«Камасутра для оратора»: 10 цінних лайфхаків із книги Радислава Гандапаса

Як перетворити публічний виступ на втіху

04.10.2017

Який же зв`язок між публічним виступом і Камастурою? По-перше, якщо вам доводиться виступати перед аудиторією, то варто робити це так, аби отримувати від цього задоволення, як, власне, від усього, що ми робимо на улюбленій роботі. А по-друге, як стверджує культовий коуч та оратор Радислав Гандапас, відносини спікера та публіки дуже нагадують відносини чоловіка і жінки.

Публіка реагує на оратора, скоряючись не голосу розуму, а воланням інстинктів, вважає Радислав Гандапас. Спеціалісти стверджують: наш успіх у присутніх в залі на 60% залежить від того, який ми маємо вигляд, на 30% — від того, як ми говоримо, і лише на 10% — від того, що ми говоримо. Схожа ситуація, коли зустрічаються Він і Вона. Хіба ні? Так це чи не так, але у надпрактичній книзі успішного оратора є ціла низка «перлів» для тих, хто хоче навчитися підкорювати публіку. Ось тільки невеличка їх частинка.

Хвилювання

Безпосередньо перед початком виступу говоріть підкреслено повільно та спокійно. Суб`єктивний час того, хто виступає, і того, хто слухає, не збігається. Коли ви стоїте перед аудиторією, усі процеси в організмі пришвидшуються і швидка мова для вас є нормальною. Тоді як публіці здається, що ви тарабаните, і аудиторія сприймає це як невпевненість і бажання якнайшвидше позбутися цього жахіття. Якщо ж ви перед промовою годинку поговорите дуже плавно, ваш суб`єктивний час вирівняється з реальним.

Підготовка

Передусім ми повинні відповісти на питання «хто?». Хто буде в залі, що це за люди? Де вони працюють? Якого вони віку? Що роблять на дозвіллі? (…) Опісля питання «що?». Що спонукало їх прийти на ваш виступ? Чого вони очікують? Що сподіваються почути? Що вони робитимуть з вашою інформацією? Що їх лякає (дуже важливо)? (…) Найголовніше, як ви розумієте, «що вони зроблять?». Що зроблять ці люди після вашого виступу? Чи, краще сказати, що вони повинні зробити? А ще краще, що ви хотіли, щоб вони зробили? Саме тут і є місце мети майбутнього виступу. (…) Наступне питання, звичайно, «які?». Які аргументи можуть їх переконати? Які факти та ідеї можуть їх відштовхнути?

Ефектний вступ

Без сумніву, саме перші хвилини визначають успіх будь-якого виступу, як і перші хвилини — успіх усієї любовної історії. (…) Можливі варіанти вступу. В одному вступі їх можна втілити одразу декілька.

  • Цікавий факт, який має прямий стосунок до теми у дусі «Чи знаєте ви, що…»
  • Число, яке вражає своїми розмірами. Використовуйте порівняння та образи.
  • Запитання чи ланцюжок запитань, які не потребують відповіді.
  • Прийом, який я називаю «Коли я їхав сюди до вас…» Зрозуміло, що цей випадок чи розмова наштовхнули оратора на якісь думки, пов`язані з майбутнім виступом.
  • Жарт, анекдот. Тут важливо не зазначати з перших слів зв`язок анекдоту з темою виступу.
  • Відкрити свої почуття. Тільки, будь ласка, не говоріть про своє хвилювання та страх. Розжаліти вам нікого не вдасться, а ось зіпсувати цим виступ можна.
  • Самопрезентація. Особливу увагу приділіть тому, який саме стосунок ви маєте до теми виступу і чому про це говорите саме ви.
  • Комплімент аудиторії. Він повинен бути коротким, несхожим на підлабузництво, щирим, недвозначним, таким, що відтворює реальність.

Зоровий контакт

Найбільш знехтуваними у встановленні та утриманні зорового контакту частинами залу залишаються гальорка (останні ряди) та фланги (крайні місця зліва та справа). Саме звідти лунають найкаверзніші запитання. Саме там шарудять і кашляють. (…) Станьте так, щоб між вами і крайніми зліва та справа глядачами в першому ряду утворювався рівносторонній трикутник. Це і буде ідеальна відстань.

