримінацією у суспільстві, де не прийнято, щоб жінка висловлювала свою думку, а людей з інвалідністю сприймають як невиліковно хворих.

Закличте спікера парламенту Киргизстану підтримати Ґульзар та інших активістів та активісток у їхній боротьбі за права людей з інвалідністю. Парламент повинен ратифікувати Конвенцію про права людей з інвалідністю, щоб допомогти подолати дискримінацію та покращити доступ до медичної допомоги, будівель, робочих місць і транспорту.

Катерина Гандзюк, Україна

Катерина присвятила своє життя громадській діяльності у Херсоні. Вона відома боротьбою із корупцією та критикою місцевих чиновників. 31 липня цього року на Катерину Гандзюк було здійснено нечуваний у своїй жорстокості напад – на неї вилили літр сірчаної кислоти, що завдало непоправну шкоду її здоров’ю. Катерина отримала хімічні опіки 40% шкіри. Вона відважно боролася за життя, перенесла більше 10 операцій, але, на жаль, 4 листопада її не стало – вона померла від ускладнень, що розвинулися унаслідок опіків. Адвокати Катерини не впевнені, що серед затриманих підозрюваних є замовники злочину.

Закличте Генерального прокурора України встановити та притягнути до відповідальності виконавців та замовників вбивства Катерини Гандзюк. Ми маємо дати чітко зрозуміти, що це – напад на нас усіх й ми не зупинимося, поки не буде встановлено справедливість.

Навал Бенайсса, Марокко

Навал Бенайсса бореться за соціальну справедливість та кращий доступ до медицини у регіоні Ріф, де багато людей почуваються покинутими своїм урядом. Навал бере участь у мирних протестах та закликає до позитивних змін у своєму регіоні через соціальні мережі. Влада Марокко хоче змусити її мовчати. Її арештовували та тримали під вартою чотири рази за чотири місяці. Від неї вимагали видалити її популярну сторінку на Facebook, на яку підписані 80 тисяч людей. Врешті, у лютому 2018 року її засудили до 10 місяців умовного позбавлення волі та наклали штраф за «заклики до вчинення порушень». Вона була змушена переїхати до іншого міста, щоб уникнути переслідувань.

Закличте владу Марокко припинити переслідування Навал. Петицію із вашим підписом буде передано прем’єр-міністру Марокко.

Атена Даемі, Іран

Атена Даемі мріє про скасування смертної кари в Ірані. Вона писала пости у Facebook та Twitter, критикуючи застосування страт у країні. Вона роздавала інформаційні листівки, брала участь у марші проти страти молодої жінки. Здавалося — це прості дії, але в Ірані вони потребують неабиякої сміливості. Тепер вона засуджена до семи років ув’язнення. Судовий процес був фікцією, бо тривав лише 15 хвилин. Атену засудили за сфабрикованими звинуваченнями, серед яких «змова з метою скоєння злочинів проти національної безпеки».

Закличте владу Ірану негайно і безумовно звільнити Атену Даемі. Петицію із вашим підписом буде направлено до Голови судової влади Ірану.

Геральдін Чакон, Венесуела

Геральдін завжди прагнула захищати людей. Це надихнуло її працювати в організації, яка займається підтримкою молоді у найбідніших районах Каракасу, її рідного міста. Але у лютому 2018 року цю молоду, сповнену ентузіазму дівчину, активну членкиню своєї громади, прямо в неї вдома заарештували озброєні представники силових структур, «помилково» пов’язавши Геральдін з групами «опору», яких звинувачували в організації насильницьких антиурядових демонстрацій. У червні 2018 року, після чотирьох місяців ув’язнення в жахливих умовах, Геральдін умовно звільнили. Але вона не може виїхати з країни, ісправа все ще відкрита, тому щомиті її знову можуть заарештувати без будь-якої причини.

Закличте Венесуелу закрити справу проти Геральдін і безумовно звільнити її, щоб вона й далі могла захищати молодь у Венесуелі. Петицію із вашим підписом буде передано до Генерального прокурора Венесуели.

Корінний народ сенгвер, Кенія

У кенійського народу сенгвер глибокий духовний зв’язок з лісом Ембобут. Це земля їхніх предків, на якій вони живуть століттями. Але влада Кенії насильницьким чином виселяє цю корінну спільноту бджолярів і скотарів. З 2012 року під приводом «збереження довкілля» лісники та поліція спалили близько 2 600 будинків, через що приблизно 4 600 людей не мають де жити. У січні 2018 року одну людину застрелили і ще одну серйозно поранили. Люди народу сенгвер втрачають свої домівки, засоби до існування і культурну ідентичність.

Петицію із вашим підписом передадуть до Президента Кенії. Спаленню будинків і арештам має бути покладено край, так само як мають бути зняті всі обмеження, що не дозволяють народові сенгвер мирно жити на землі своїх предків у лісі Ембобут.

Віталіна Коваль, Україна

Віталіна спрямовує свою енергію на підтримку жінок та ЛГБТІ-людей в своєму рідному місті Ужгороді. Однак на неї, та інших активісток, жорстоко напали радикальні угруповання лише за те, що вони висловилися проти ненависті. 8 березня 2018 року Віталіна організувала мирну акцію на підтримку прав жінок та ЛГБТІ до Міжнародного жіночого дня. Поліція запевнила, що вона та інші учасниці будуть у безпеці. Того дня їх оточили агресивно налаштовані представники радикальних угруповань, почали вигукувати образи, а потім плеснули в обличчя Віталіні червоною фарбою, що спричинило хімічний опік очей. Після цього Віталіна та інші активісти отримали ще більше погроз, а двоє згодом повідомили, що їх побили після акції.

Закличте владу України захистити Віталіну та інших активісток і активістів, які виступають за права жінок та ЛГБТІ.

На тренингу для координаторів Марафону, який пройшов у Києві 10.11.2018 року Віталіна підкреслила дуже важливі для всіх нас нюанси. «Я абсолютно не шкодую стовідсотково не шкодую більше того, вам скажу, я щаслива, тому що, знаєте, мене якось так виховували з дитинства, що коли я бачу соціальну несправедливість, наприклад, коли я йду по вулиці, і бачу що великі діти ображають малу дитину, то мене вчили що треба підійти, і допомогти, і якщо навіть отримаєш стусана, то все одно треба підійти і допомогти, не можна кидати людей, які страждають. Коли ти бачиш, що це несправедливо, що не можно просто проходити повз. І коли я відчуваю, що я роблю щось на благо нашого суспільства, коли мені пишуть ці діти, маю на увазі молодь ЛГБТІК, наприклад, зі шкіл, вони десь мене знаходять в фейсбуці, і пишуть, дякуємо за те, що ти робиш, тому що ми самі, думали, що немає таких людей, там ми їх далеко бачимо, в нас є своя компанія, але ми не бачили публічного якогось прикладу, не бачили того, що це нормально, що ти можешь бути собою і коли наприклад я це бачу, я розумію, що я щаслива.»

Ілюстрація: amnesty.org.au

— Читайте також: Women 2018: BBC назвала 100 видатних жінок року