Далекий Схід зблизька: 7 книжкових пам`яток для читача

Японія, Китай, Корея, В`єтнам, Сингапур

07.05.2018

Багато хто вважає, що можливість подорожувати — одна з ключових складових щастя. Звісно, найкраще — подорожувати у реальному світі, у буквальному сенсі слова. Але іноді літературні мандрівки (окрім того, що вони значно дешевші) бувають не менш, а то й більш цікавими за реальні відпустки all inclusive. Цього разу подивимось на цікаві книжки українських видавництв, які пропонують ближче знайомство з Далеким Сходом.  

Гарні книжки відкривають ті сторони іншої культури, про які важко дізнатися з «туру вихідного дня». Саме тому на WoMo було започатковано «мандрівну» серію, яка вже охопила знакові твори британської, американської, італійської, скандинавської, латиноамериканської, французької літератури, про видатних письменників Близького сходу та Балкан.

Червоний гаолян

Мо Янь, «Фоліо»

Китай. Мо Янь — сучасний китайський письменник, відзначений Нобелівською премією з літератури за 2012 рік за «галюциногенний реалізм, що поєднується з народними казками, історією та сучасністю». Іншими словами, перед нами надзвичайний, захоплюючий китайський магічний реалізм. Історія, яку розповідає Мо Янь, — це історія молодого кохання та невідворотної жорстокості Історії, яка крокує по гаолянових полях.

Безбарвний Цкуру Тадзакі та роки його прощі

Харукі Муракамі, «Клуб сімейного дозвілля»

Японія. Муракамі — один з найвідоміших письменників Японії. Його твори або обожнюють, або не розуміють, ясно одне: це література для тих, хто полюбляє думати. Роман про «кольорових» шкільних друзів — це роман дорослішання. Кожен з друзів настільки своєрідний і яскравий, що автор називає своїх персонажів по кольорах: Червоний — активний, Синій — філософ, Біла — мрійниця, Чорна — провокаторка. А Цкуру? Безбарвний. Тому що іноді потрібен час, щоб зрозуміти, який ти насправді. І ще трохи часу, щоб нарешті ним стати, пройшовши своєрідну «прощу», коли «кольорові» друзі, які раптом покинули тебе 16 років тому, стали знову твоїми найближчими товаришами.

Вегетаріанка

Хан Канг, «КМ-Букс»

Корея. Хан Канг — авторка з Південної Кореї, цей її роман був відзначений Букерівською премією 2016 року. Вегетаріанство — не тільки вибір на користь певних харчів, а й на користь певної етики. Проте, роман зовсім не про шкідливе м`ясо і вбивство тварин, втім, про страждання тут теж є, але про страждання людей, які застрягають у своєму житті, як на вечірці, куди їх не звали й куди вони йти не хотіли. Головна героїня Джінг-хай одного разу прокинулася й зрозуміла, що м`яса більше не їстиме. У трьох частинах книги про це рішення, життя й особистість Джінг-хай розповідають то її нікчемний чоловік, то одержимий свояк, то заклопотана старша сестра. Всі вони її люблять і думають, що знають, що для неї краще (а краще, звісно, їсти м`ясо і взагалі бути «як всі нормальні люди»). Сама ж Джінг-хай мріє стати деревом.

RU

Кім Тхюї, «Видавництво Анетти Антоненко»

В’єтнам. Цей роман зібрав стільки нагород та позитивних відгуків, що, здається, задоволення гарантоване навіть для найвимогливіших читачів. Усі ми багато чули про війну у В’єтнамі, про зіткнення інтересів великих імперій, у якому найвищу ціну заплатив маленький азійський народ. Головна героїня, як і авторка, народилась у 1968 року у Сайгоні та була вимушена разом з батьками покинути В’єтнам у човні, перетерпіти жорстокі умови життя у таборі біженців у Малайзії та нарешті дістатися Канади, де їй доведеться прийняти західний спосіб життя і звикнути до материнства. Про все це авторка розповідає з гумором і щемливою поетичністю.

Мистецтво війни

Сунь-дзи, «Видавництво Старого Лева»

Китай. Цю книгу написано близько двох тисяч років тому, але до сьогодні вона вважається одним з найавторитетніших творів про конфлікт та стратегію. Головна думка книги про те, що фізика, політика та розуміння психології конфлікту приведуть вас до перемоги. Сунь-цзи був безземельним аристократом, нащадком дворян, які втратили свій статус в наслідок військових сутичок 7-8 століть до нашої ери. На відміну від більшості безземельного дворянства, представники якого були мандрівними вченими, Сунь-цзи працював найманцем. Приблизно у 512 році до нашої ери, після закінчення трактату «Мистецтво війни», Сунь-цзи був найнятий на посаду генерала князівства У.

Поезії

Мацуо Басьо, «Веселка»

Японія. Традиційна японська поезія є одним з найхарактерніших та найчарівніших елементів культури країни. Хоку й танка, вірші, відповідно, з трьох та пяти рядків, — прикраса будь-якої рафінованої бесіди про філософію, естетику або літературу Японії. Найвідомішим із класичних японських поетів є Мацуо Басьо (1644-1694), з усіма творами якого можна ознайомитись в українському перекладі Володимира Панченка, який зберігає оригінальний розмір вірша хоку (три рядки, сімнадцять складів) із застосуванням хореїчної тонізації. До речі, вірші подано у цьому виданні і японською мовою, а сторінки прикрашено численними гравюрами класичних японських художників.

Із третього світу в перший. Історія Сингапуру. 1965-2000 рр.

Лі Куан Ю, «КМ-Букс»

Сингапур. Далекий Схід — це витончена культура, жорстока сучасна історія та безпрецедентне економічне зростання. Лі Куан Ю — «батько» сучасного Сингапура, прем`єр-міністр (з 1959 по 1990 роки), завдяки якому сталося економічне диво, яке перетворило маленьку й бідну країну на потужного лідера Азіатсько-Тихоокеанського регіону. У Лі Куан Ю та його однодумців було безліч проблем, в тому числі й внутрішніх. Які рішення допомогли здійснити прорив — читаємо і «чужому навчаймося».

— Читайте также: Ефективний нон-фікшн: 7 нових книжок для роботи та бізнесу