Future: 7 книжок про людей, роботів та технологічне майбутнє

Хай-тек та киберпанк

16.09.2019

На нас насувається нова індустріальна революція, роботизація та інші дивовижні події, наслідки яких не завжди просто прогнозувати. Добре, що у нас є письменники-фантасти, які можуть майстерно уявити і розповісти про різні версії майбутнього, яке здатен побудувати занадто зухвалий людський геній. В разі чого — вас попереджали!

Дилер реальности

Ніколас Дімітров, «Фабула»

Місце подій — майбутнє, в якому багаті люди загрузли у розвагах, розпусті і наркотиках. В принципі, це не так вже й відрізняється від сьогодення, але є одна відмінність: наркотики цифрові. Коли все дозволено, що ще б такого зробити забороненого? Можна купити собі Персональну Реальність, а в тій реальності втілити будь-яку порочну і злочинну фантазію. Такий-от експеримент задумали лиходії з таємної медіакорпорації, чимсь схожий на «Сало, або 120 днів Содому» Пазоліні. Золтан Варго — корпоративний шпигун, і ніби його справа — здобути інформацію, а не міркувати про етику і людство, але йому таки доведеться протистояти запуску першої цифрової релігії і стати своєрідним героєм свого часу. Автор роману (дебютного) — болгарський продюсер, візіонер, письменник, мандрівник, поліглот. А на обкладинці у нас Maneken, якому дуже сподобався роман.

Свій серед машин

Ієн Макюен, «КМ-Букс»

Автор пропонує нам поглянути на альтернативну історію, яка могла б бути реальною. 80-ті роки виглядають зовсім не так, як ми їх пам’ятаємо, проте етичні проблеми, пов’язані зі штучним інтелектом, про які йдеться у романі, легко можуть постати перед нами просто завтра. Історія Адама, першої моделі штучної людини, особистість якого сконструювали Чарлі та Міранда, — це історія дивного, але закономірного любовного трикутника. Закономірного тому, що Адам майже бездоганний. Штучний інтелект і сконструйована особистість роблять з робота людину чи ні? Чи має машина, яка здатна думати, відчувати і виносити судження щодо моралі ті самі права, що й людина? Непрості запитання постають перед його «творцями» і не менш складними видаються пошуки вірних відповідей.

Ехопраксія

Пітер Воттс, «Видавництво Жупанського»

Що далі, люди? Пост-гуманзм? Що ж, проблеми пост-людей не зникнуть від того, що вон модифікують себе. Ми добре знаємо, чим закінчуються всілякі там «покращення». Над-розумні люди-хижаки, практично, вампіри, тепер воюють зі звичайними пост-людьми, в той час, як біолог Деніел Брюкс, частково відповідальний за деякі дуже невдалі експерименти з «покращення» людей, покидає своє покаянне блукання пустелями Орегону, щоб допомогти людству проти вампірів. Адже сам він — просто людина, ніяк не модифікована і це — його суперсила.

Ачелерандо

Чарльз Стросс, «Навчальна книга — Богдан»

Складний сюжет про маленьку родину і появу пост-людського суспільства. Все, про що ви чули і не чули, буде продемонстровано і пояснено: юридичні права віртуальних клонів, штучний інтелект у домашніх іграшках, економіка Інтернет-ботів, сфери Дайсона, демонтаж поясу астероїдів, гірничі роботи на газових гігантах і найголовніше — політ до зірок у пошуках позаземного інтелекту. Зустрічайте! Лауреат премії «Локус»-2006, номінант із коротких списків «Г’юґо»-2006, «Неб’юли»-2003, іменних премій Артура Кларка та Джона Кемпбелла (2006). Повноцінний дебют українською мовою.

Голокост F

Цезарій Збєшховський, «Видавництво Жупанського»

Це перший роман польського письменника, важливий він не тільки захоплюючим сюжетом, але й філософськими концепціями, перегукуванням з відомими літературними творами. Космічний корабель «Серце пітьми» дивним чином повернувся знову на орбіту Землі. Що він приніс з глибокого космосу, хто зустріне його на рідній планеті. За що боротися людству, коли світ, яким ми його знали, швидко зникає?Знецінюється сенс, розмивається пам’ять, цінності втрачають значення. Все примарнішою стає межа між людиною з плоті й крові та свідомістю, що існує у цифровому, віртуальному світі. Чи варто боротися за той реальний світ, охоплений епідемією войовничої Сарани та модифікованими «вампірами»?

Видозмінений вуглець

Річард Морган, «КМ-Букс»

Суміш з високоякісної наукової фантастики та нуарного детектива. Неймовірно цікава й динамічна історія про колишнього посланця ООН Такеші Ковача, який живе бранцем у новому тілі після однієї з своїх болючих смертей. Закинутий за сто вісімдесят світлових років від домівки, новий міжзоряний герой несподівано опиняється всередині масштабної змови, жахливої навіть за мірками суспільства, в якому «існування» можна купувати і продавати.

Нейромант

Вільям Ґібсон, «Видавництво»

Переможець премії «Г’юґо» 1985 року не так давно вийшов у розкішному виданні українською мовою. Ця книга у жанрі «кіберпанк» — перший роман Гібсона, що відкриває трилогію «Кіберпростір». У цих книжках розглядаються поняття і терміни, які тільки нещодавно стали популярними у масовій культурі: штучний інтелект, віртуальна реальність, генна інженерія, транснаціональні корпорації, матриця, комп’ютерна мережа. Роман відзначений також премією «Неб’юла» (1984) і Меморіальною премією імені Філіпа Діка.