Бюджет low-cost: Чому Україна стає найбіднішою у Європі

І що із цим робити

16.10.2018

Нещодавно Міжнародний валютний фонд опублікував прогноз щодо росту внутрішнього валового продукту на душу населення (основного показника росту економіки) для країн світу. Показник України на 2019-2020 роки погіршиться, економісти заявляють про те, що офіційно ми тепер — найбідніша країна Європи. Що це означатиме для нас у світлі підготовки до другого читання законопроекту про Держбюджет на 2019 рік, який викликає багато нарікань, пояснює Віталій Дудін, експерт Центру соціальних та трудових досліджень.

Навряд чи українці одразу усвідомили, наскільки вони збідніли, почувши новини від МВФ. Отож, офіційно Україна стає найбіднішою країною Європи за рівнем ВВП. Що робити? Можна злитись на економічні успіхи Молдови (з якою ми багато років порівнюємо свій рівень) або ж зробити певні висновки. Я для себе зробив наступні.

Реформи на користь бізнесу

Всі останні економічні реформи робились заради економічного зростання, яке, однак, не наступило. Під реформами на користь бізнесу слід розуміти зменшення деяких податків (ЄСВ) та дерегуляційні рішення (скасування актів у сфері охорони праці, охорони навколишнього середовища, пожежної безпеки тощо). Впорядкувати доходи бюджету було покликано урізання соціальних виплат, посилення суворості умов виходу на пенсію, відв’язування прожиткового мінімуму від мінімальної зарплати і т.д. Є лише надія, що частина нашого ВВП в офшорах і тіньовій економіці. Чи варто вірити владі тепер?

Закономірність

Падіння ВВП — де в чому закономірний поворот. У країні, де стрімко скорочується купівельна спроможність, через падіння зарплат і урізання соцвиплат, таке буває. Стимулів для виробництва мало. За нинішніх умов ми приречені бути аутсайдерами. Акцент на сировинних галузях, дешевій вартості праці та ігнорування освітнього потенціалу дорого коштуватимуть.

Соціальні контрасти

Криза посилюється соціальними контрастами. Ми стаємо державою, де пропагується волонтерська праця, а міністри заслуговують на ринкову зарплату. Наші корпорації експортують аграрну продукцію, але продукти всередині держави не такі вже й доступні. Така модель довго не існуватиме.

Мінімальна зарплата

У таких умовах ми приходимо до прийняття бюджету. Далі буде гірше. Падіння зростання і рекордні виплати по зовнішньому боргу у 2019 році стануть значним випробуванням для держави. Декого розчарую, але мінімальна зарплата складатиме 4 173 грн. Враховуючи, що середня зарплата ще у липні склала 9 170 грн, то цей показник мав би складати мінімум 4 585 грн. Мінімальна зарплата має складати 50% від середньої, що забезпечує досягнення відносної рівності. Країни ЄС прагнуть до показника 2/3. Зазначимо, що, на думку скромних у вимогах вітчизняних профспілок, мінімалка має становити 7 700 грн. Отже лояльність закордонних роботодавців призведе до проривної хвилі еміграції.

Тіньова зайнятість

Бюджет традиційно наповнюватимуть працівники, точніше легально оформлені. Надходження від податку на доходи фізичних осіб передбачено на рівні 63 млрд грн, а податок на прибуток – 57 млрд грн. Стосовно нерівності у наповненні бюджету, слід звернути увагу на ще одне дослідження. Щороку Україна втрачає близько 1 млрд євро завдяки офшорним схемам. Якби ці кошти були спрямовані у бюджет, то внесок підприємців перевищив би доходи від зарплат українців. Тоді б можна було казати про соціальну справедливість.

Можливість списання боргу

Якщо Україна не домовиться про списання боргу, як найбідніша країна Європи, то її подальші перспективи дуже туманні. Хоча ми прагнемо у ЄС, саме час порівнювати себе з країнами Африки та Азії, яким вдалось за допомогою певних ефективних кроків вирватись із бідності. Показово, що у Африці з 80-х років реструктуризація суверенних боргів вже здійснювалась 317 разів. Просити про полегшення боргового тягара – цілком нормально. Списання боргу сприяє захищеності прав людини, а кінцевими бенефіціарами даного кроку виступають бідні, жінки й діти. Зазначимо, що у 2014 р. представники МВФ наполягали на тому, що Україна не може бути включена до переліку 60 найбідніших країн (рівень падіння доходів було порівняно з державою Тимор-Лешті). Говорилось, що рівень бідності, структура зайнятості, очікувана тривалість життя та рівень освіти в Україні є подібними до тих, що характерні для ринкових країн, що розвиваються. З тих пір ситуація дещо ускладнилася, хоча формально Україна й досі розглядається у одній групі з Індією, Китаєм та іншими подібними країнами. Проте цей парадокс не повинен вводити в оману. Якщо не переузгодити боргові зобов’язання, то Україна гарантовано опиниться у переліку найбідніших держав. Вибратись із цієї ніші, як показує досвід, надзвичайно складно.

Прокачати підприємницькі скіли, дізнатися про нові підходи щодо розвитку своєї справи на менторських сесіях і воркшопах (в області стратегії, маркетингу, фінансів, IT, PR і продажів) ви зможете, відвідавши фестиваль для малого і середнього бізнесу Get Business Festival 2018, який пройде 14 листопада в Києві за адресою: вул. Велика Васильківська, 55, НСК «Олімпійський».

Квитки на Get Business Festival 2018 можна придбати на get.delo.ua.

Повна програма заходу.

— Читайте також: Закон про працюючих батьків: Широке поле для зловживань чи корисні реформаторські ідеї?