Карантин 2020: Як вижити і не розлучитися

Поради психолога для нас всіх

26.03.2020

Для багатьох з нас період, який ми зараз проживаємо, став кризовим. Це торкнулось не лише небезпеки для здоров’я, а й небезпеки фінансової, емоційної та комунікаційної. Ми з рідними звикли жити в умовах часткового спілкування, де контакт face to faces був досить обмеженим. І кожному з нас цього контакту вистачало в тій чи іншій мірі. Та що ж відбувається з нами, коли ми в обмежених умовах, із загрозою фінансової кризи, страху за життя та тривоги від невідомого майбутнього опиняємось із найближчими людьми на одній території? Про емоційні виклики карантину розповідає психолог, травмотерапевт, emdr-спеціаліст Катерина Габрієль.

Життя в ізоляції

За останніми даними у Китаї після зняття карантину різко підвищилась кількість розлучень, причиною яких стала вимушена ізоляція сімей. Довгий період пари проводили час разом і такі умови стали фатальними для них — чоловіки та жінки сварилися через дрібниці та не відчували емоційної близькості й контакту. Навпаки, зростали роздратування та віддаленість. Маю думку, що і для українських сімей цей процес вже знайомий.

Чому ж так відбувається? Карантин — це не причина розлучень. Причина — у відсутності навичок справлятись зі стресом та вміння вирішувати конфлікти у стресових умовах. Насправді, карантин та ізоляція — це неабияке випробування для сімей. Обмежене середовище та ізоляція можуть стати каталізатором внутрішньо-сімейних проблем. У пар немає фізичної можливості відпочити один від одного (а відпочивати нам необхідно!). Я гадаю, що варто дотримуватись певних правил (не лише заради фізичного здоров`я, а й для психоемоційного), щоб разом пережити #карантин2020, вижити та не розлучатися.

Чого НЕ варто робити в сім`ї під час карантину

1. З’ясовувати стосунки та шукати винних

Справді, зараз не час. Хоча дуже хочеться сказати про наболіле. Рівень тривоги зростає щоденно так само як і зростає рівень гормона стресу в організмі і, як спосіб справитись із стресом, ми шукаємо точку виходу. Наші близькі — не самий найкращий варіант (хоча самий доступний). Агресія, сварки, неможливість витримувати “ось це все” — це наслідок внутрішнього напруження. Спробуйте ввести правило взаємодії із близькими — всі з’ясовування стосунків лишайте на літо, або застосуйте флешмоб по стосункам #давай поговоримо_вже_після_карантину. Таке обмеження може допомогти “вижити” парі в надто загострених умовах.

2. Бути постійно поруч

Життя на одній (а у більшості з нас невеликій території) підвищує емоційне напруження в рази. Не забувайте про те, що ізоляція — це ще не причина забувати про особисті кордони один одного. Домовтесь про час на одинці і про правило “Якщо я дивлюсь серіал один/одна, то це не значить, що я тебе не люблю”. Тимчасова ізоляція та час на самоті — це один із способів зберігати спокій та баланс.

3. Пити алкоголь, палити, багато їсти

Так, їжа, алкоголь, цигарки та секс — це копінг (від англ. coping, стратегії, що допомагають справлятися зі стресом). У кожного з нас він свій. Для мозку “випив-поїв-закурив-розслабився-заспокоївся” — це швидкий спосіб знизити тривогу. Проте це малоефективно і шкідливо (окрім хорошого сексу за спільної згоди). Алкоголь, переїдання та паління дають ілюзію того, що все добре та «я з усім впораюсь». Насправді, алкоголь — це депресант і з великою ймовірністю він призведе не лише до особистісних проблем, а й посилить напруження у сім`ї.

Як можна створити новий копінг і дотримуватись його? Криза — це час для об’єднання, час переглянути сімейні традиції. Подумайте на тим, які способи зможуть допомогти вам усім знизити стрес? Ранкова зарядка разом? Танці під Рікі Мартіна або Рамштайн? Гра в “Крокодила”? Ліпити вареники або розглядати старі фотографії? Прогулюватися на балконі? Робіть разом те, що буде новим для вас, об’єднає усіх і дасть можливість створити унікальну сімейну копінг-стратегію боротьби зі стресом.

4. Злість, роздратування та, як наслідок, крик у відповідь на дитячий шум і непослух

Не варто так робити. Діти поруч і вони не будуть сидіти на місці. Їхній шум та крик, стрибки та хаос  -це теж спосіб справлятись із тривогою та стресом. Дорослі у цій ситуації — їхні “корінці” та “заземлятори”. Тому на вас є відповідальність вміти заспокоїти дітей у цій ситуації. Але досить складно бути батьками у стані “дзен” і проявляти спокій. Тому попіклуйся про свій власний “острівець спокою” та знайдіть варіант як заспокоїтись самим. Музика, аудіокниги, медитації, дихальна гімнастика — це те, що допоможе вам повернути свій спокій та заспокоїти дітей.

Для когось сім`я може стати справжнім сімейним “тераріумом” на час карантину і вижити там — завдання не з легких. Або карантин може стати добрим часом (хоч і не простим) для ваших сімей. Вибір за вами як реагувати на ситуацію. Добра, терпимості та миру нам всім.