Карьера по-скандинавски: 9 открытий от Михайла Сальникова

Особенности работы в Швеции

Михайло Сальников, PhD, стратегический партнер Nordea (Швеция), в рамках HR Wisdom Summit рассказал об особенностях работы в скандинавских компаниях, по какой причине шведы выдают 40% больничных и чем они никогда не рискнут пожертвовать в рабочем процессе ради эффективности.

Відкриття 1. Загадкова шведська душа

Мабуть, усі чули про дещо нордичний характер шведів. Іноді при спілкуванні з ними виникає думка: то шведи просто такі люди чи вони мене ненавидять? Десь на третьому місяці перебування у Швеції я зрозумів, що все нормально — просто вони такі.

У шведів є два важливих терміни, які одразу треба запам`ятати іноземцю:

Fika — це нічого більшого, яка кава з випічкою. Але цей ритуал зведений до релігії, що має надзвичайного соціального значення. За фікою вирішуються всі справи.

Lagoon — означає небагато і немало, якраз досить. Це поняття повністю пояснює, чому шведи є настільки консервативними: для них достатньо — це достатньо.

Відкриття 2. 40% лікарняних надаються шведам через застресованість

Пропрацювавши в українських компаніях, я можу сказати, що робота в шведських, насправді, не така стресова. Питання в тому, що шведські працедавці звертають на це увагу. І для них застресованість працівника означає, що він не може добре виконувати свою роботу — це питання ефективності. Перед тим, як їхати у відпустку, я пообіцяв своєму начальнику перевіряти пошту не рідше, ні раз у два дні. Він сказав мені, що я не мушу рахувати мейли: «Якщо станеться щось нагальне, я надішлю тобі смс з проханням звернути увагу на лист».

Відкриття 3. Середня зарплата складає 26,5 тисяч євро

Це середня чиста зарплата, при тому ви знаєте, що у Швеції ціни не з низьких. 26 з половиною тисяч євро для такої дорогої країни не так вже й багато. Але пам`ятаєте про перший пункт? Lagoon — достатньо це достатньо. У Швеції немає великої гонитви за грошима.

Відкриття 4. Консенсус — ключ у комунікації

Шведи можуть пожертвувати частиною ефективності заради консенсусу. Для них дипломатія надважлива — ніякого переходу на особистості. Шведи дуже зациклені на гаджетах: якщо формат зустрічі передбачає конференцію, можна під`їднатись зі свого гаджета. Але якщо зустріч відбувається віч-на-віч, всі гаджети мають бути заховані. Повага — це ефективність.

Відкриття 5. Принцип «перший серед рівних»

У Швеції ієрархія побудована інакше, за принципом «перший серед рівних». Лідер у Швеції це не та людина, яка керує, а та що розвиває інших, виступаючи коучем. Відстань між рядовим працівником та СЕО складає не більше п`яти рівнів. В Швеції одна з найменших дистанцій влади — це відзначається у відсутності відчуття працівників щодо того, що ними керують і нав`язують думку.

Відкриття 6. Ризикованість

Абсолютно неочікувано, але шведи є однією з найбільш ризикованих націй у світі. Для шведів важливо зробити щось найкращим чином, але зробити це потрібно правильно. Це відповідь на питання, чому у Швеції так багато успішних стартапів — через те, що люди не бояться ризикувати. Єдине, чим ніколи не можна ризикувати, це консенсусом та людьми.

Відкриття 7. Пунктуальність

Це абсолютно нормально почути на зустрічі: «У нас залишилось 4 хвилини». Затягування часу — це не повага до оточуючих, а також зниження ефективності.

Відкриття 8. Питання work/life балансу

Перша догана, яку я отримав у шведській компанії, стосувалась саме цього питання, мій шеф сказав мені: «Я не задоволений тобою, через те що ти приходиш на роботу кожного дня». Два дні я маю працювати з дому. І це знову ж таки питання ефективності, використання часу та зменшення стресу. Взагалі почути від шведа, що він чимось не задоволений, це незвично, адже пам`ятаєте? Вони керуються принципом lagoon — все нормально.

Відкриття 9. Помилка — це нормально

Коли я перший раз сказав, що «це була моя помилка», і чекав емоційну відповідь, я отримав e-mail зі словами «А, ок». І потім це ніколи не спливло. Кожен має право на помилку — всі ми люди.

— Читайте также: Эксперимент Швеции: Какие бенефиты дает переход на шестичасовой рабочий день