Чверть українських жінок за кордоном зіткнулися з сексуальним або фізичним насильством — дослідження

29.11.2023

Понад 25% жінок, які виїхали з України після повномасштабного вторгнення, зазнали сексуального або фізичного насильства за кордоном. Про це свідчать результати дослідження «Передумови повернення в Україну для участі й відбудови українських жінок, які знайшли тимчасовий прихисток за кордоном», проведеного на початку листопада.

У дослідженні взяли участь 800 українок, які нині перебувають у 18 різних країнах. Найбільша кількість респонденток живе у Польщі, Німеччині, Чехії, Болгарії, Іспанії, США, Канаді, Франції, Італії, Австрії, Румунії, Словаччині та інших країнах.

Читайте також: Біженки з України дедалі частіше стикаються із сексуальною експлуатацією в Європі — дослідження

Згідно з отриманими даними, із насильством за кордоном зіткнулися 26% українських жінок, з них 15% зазнавали сексуального насильства, 7,1% — фізичного, ще 3,5% — фізичного та сексуального.

Водночас 10,5% респонденток відмовилися відповідати на це запитання. Не зазнавали насильства за кордоном 63,9% українок.

Серед жінок, які живуть на дві країни, травматичний досвід мали 29%, зокрема 8% зазнали сексуального насильства, 17% — фізичного, 4% — обох форм насильства. Ще 13% респонденток відмовилися відповідати на запитання. Найчастіше із насильством стикалися наймолодші жінки — віком 18–29 років.

Читайте також: Українські дівчата-підлітки не говорять з батьками про жіноче здоровʼя — дослідження

Окрім цього, 44,3% опитаних українок за кордоном зізналися, що мають проблеми з гінекологічним здоров’ям. У 30,5% ці проблеми посилились після початку повномасштабної війни. Водночас 15,8% повідомили, що масштаб цих проблем зменшився, ще 53,7% відповіли, що нічого не змінилося.

Рівень доступу до медичних послуг, що стосуються жіночого здоров’я, українки за кордоном оцінюють як високий: майже 70% опитаних запевнили, що вони «повністю доступні» або «скоріше доступні». Про недоступність відповідних послуг розповіли 22% опитаних жінок.

Читайте також: Україні потрібно повернути в країну 2,8 мільйона біженок: що сталося?

Дослідження є результатом спільного проєкту реалізованого Українським Жіночим Конгресом у співпраці з Київським інститутом соціології (КМІС) та Освітнім кластером «Мрій. Дій» (Польща) за підтримки проєкту U-LEAD з Європою.