Ґендерну рівність відстоюють переважно жінки, а на ЛГБТ-спільноту ніхто не зважає

Актори Нікола Павлович та Алєк Суртов про мачизм та патріархальні стереотипи у Сербії

22.06.2018

У червні за запрошенням UNFPA Ukraine до Києва завітали актори сербського театру «Рефлектор» зі своєю постановкою «Macho men» (за мотивами книги Стіва Біддальфа «Мужність»). У виставі вони іронізують над патріархальними шаблонами поведінки, мовляв, чоловік має бути крутим, сильним, багатим й не дай боже йому колись заплакати, або піти на балет замість футболу. Ми зустрілися із двома виконавцями — Ніколою Павловичем та Алєком Суртовим, — щоб поговорити про мачизм, ґендерну рівність, дискримінацію ЛГБТ та МСМ у Сербії, а також про рух HeForShe, який підтримує весь театр.

Розкажіть про що йдеться у виставі?

Алєк: Ідея вистави виникла завдяки проекту Be a Man Club, який набув неабиякої популярності в країнах Балканського регіону й тривав протягом восьми років. Вистава мала стати останнім акордом проекту й показати хлопчикам та парубкам, наскільки згубними можуть бути патріархальні стереотипи, що нав’язуються старшим поколінням чоловіків. Але вистава вийшла за межі Be a Man Club й продовжує існувати вже як самостійний проект, із яким ми виходили на сцену біль ніж 120 разів.

Нікола: Зі сцени ми розповідаємо про негативні сторони мачизму через призму стереотипів, шаблонну поведінку, яка була притаманна чоловікам 10, 20, 30 років тому. Ще ми застосовуємо іронію, перебільшення, аби показати, що негативні прояви патріархату присутні у житті не лише хлопців, а кожної людини.

Нікола Павлович

Чи існує дискримінація чоловіків у Сербії, обумовлена ​​патріархальними стереотипами?

Нікола: В армії, наприклад, про випадки «дідівщини» я не чув, бо наразі Сербія має професійну армію, тобто туди йдуть служити тільки ті, хто бажає служити та заробляти на цьому — без примусу.

Алєк: Я працював у сфері криміналістики і стикався із випадками, коли молодших хлопців старші могли побити чи навіть вбити через невідповідність патріархальним «законам», чув і про «дідівщину», але зараз таке трапляється вкрай рідко, бо й армія, й поліція змінюється. У суспільстві все більше людей намагаються керуватися законом, хоча, зрозуміло, що завжди існуватимуть люди, які порушують правила, але тієї напруженої атмосфери, яка панувала у закритих чоловічих суспільствах за радянських часів, вже не існує.

Як суспільство Сербії відноситься до МСМ та інших представників ЛГБТ-спільноти?

Нікола: У Сербії дискримінують представників ЛГБТ-спільноти, і жодних прав ці люди не мають. Пам’ятаю, як кілька років тому під час першого прайду у Белграді було багато сутичок із радикалами, багато крові, втручання поліції — це було жахливо. Ми якраз у той день грали виставу… Зараз ситуація трохи змінилася на краще, але не тому, що хтось відстояв права ЛГБТ-спільноти, а тому, що на неї просто закривають очі. У той же час деякі політичні партії, які пропагують традиційні сімейні цінності, виступають із різким осудом, кажучи, що геї та лесбійки ледь не психічно хворі люди і потребують лікування.

Алєк Суртов

Чи чули ви про рух HeForShe? Якщо так, то чи солідарні ви із жінками, які борються за встановлення ґендерної рівності в усьому світі?

Алєк: Так, ми знаємо про рух HeForShe, ми чули про діяльність акторки Емми Уотсон, яка є правозахисницею та активною лідеркою руху, відстоює права жінок та спонукає інших віднаходити ґендерний баланс у суспільствах, компаніях, університетах тощо. У нас навіть була ідея поїхати до США зі своєю виставою, доєднатися до її команди, щоб прийняти безпосередню участь у русі чи, можливо, створити театральний проект у колаборації, але, на жаль, наразі ми цього зробити не можемо через брак коштів.

Фрагмент вистави «Macho men»

Як у Сербії ставляться до ідеї ґендерної рівності?

Нікола: Ставлення неоднозначне, бо суспільство досі підтримує патріархальні цінності — жінка має займатися дітьми та господарством, а чоловік має забезпечувати родину матеріально і поводитися, як мачо. Зі сцени ми говоримо і про такі стереотипи.

Алєк: У нас є різні правозахисні профеміністичні організації та рухи, проте активну позицію у них займають переважно жінки. Але ми, чоловіки, теж розуміємо, — щоб досягти ґендерного балансу, ми маємо стати частиною цих змін. Саме тому й з’явився проект Be a Man Club.

Дізнатися більше про проблематику ґендерної рівності в Україні ви зможете, долучившись до HeForShe Congress, який відбудеться 6 липня у Києві. Вхід безкоштовний за попередньою раєстрацією.

Захід відбудеться 6 липня за адресою: Київ, вул. Липківського, 1-А, концерт-хол «Оазис».

HeForShe – це глобальний рух солідарності, заснований структурою Організації Об’єднаних Націй ООН Жінки, яка зосереджує свої зусилля на досягненні ґендерної рівності та розширенні прав і можливостей жінок. Водночас, це глобальна платформа, яка залучає чоловіків та хлопців з усіх куточків світу як агентів змін, які вірять у те, що ґендерної рівності можливо досягти за нашого життя. Приєднуйтесь на www.heforshe.org

Підготувала Іра Керст

Фото надані UNFPA Ukraine

— Читайте також: Караоке по принуждению: Как живут сегодня мужчины в Южной Корее