Домагання, дискримінація і сексизм: з чим стикаються жінки-військові в армії США — дослідження

30.08.2023

Жінки у підрозділах спеціальних операцій армії США, де переважно служать чоловіки, продовжують стикатися з дискримінацією, сексуальними домаганнями та сексизмом.

Про це йдеться у дослідженні, яке замовило Командування спеціальних операцій армії США (USASOC), щоб виявити та усунути перешкоди для жінок, які служать у їхніх силах, повідомляє The Associated Press.

Зазначається, що дослідження почалося два роки тому, за цей час були опитані понад 5000 осіб, призначених до USASOC, зокрема 837 військовиці, 3238 військовослужбовців та цивільні особи.

Читайте також: Військова розповіла, як вижила в російському полоні: «День звільнення – мій другий день народження»

Однією з поширених скарг є сексуальні домагання: майже кожна жінка у фокус-групах заявила, що зазнавала сексуальних домагань, проте лише 30% назвали це проблемою, і дуже небагато були готові повідомити про це чи публічно визнати.

Згідно зі звітом, з 2016-го до 2020 року жінки у складі командування спецоперацій подали лише 25 скарг на сексуальні домагання. Жінки сказали, що бояться репресій і не вірять, що командири можуть вжити заходи, через існування чоловічої солідарності. До того ж офіцерки розповіли, що їм наказували розвивати «товсту шкіру», щоб вони змогли «вижити в чоловічому світі».

Натомість чоловіки запевнили, що після навчань для підвищення обізнаності щодо сексуальних домагань вони побоюються спілкуватися з жінками, тому що жарт чи коментар можуть покласти край їхній кар’єрі.

Окрім цього, дослідники зафіксували низку упереджень та «відверто сексистських» коментарів від чоловіків, зокрема про неприйняття жінок, які служать у підрозділах сил спецоперацій. Вони відображають загальну думку про те, що жінки не можуть служити у цих підрозділах. Також серед чоловіків побутує думка, що для жінок не так важлива кар’єра, натомість вони «шукають чоловіка, хлопця або увагу».

«Ідея про те, що жінки однаково фізично, розумово та емоційно здатні, як і чоловіки, ефективно виконувати більшість робіт, відверто смішна», — сказав один військовий.

Читайте також: Понад 80% українців вважатимуть перемогою повернення усіх територій — дослідження

Інші сказали, що звільнилися б, якби довелося служити в команді з жінкою, і що така ситуація створить проблеми та призведе до ревнощів їхніх дружин.

У дослідженні зауважується, що багато чоловіків-військових запевнили, що поважають колег жіночої статі й що вони мають такі ж шанси на підвищення. Але кількість позитивних відповідей знижується, коли запитують, чи мають жінки такі самі навички, що й чоловіки.

За словами сержантки-майорки командування Джоан Науманн, «переважна більшість» негативних висловлювань щодо жінок, які служать в USASOC, «на жаль, походить від старших сержантів». Вона також вважає, що йдеться про проблему поколінь.

Загалом в USASOC служать 29 тисяч солдатів, з них приблизно 2200 військовиць (майже 8% від усіх), також є 427 цивільних жінок. З 2200 військовослужбовиць трохи більше 250 служать у «зелених беретах», 160-му авіаційному полку спеціального призначення, полку рейнджерів, а також у психологічних і цивільних групах.

Жінки в армії США скаржаться на сексизм, ізоляцію, погане та невідповідне спорядження, а також відсутність догляду за дітьми та медичного обслуговування, особливо щодо вагітності. Вони також глибоко переконані, що їх ігнорують на посадах, які потім віддають менш кваліфікованим людям, і через це їм доводиться робити більше і бути ідеальними, щоб заслужити повагу.

Армійське дослідження було зосереджено на жінках, які виконують оперативні функції у таких підрозділах, як «зелені берети», полк рейнджерів, авіація, психологічні та цивільні групи. Однак у дослідженні та зустрічах також брали участь жінки, які обіймають різноманітні допоміжні посади: інженерки, механікині, заправниці палива, зв’язківиці та розвідниці.

«Мені доводиться наполегливо працювати, щоб довести свою досконалість, а чоловікам доводиться наполегливо працювати, щоб довести свою посередність», — сказала одна військовослужбовиця.

Читайте також: Володимир Зеленський пропонує прирівняти корупцію до державної зради: подробиці

Автори доповіді зазначають, що гендерні упередження «глибоко вкорінені» у комплектуванні та оснащенні сил спеціальних операцій. Ключовими прикладами є бронежилети, шоломи та рюкзаки, які часто завеликі для жінок (і чоловіків невисокого зросту). Армія роками намагалася розв’язати проблеми з бронежилетами, а два роки тому у широкому вжитку з’явилися короткі та довші захисні жилети малого розміру та бойові сорочки, розроблені для жінок. Проте, на думку укладачів звіту, таких жилетів «занадто мало», і зусилля щодо шоломів і рюкзаків тривають.