«Енканто: світ магії»: мультфільм, що задає нові стандарти анімації

Рецензія на мультфільм Енканто / Encanto від студії Disney

26.11.2021

«Енканто: світ магії» — чарівний мультфільм про чарівний світ. Неможливо без зачудування спостерігати за тим, до чого дійшла сучасна анімація, коли кожна складочка на сорочці, кожна рюшечка на спідниці персонажа доведена до досконалості.

Оглядачка WoMo, кінокритик Надія Купріненко ділиться своїми враженнями про фільм.

Кадр з мультфільму «Енканто: Світ магії»

Анімація — жанр, у якому характер героя візуалізується чи не найкраще. Згадайте діснеївських сімох гномів, які мали кожен свою вдачу, і у кожного вона вгадувалася з першого погляду.

У новому мультфільмі від студії Disney такими характерами є члени сім’ї Мадригал, які живуть у магічному домі, де кожен мешканець має особливе магічне вміння. Але, як і у реальному житті, і тут із правил є виключення, а в колективі є «інакший». А інакший — значить «монстр».

Інакшість героя магічної історії полягає у тому, що він зовсім не володіє магічними навичками, що у нашому світі вважається абсолютно нормальним. І таке рішення в цій історії виховує у цільової аудиторії мультфільму примирення з особливостями іншої людини, адже дає розуміння, що хоча у залі кінотеатру ти зараз як усі, але десь серед інших людей ти можеш виявитися особливим. Або навпаки: якщо тобі здається, що ти не як усі — значить ти унікальний.

Сюжет

Усі члени сім’ї Мадригалів мають особливу магічну навичку. Навіть будинок, у якому вони живуть і ласкаво називають його Касіта, — магічний.

Кадр з мультфільму «Енканто: Світ магії»

Сім’я має традицію — своєрідну ініціацію, під час якої 5-річний член сім’ї виявляє свою магічну схильність. Не має схильності до магії лише Мірабель. Її люблять за товариськість і життєрадісність, але не відмовляють собі у задоволенні зайвий раз покепкувати з відсутності у неї талантів до чаклування. Доходить навіть до зверхнього або співчутливого ставлення. Мірабель страшенно переживає і соромиться своєї особливості, навіть усією своєю поведінкою ніби вибачається за неї, але коли настає час рятувати магію, а значить і сім’ю, — саме вона здатна зробити це.

Мірабель. Нова яскрава героїня у довгому списку діснеївських персонажів, яку ми також полюбимо. Вона носить окуляри — і для студії Діснея головний герой в окулярах — це вперше.

Серед різноманіття персонажів тут знайшлося місце і для класичної діснеївської принцеси з довгим волоссям, великими очима і в шифоновій сукні, яка перетворює все навколо себе у квітуче царство, і ретельно виписаним тваринам, які живуть своїм окремим сюжетним життям.

«Ми не говоримо про Бруно»

Напевно, кожна сім’я має скелети у шафі. У сім’ї Мадригалів це Бруно. Хоч і чарівник, як годиться, але — «інакший». На свою біду, він отримав дар передбачати майбутнє, але родичами це сприймалося не як пророцтво, а як лиходійство.

Міцний будинок і міцні сімейні зв’язки почали давати тріщину ще до того, як вона стала очевидною. Бруно став вигнанцем, зник і про нього воліли не згадувати й замовчувати його існування. Така серйозна і гостра для родин проблема прийняття у таому радісному і досконалому антуражі.

Кадр з мультфільму «Енканто: Світ магії»

«Енканто» — це сімейна сага. Яка часом не шкодує свого глядача, переповідаючи трагічні події з минулого сім’ї Мадригалів. Герої у ній — не позитивно прилизані, а мають і свої вади, і не завжди правильні вчинки. Навіть глава  сім’ї, абуела Альма, хоч якою б справедливою здавалася на перший погляд і непорушною у своєму авторитеті, — навіть вона робить помилки.

Лін-Мануель Міранда

2021 рік минає під латиноамериканські мотиви Лін-Мануеля Міранди. Ми зустріли кінотеатральне літо з його мюзиклом «На висотах Нью-Йорка», вчергове увімкнули Netflix, щоб познайомитися з тваринкою кінкажу у зворушливій анімації «Віво», і на завершення року маємо яскраве і магічне «Енканто». Якби цього чоловіка не існувало — його варто було б придумати, бо у період тотального пригніченого стану через ковід і його наслідки Лін-Мануель Міранда чудово справляється з роллю антидепресанта.

Народження класики

Героїня, яка на наших очах змінює стандарти Діснея, наближені до реальності характери персонажів зі своїми вадами і помилками, хітові пісні, анімація на тому рівні майстерності, коли уже важко уявити, чи можливо щось досконаліше — «Енканто», щойно вийшовши на екрани, відразу стане класичним твором. І тішить той факт, що за цим перетворенням спостерігатимуть одночасно усі покоління. Тож якщо ви маєте таку можливість, скористайтеся нею, щоб переглянути цей фільм усією родиною. Він для сім’ї і про сім’ю.

І не запізнюйтеся до залу, бо «Енканто» має мульт-пролог — проникливу історію про виховання і зв’язок поколінь, розказану на прикладі сім’ї єнотиків.