Фионг Ань Чан: «Не варто соромитися своєї статі і своїх переваг у науці»

Призерка Intel ISEF про всебiчний розвиток молодi, IT-перспективи країни та подолання гендерних стереотипiв

Етнічна в’єтнамка, що змогла вивести формулу пошуку загальних елементiв для декількох груп фігурніх чисел, над якою свого часу працювали такі відомі математики, як П’єр Ферма і Блез Паскаль — це все про дивовижну дівчину-математика Фионг Ань Чан, або просто Аню, як називають її друзі і одногрупники. Юна вчена стала героїнею матеріалу WoMo, в якому вона ділиться своїми поглядами щодо розвитку IT та вищої освіти в Україні, любов до математики та необхiднiсть залучення дівчат у сфери STEM.

Як і коли проявилась любов до математики?

Математикою я почала займатися в дитячому саду — тато вигадував для мене різні завдання, які я легко вирішувала. Коли я пішла в школу, то не вміла писати і читати, але вміла дуже добре рахувати. У дитинстві математика сприймалася як щось легке і просте. А справжнє покликання з’явилося в 3-4 класах, коли я почала брати участь в олімпіадах і побачила результат того, що я роблю. Тоді і з’явилось відчуття того, що математика — це моє покликання, а не просто захоплення.

Мої батьки не науковці — вони приватні підприємці, але вони завжди хотіли, щоб я отримала вищу освіту. Вони не змушували мене вчитися, не тиснули на мене, але акцентували увагу на тому, що у мене є маса можливостей для того, щоб здобути освіту. У них такої можливості не було. Можна сказати, що вони тим самим надихнули мене на навчання.

Математика вважається «чоловічою» сферою, а що з цього приводу думаєте ви?

«Математика, фізика, інформатика — тільки для хлопчиків», — це величезний стереотип. Коли у 8-му класі я перейшла вчитися в черкаський фізико-математичний ліцей, деякий час мене не допускали до участі в олімпіадах, бо не були впевнені у моїх силах. Але коли я почала посилено займатись, мене прийняли в команду. І коли я вийшла на всеукраїнську олімпіаду з математики, я показала, що ця наука — не чоловіча. Якщо у вас є схильність, талант, то гендерна приналежність абсолютно не важлива. Це не повинно вас зупиняти.

У ліцеї до мене, навпаки, всi почали дуже добре ставитися. У однокласників математика асоціювалася саме зі мною — якщо щось не виходило, вони зверталися до мене.

З якими стереотипами ви стикалися в школі та вишi?

Я знаю, що в деяких соціальних колах обмежують права дівчаток, але особисто в моєму життєвому досвіді такого не було. Я не стикалася з подібними стереотипами. Навпаки, коли я брала участь в конкурсі Intel ISEF, всі були приємно здивовані тим, що я настільки молода, що я з України (українські школярі не так часто брали участь в цьому конкурсі), що я дівчинка! У США журі дуже лояльно ставилося до мене і до всіх учасників, не залежно від віку, статі, національності. Було приємно бачити щиру зацікавленість членів журі у всьому, що ти їм говориш, що ти робиш. Негативної реакції не було — ані від журі, ані від моїх однокласників в ліцеї.

Як по-вашому, чи варто дівчаткам реалізовуватися в STEM?

Я вважаю, що дівчаткам потрібно пробувати себе в цих напрямках — science, technology, engineering, mathematics, — тому що це розширює можливості. Спробувавши різні напрямки, можна визначити той, що є для вас найближчим, і розвиватися в ньому. Я взагалі не розумію, що може перешкоджати цьому.
Деякі дівчатка соромляться, а на когось впливають батьки, кажучи, що STEM — не жіноча справа. Навпаки, це круто, що в групі всі хлопчики, а ти одна — дівчинка. Тобі від хлопчиків буде купа поблажок (сміється). Будеш найкрутішою! А якщо серйозно, то не варто соромитися своєї статі і своїх переваг у науці.

Найбільша проблема, коли батьки не просто спрямовують своїх дітей, як це робили мої тато і мама, а тиснуть на них. Так, мої батьки пропонували мені вибрати спеціальність бiльш «просту» і піти вчитися на перекладача, але це були просто думки вголос. Остаточне рішення було за мною. А ось коли батьки починають тиснути на дівчинку, кажучи про те, що в групі будуть одні хлопці… Ну яка різниця? Навпаки, з хлопчиками буде простіше, тому що у них немає заздрості, як у дівчат. Буває, що хлопцi соромляться йти на гуманітарні факультети, тому що там багато дівчат. При виборі фаху не на це орієнтуватися потрібно. Це не головна проблема.

А що важливіше?

Важливіше те, що ти можеш не зорієнтуватися в якійсь науці або не можеш визначитися при виборі спеціальності, тому що в школі або в ліцеї тобі не дали достатньо хорошу освітню базу.

