Українські дівчата-підлітки не говорять з батьками про жіноче здоровʼя — дослідження

Українські дівчата-підлітки не можуть вільно поговорити з батьками про жіноче здоровʼя, а їхнє виховання сповнене стереотипів.

Про це свідчать результати дослідження «Жінки та стигма», проведеного ГО «Дівчата» за підтримки Українського жіночого фонду.

Зазначається, що дівчата не отримують достатньої інформації про жіноче сексуальне та репродуктивне здоровʼя, не мають амбіцій та рольових моделей успішних жінок, а також не бачать можливості поєднувати карʼєру та материнство. Переважно їх виховують за допомогою стереотипів, що головна роль дівчини — бути хорошою матірʼю.

Читайте також: Біженки з України дедалі частіше стикаються із сексуальною експлуатацією в Європі — дослідження

У дослідженні взяти участь 1000 дівчат віком від 13 до 17 років, а також 1000 мам та 529 працівниць шкіл із різних регіонів України.

Також дослідниці встановили, що якщо інформування про жіноче репродуктивне здоровʼя відбувається, то частіше ключовий акцент роблять на заборонах та залякуванні. Сексуальна культура як тема відсутня взагалі: ні про задоволення, ні про насильство у вихованні дівчат переважно не йдеться.

Читайте також: Що потрібно знати українцям про ментальне здоров’я: британська професорка проведе лекцію з психології

Найчастіше вдома спокійно обговорюють питання фізіології та гігієни, а саме менструацію та менструальну гігієну (84%). Найгірші справи з темою аборту, зокрема екстреного переривання вагітності (11%).

Фото: «Жінки та стигма»

Зазначається, що більшість дівчат не можуть вільно/спокійно поговорити з мамою про репродуктивне та сексуальне здоровʼя. Ключова причина цього — ніяковість та відсутність словникового запасу для таких розмов.

Читайте також: Виховання у війну: як мотивувати дитину навчатись онлайн

Фото: «Жінки та стигма»

Читайте також: Скільки дітей-біженців з України навчається у польських школах та дитсадках

Самі ж мами не ініціюють обговорень на більшість тем жіночого здоров’я, бо чекають на слушну/підхожу ситуацію, вважають, що зарано обговорювати такі теми. Переважно мами застерігають про можливі ризики захворювань, небажаної вагітності. У ситуації ранньої вагітності батьки переважно бачать єдино правильне рішення — народжувати. Також 64% батьків вважають, що переривання вагітності з високою ймовірністю призведе до безпліддя, 40% говорять, що це гріх, а ще 27% лякають, що аборт може призвести до смерті жінки.

Читайте також: «ПВК Рьодан» і «АнтиРьодан» в Україні: що це таке і в чому небезпека

Часто батьки не вважають за потрібне займатися самоосвітою щодо сучасного виховання дочок — 59% мам впевнені, що їм достатньо власного досвіду та здорового глузду.

«Вважається, що цього достатньо для виховання доньки, а жіноче здоровʼя є досить сталим та інтуїтивно зрозумілим, бо це все природа, рефлекси», — зазначають авторки дослідження.

Читайте також: Як підтримати дитину, батьки якої на фронті: поради від Мінреінтеграції

У школах інформування щодо жіночого здоров’я переважно акцентують на захворюваннях, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), ВІЛ/СНІДі, фізіологічних відмінностях, також говорять про насильство. 3 інших тем інформування в школі ще менше, ніж вдома.

Фото: «Жінки та стигма»

Також з’ясувалося, що більшість сучасних підліток не бачать варіанту поєднання карʼєри та материнства, оскільки під час їхнього виховання їм системно закладають інформацію, що дівчина має бути хорошою дружиною та мамою, і це її основний ресурс. Мами частіше, ніж дівчата, вважають обовʼязковим одруження доньок та народження дітей і рідше, ніж дівчата, досягнення карʼєрного успіху донькою.

Читайте також: Вища освіта в Європі для українців: у Мінреінтеграції оприлюднили стипендійні програми

Дівчата переважно орієнтовані бути гарними спеціалістками у професії, амбіції виявлено в одиничних випадках, коли дівчата мріють бути власницями бізнесу або публічними. Понад половина дівчат (64%) вказали, що не мають прикладу для наслідування, який би імпонував їм щодо побудови карʼєри, досягнення успіху, поєднання материнства та карʼєри.

Читайте також: Правила мінної безпеки: українським школярам проведуть онлайн-уроки

Також понад половина опитаних дівчат вважають, що до народження дітей треба встигнути пожити для себе (60%), побудувати карʼєру (51%), адже потім це буде неможливо. Серед мам прихильниць таких думок дещо менше — 43% та 34% відповідно.