Кіно від неї: 7 документальних фільмів, які неможливо пропустити

Гід по Docudays UA

22.03.2019

Уже у цю суботу у Києві стартує міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Як і минулого року, серед кінематографістів, чиї фільми будуть представлені на показах, лунає багато імен саме режисерок. Вже за традицією, обираємо для вас найцікавіші стрічки, які, на нашу думку, варті вашої уваги. 

Неспокій/Unrest

Країна: Велика Британія, США

Режисерка: Дженніфер Брі

Дати показу: 23 березня, 13.50 (к/т «Жовтень»); 26 березня, 19.00 (IZONE)

Фільм Дженніфер Брі, активістки з питань невидимих хвороб та хронічних недуг, — це фільм про неї, про те, як молода жінка готується до весілля своєї мрії, аж раптом тіло починає її підводити. Аби зрозуміти дивні симптоми, Брі бере камеру і знімає найпохмуріші моменти її боротьби із синдромом хронічної втоми – хвороби, яку дехто досі вважає вигаданою, але від якої страждають мільйони. Дуже особиста документальна стрічка отримала Особливий приз журі на фестивалі «Санденс» у 2017-му. Також режисерка створила VR-версію фільму, відзначену нагородою Шеффілдського кінофестивалю.

Голоси моря/Voices of the Sea

Країна: Велика Британія

Режисерка: Кім Гопкінс

Дати показу: 23 березня, 19.20; 24 березня, 10.00 (к/т «Жовтень»)

Режисерка Кім Гопкінс працювала на телебаченні близько десяти років, а потім заснувала незалежну британську виробничу компанію Labor of Love Films Ltd., яка спеціалізується на документальних фільмах. «Голоси моря» — її третій фільм. Це історія трохи старшої за 30 матері чотирьох дітей, яка шукає кращої долі. Напружені стосунки між дружиною і старіючим чоловіком – перша прагне піти, а другий не проти залишитися, – перетворюються на сімейну драму після втечі її брата разом із сусідами подружжя. Із надзвичайною відвертістю і співчуттям Гопкінс розкриває суворі реалії життя найбідніших кубинців-селян.

Дівчата у грі/Game Girls

Країна: Франція, Німеччина

Режисерка: Аліна Скшешевська

Дати показу: 23 березня, 21.40;  24 березня, 12.20 (к/т «Жовтень»)

На початку стрічки одна головна героїня страждає на ментальну хворобу, а інша потрапляє за ґрати за наркодилерство. А це означає, що перегляд фільму польської режисерки Аліни Скшешевської не обіцяє бути легким. Тері та її дівчина Тіана  намагаються зберегти свої стосунки у безладному світі лос-анджелеського Скід Роу, знаного як «столицю бездомних США». Напруженість між двома жінками підсилює дилема: Тіана задоволена своїм місцем у підпільній економіці нетрів, а Тері понад усе на світі прагне вибратися звідти. Разом із іншими жінками громади вони щотижня відвідують уроки образотворчого мистецтва, аби поміркувати, помріяти і зцілитися. 

Тренер

Країна: США, Білорусь

Режисерка: Ольга Абрамчик

Дати показу: 24 березня, 16.10 (к/т «Жовтень»)

Олег Кирилов – тренер команди з інтуїтивного футболу. Його підопічні – члени збірної Респуліки Білорусь для незрячих. Кожен із них опинився на полі з різних причин, але сьогодні перед ними постає спільне завдання – підтримати свій статус чемпіона у національному змаганні. Він не лише наставник, але й друг для кожного зі спортсменів. Важлива складова фільму – робота зі звуком. У фільмі повністю відвторене природне для гравців звукове середовище, в якому вони орієнтуються на шум м’яча і чіткі вказівки тренера.

Перед тим, як батько повернеться/Before Father Gets Back

Країна: Грузія, Франція, Німеччина

Режисерка: Марі Ґулбіані

Дати показу: 25 березня, 21.40; 26 березня, 12.20 (к/т «Жовтень»)

Марі Ґулбіані – грузинська кінорежисерка і сценаристка.

Ми у віддаленому гірському селі Грузії. Світло проектора розрізає темряву: зараз діти уперше познайомляться із кінематографом. Серед них Іман та Єва – дві дівчинки-мусульманки, для яких цей досвід стане визначальним, надихнувши узяти до рук камеру і знімати свої повсякденні життя. Режисерка Марі Ґулбіані показує дівчат, які зростають у місцевості, просякнутій радикалізмом. Тут більшість людей живе у постійному страху, що їхні родичі вирішать пожертвувати собою в ім’я Аллаха.

Домашні ігри

Країна: Україна, Франція, Польща

Режисерка: Аліса Коваленко

Дати показу: 25 березня, 21.30 (к/т «Київ»); 29 березня, 19.00 (к/т «Дніпро»); 30 березня, 17.00 (к/т «Жовтень»)

Аліса Коваленко – українська режисерка, чиї фільми здобули численні нагороди на міжнародних кінофестивалях, презентує нам історію Аліни, 20-річної дівчини з бідної київської родини, яка має шанс вирватися з нетрів життя завдяки футболу. Юна спортсменка на піку своєї кар’єри й очікує на запрошення до національної збірної України. Але життя приготувало для неї випробування: мама дівчини помирає, залишивши на неї молодших брата та сестру. Аліна мусить зробити вибір: футбол або сім’я. Стрічка отримала нагороду Одеського МКФ як найкращий європейський документальний фільм та Мінського МКФ «Лістапад».

У пошуках Фарідех/Finding Farideh

Країна: Іран, Нідерланди

Режисери: Азадех Муссаві, Курош Атає

Дати показу: 26 березня, 19.00 (к/т «Київ»); 28 березня, 19.20 (к/т «Жовтень»)

Повнометражний документальний фільм про іранську дівчину Фарідех, яку у 1976 році у віці 6 місяців залишили у храмі. Згодом її всиновила голландська родина, яка забрала її до Нідерландів, аби дати їй нове життя. Батьки обіцяли відвезти її до Ірану, коли їй виповниться 18, але не зробили цього, бо завжди вважали Іран занадто небезпечною країною. Дівчина долає свої страхи та самостійно вирушає до рідної країни, де знайомиться із трьома родинами, одна з яких може виявитися її біологічною сім’єю, і відкриває свою іранську ідентичність і культуру. Для тегеранської режисерки Азадех Муссаві це перший повнометражний документальний фільм.

Фото: постер до фільму «Unrest»

— Читайте також: Docudays Ua: Гид по программе для детей и подростков