фионг

Що вам дала участь в міжнародному конкурсі Intel ISEF? У яких проектах, конкурсах, конференціях ви плануєте взяти участь?

Intel ISEF дав старт розвитку моїй науковiй діяльності. Він дав мені великий досвід — я познайомилася з різними людьми і їх проектами, побачила все розмаїття наукових думок, наскільки вони багатогранні. І в цьому світі можливо зробити все, що ви захочете, — чесне слово! У мене зав’язалися нові зв’язки — в США я зв’язалася з в’єтнамської діаспорою і затоваришувала з деякими її представниками, я спілкувалася з професорами з різних американських університетів, які були членами журі, також для конкурсантів влаштовували зустріч з нобелівськими лауреатами.

Це прекрасно, коли ти щось робиш і бачиш, які плоди приносить твоя робота. І після конкурсу мене почали запрошувати на різні заходи, наприклад, на SHE Congress в ролі спікера. А на Intel ISEF я навіть спробувала себе в ролі ведучої. І вийшло так, що я не стала зациклюватися на математиці, а спробувала себе в різних речах. По-перше, поїздка в Штати дала можливість попрактикувати англійську, по-друге, в дитячому таборі для українських дітей в США я була ще й перекладачем. По-третє, я пройшла стажування на телеканалі «1+1», де писала новини англійською.

Формула, яку ви вивели і над якою багато років ламали голову математики світу, має застосування на практиці? Якщо так, то яке саме?

Для математика велика трагедія, коли у нього запитують, як на практиці застосувати його формули. Математика — це фундаментальна наука, вона дає базис. А способи практичного її застосування знаходять інженери, фізики, хіміки і т.д.

Коли я допрацьовувала свій проект протягом півроку перед тим, як поїхати в Штати на фінал Intel ISEF, прямого практичного застосування своїй формулi, що допомагає знайти загальні елементи для декількох груп фігурних чисел, я поки не виявила. Я навіть не знаю, чи є сенс мені шукати практичне значення, або просто продовжити далі наукову роботу. Я дала базу, а якщо хтось захоче знайти практичне застосування, він може розробляти цю формулу далі. Мене все в ній влаштовує, ну і виглядає вона красиво — там різні фігури, різнокольорові крапки (сміється).

Що б ви змінили в системі української освіти?

Проблема в тому, що студенту не дають в повній мірі тієї інформації, яка йому дiйсно потрібна, необхідна. Виходить, що випускається фахівців багато, а ось хороших фахівців — одиниці. Вступаєш до університету, але освіту отримуєш, працюючи самостійно. Проблема ще й у тому, що професори не розвиваються так швидко, як слід було б. Вони викладають «по-старому». Є ще й мовне питання. Дивно, коли в українському вузі викладають російською тільки тому, що викладачеві так зручно і перевчатися він не хоче.

Яку професію ви оберете для себе?

Я вчуся на системного аналітика, але я не впевнена в тому, чи буду я працювати за фахом, тому що я спробувала себе в ролі журналіста, перекладача, організатора в дитячому таборі, ведучої. Мені здається, я могла б опанувати будь-яку з цих професій. Коли я закінчу бакалаврат, тоді вже визначуся. Ще я хочу спробувати себе в програмуванні. Коли ви пробуєте себе в різних ролях, це як мінімум вас розвиває, дає вам досвід і можливість обирати.

Чи має Україна перспективи розвитку в IT?

Я думаю, що має. Зараз дуже розвивається цей напрямок — проходять різні конкурси, конгреси, конференції, тому у молоді зростає зацікавленість в IT. І це правильно і дуже класно. Якщо молодь не цікавиться тією чи іншою темою, вона і розвиватися не буде. І навпаки, якщо молоді щось цікаво, то це і буде прогресувати. Якщо молоді люди будуть наслідувати ті тенденції, які існують в США, в Європі, то це, безумовно, зіграє позитивну роль для розвитку України, як IT-країни і допоможе вийти на новий рівень. У США я побачила, що там прогресують комп’ютерні науки, інжиніринг.

Над яким проектом ви зараз працюєте?

Поки не маю проектiв. Хоча зараз і проходять такі конкурси, як Falling Walls, але вони спрямовані на розвиток бізнесу, стартапів, інновацій. А моя робота — теоретична. Там нічого продавати і патентувати. Тому математика для мене — це заняття для душі.

Вела бесiду Iра Керст

Фото з архiву Фионг Ань Чан

— Читайте также: Study abroad: 7 стипендий и грантов для студентов от иностранных вузов

Чтобы добиться успеха в карьере, женщинам приходится преодолевать множество трудностей, связанных с гендерными стереотипами. Услышать вдохновляющие истории и практические советы тех, кто смог разрушить стеклянный потолок, в том числе и Фионг Ань Чан, вы сможете 18 ноября на третьем SHE Congress в Киеве. Будьте с нами!

tickes_cover