Діагностики раку: в Україні стартувала програма, яка допоможе виявити злоякісні утворення

14.06.2023

Програма допоможе виявленню злоякісних утворень та постановці точного діагнозу вдвічі швидше. Це рятуватиме тисячі життів щороку та полегшить страждання пацієнтів в очікуванні діагнозу

Зазначається, що щорічно близько 140 000 українців дізнаються про діагноз «рак» та 63 000 (45%) хворих помирають. Про це свідчать останні дані Національного канцер-реєстру України.

Основою успішного лікування онкологічних захворювань є виявлення злоякісних утворень на початкових стадіях, постановка правильного діагнозу та моніторинг перебігу захворювання.

Читайте також: День донора: у серці Києва стартувала просвітницька кампанія «Розквітай» від ДонорUA

З метою зменшення смертності внаслідок онкозахворювань в Україні розпочала діяти “Національна програма з впровадження цифрової технології діагностики раку”. Ціллю програми є впровадження плану “національної цифрової патології” – сучасного рівня діагностики онкологічних захворювань в Україні, що вже багато років є стандартом в медицині країн Європи, Ізраїлі, Великій Британії та Америки.

Програма містить в собі впровадження унікальної для України медичної технології цифрового сканування, зберігання та обробки гістологічних препаратів, створення інфраструктури, цифрових сховищ та національної бібліотеки знімків для підвищення кваліфікації лікарів-патологів, а також встановлення понад 100 цифрових сканерів в медзакладах та лабораторіях по всій Україні.

Читайте також: Прорив у лікуванні онкології: винайшли звук, який знищує ракові клітини

Крім швидкої постановки точних діагнозів, технологія цифрової патології буде відпрацьована та впроваджена в медицину України як рутинний процес, а також внесена до переліку діагностичних процедур на рівні регуляторів країни.

Програма була ініційована та впроваджується командою медиків на чолі з Тиграном Амаляном – українським лікарем, медичним експертом та меценатом, на рахунку якого впровадження в Україні десятків новітніх технологій, включаючи технології для безкровних ЛОР операцій, протезування аортального клапана без розрізу грудної клітини та зупинки серця, а також нейронавігаційних систем для операцій на головному мозку.

“Саме використання цифрового сканера, в основі якого лежить цифрова патологія, може кардинально покращити ситуацію з діагностикою та лікуванням онкологічних захворювань, – розповідає Тигран Амалян. – За рахунок оцифрування пацієнти зможуть проконсультуватися з іншими фахівцями з будь-якої точки світу просто передавши посилання на файл. Крім того, сканер дає можливість використовувати бази даних цифрових знімків в науково-дослідницькій роботі для діагностики і відповідно правильного лікування нетипових захворювань. Оцифрування препарату також допоможе патологам використовувати нейромережі або штучний інтелект”.

Перший цифровий сканер вже прямує до України. Апарат буде встановлено в одній зі столичних гістологічних лабораторій, де зараз проводитиметься найбільша кількість усіх онкодосліджень та працюють провідні патологи країни, включаючи кафедру патологічної анатомії НМУ України.

Читайте також: Усе, що потрібно знати про холеру: симптоми, профілактика, лікування

Бюджет “Національної програми з впровадження цифрової технології діагностики раку” складає понад 7 500 000 грн, тож “Міжнародний фонд медичних інновацій”, що є частиною команди програми, започаткував збір на підтримку ініціативи. В пошуках інвестицій та донатів також був організований благодійний вечір, на якому зібрані перші 300 000 грн.