Поза оратора

Поставимо ноги так, щоб між каблуками було сантиметрів 20-25, носки злегка розставлені, одна нога виставлена трохи вперед (штовхальна позаду). Центр ваги ледь зміщений вперед (він у нас нижче пояса). Плечі опущені та розслаблені. Спина пряма. Підборіддя ледь підняте для появи помірної нахабності в погляді. (…) Публіка хоче бачити в ораторі людину, яка може повести за собою, яка втілює активне начало.

Наочне приладдя

У той час, коли ви демонструєте слайд, саме він є вашим обличчям та вашими руками. Він за вас вирішує проблему міміки та жестикуляції. Не намагайтеся в цей час привертати увагу до себе, підтримувати зоровий контакт, активно жестикулювати. (…) Проте не можна звужувати виступ до простого коментування кадрів на екрані. Вступну та фінальну частину конче необхідно провести очі в очі з присутніми у залі.

Інтерактив

Людина забуває приблизно 90% того, що вона чує, 60% того, що вона бачить, і лише 10% того, що робить. (…) Як цю інформацію може використовувати професійний оратор? Він вигадує, як залучити зал до того, що він робить. Для цього він:

  • ставить запитання залу;
  • ніби помиляючись, просить зал його виправити;
  • просить підняти руки тих, хто має науковий ступінь, займається спортом (залежить від теми виступу);
  • просить підсунутися ближче;
  • питає, чи не відсвічує дошка і т.п.

У такий спосіб аудиторія залучається до ухвалення рішень (а це їй ще й лестить).

Влучно відповідати

Перше і головне: відмовтеся від оманливої думки, начебто ви мусите відповідати на всі запитання, які ставить аудиторія. (…) Ніколи не заявляйте, що не хочете відповідати на запитання. (…) Краще сказати: «Я зараз не маю інформації з цього питання» або запишіть запитання та пообіцяйте тому, хто його поставив, зв`язатися з ним протягом 24 годин і повідомити відповідь. Попросіть його візитку чи запишіть номер телефону. Це має ефектний вигляд. (…) А як бути, якщо запитання справді виявилося таким гострим, що загнало вас у глухий кут? Чи збентежило? Цілком можливо, що саме цього й хотів запитувач. Найсильніший хід — прямо зізнатися у тому, що ви збентежені. Тільки не кажіть: «Я розгубився». Перенесіть акцент на винуватця вашого стану: «Мушу зізнатися, ви змусили мене збентежитися».

Мікрофон

Як тримати мікрофон, щоб усі подумали, що ви робите це не вперше? Так, як тримають виделку, а не банан. Тільки кінчиками пальців, не намагаючись обхопити його всією долонею. При цьому пальці повинні лежати на мікрофоні. Особливо стежте, щоб мізинець кокетно не відстовбурчувався. (…) Хоч би куди ви повернулися, мікрофон повертається разом з вами, причому залишаючись не тільки на тій самій відстані, а й обернутим тим самим боком до вас. найкращий звук при цьому виходить, якщо мікрофон утворює перпендикуляр з вертикальною лінією вашого обличчя.

Дрібниць не буває

Якщо перед вами виступав бездарний оратор, який тільки змучив та розлютив публіку, спробуйте стати якомога далі від того місця, з якого він піддавав присутніх своїм брутльним тортурам. (…) Якщо перед вами виступав читач цієї книжки і його виступ, як і годиться, був блискучим, публіка не хотіла відпускати його, то, вийшовши на сцену, станьте саме на те місце, з якого виступав він. Тепер перед вами стоїть завдання затьмарити його. Розпачливе ридання попередника, що чути під час пауз, буде яскравим свідченням того, що вам це вдалося.

Ціна: 190 грн.

Де придбати: bizz.monolith.in.ua

На фото: одна из самых знаменитых женщин стендапа, писательница Тиг Нотаро

— Читайте також: 13 вредных привычек спикера