Володимир Зеленський пропонує прирівняти корупцію до державної зради: подробиці

28.08.2023

Президент України Володимир Зеленський дав розгорнуте інтерв’ю Наталії Мосейчук, якій повідомив, що хоче прирівняти корупцію до державної зради на час воєнного стану.

Зазначається, що парламент отримає пропозиції президента протягом тижня. За його словами, це буде «дуже серйозний інструмент, але це не розстріли й не сталінізм».

«Але це не розстріл, це не сталінізм. Якщо є докази – людина повинна бути за ґратами. Я думаю, що парламент це отримає (законопроєкт, – ред.) у найближчий тиждень, і далі гра на боці парламенту вже», – підсумував президент.

Читайте також: Зеленський підписав закон щодо заборони книжок з Росії та Білорусі: деталі

На думку президента, це буде дуже серйозний інструмент для того, щоб посадовці навіть не думали про незаконне збагачення.

«Якщо ти хочеш побороти скажімо так «місцеву бруківку», то я не можу боротися з бруківкою у кожному місці. Є фундаментальні рішення, на них я звертаю увагу. Наприклад, я поставив задачу законодавчо щодо прирівняння корупції до державної зради на військовий час. Я розумію, що така зброя не може діяти постійно в суспільстві, але, думаю, на військовий час – це допоможе. Чи підтримає це законодавець, я не знаю, але я точно запропоную, тому що ми розвиваємо демократичне суспільство. Дуже важливо не прикручувати гайки і не дивитись кожного разу на той чи інший гострий, кричущий випадок. Ми повинні запроваджувати системні речі», – зазначив президент.

Згідно з інформацією «Дзеркала тижня», які мають джерела в Офісі президента, спочатку планували внести зміни до законодавства, згідно з якими всі корупційні справи у сфері національної безпеки, які перевищують 24 мільйони гривень, має розслідувати СБУ, а НАБУ – відповідати за корупцію менше за 24 мільйони. Але ідею змінили після реакції західних партнерів, які вбачають у такій системі «замах на незалежність антикорупційної системи». Джерело зазначає, що у НАБУ не збираються відбирати право на проведення великих антикорупційних розслідувань, але збираються відповідне право надати й СБУ.

Читайте також: Володимир Зеленський підписав закон про визначення початку декретної відпустки: подробиці

Джерело в НАБУ вважає, що прирівняння корупції до держзради – це «погана ідея»:

«Будь-яку справу в НАБУ можна буде забрати, і для цього будуть законодавчі підстави; Україна матиме купу програних справ у ЄСПЛ, бо безальтернативна варта буде порушенням конвенції; плюс влада почне псувати відносини з міжнародними партнерами».

Згідно з частиною 2 статті 111 Кримінального кодексу, за державну зраду в умовах воєнного стану можна отримати позбавлення волі на строк до п’ятнадцяти років або довічно із конфіскацією майна.

Читайте також: 8 та 9 травня: Зеленський підписав закон перенесення Дня перемоги

У інтерв’ю президент також прокоментував можливість проведення виборів під час війни. За його словами, їх проведуть лише в тому разі, якщо парламент готовий змінити законодавство, а США нададуть п’ять мільярдів на проведення виборів.