Корупційний скандал у спорті: українська каратистка розповіла про вимагання грошей за перемогу

19.04.2023

Дефлімпійська чемпіонка з карате Інна Візір заявила, що її тренер вимагав частину грошових винагород, які їй виплачували за змагання. Це стосувалося й інших спортсменів дефлімпійської збірної з карате.

Відповідний допис вона опублікувала на своїй сторінці у Facebook, де оприлюднила і скріни листування. Сам тренер Микола Богодистий говорить, що гроші, які віддавали спортсмени, — добровільні внески.

Зі слів титулованих українських паралімпійців й дефлімпійців, які виступили з публічними заявами про корупцію у спортивному середовищі, звинувачуючи тренерів і чиновників «Інваспорту» у поборах, їх роками змушують віддавати 10 відсотків із сум своїх призових начебто на загальні потреби команд і благодійність.

Читайте також: Українська важкоатлетка Марія Гангур здобула «срібло» та «бронзу» на чемпіонаті Європи

Президент Національного комітету спорту інвалідів України Валерій Сушкевич ініціював створення комісії для перевірки оприлюднених фактів.

Полтавка Інна Візір (Мажара) вступила у боротьбу проти корупції в спорті, заявивши про те, що її колишній тренер дефлімпійської збірної України з карате Микола Богодистий вимагав частину грошових винагород, які виплачуються спортсменам за перемоги в змаганнях. Тренер все заперечує і стверджує, що кошти спортсмени віддавали добровільно, це їхній внесок у розвиток збірної. З цих внесків фінансуються поїздки, проживання та участь у різних змаганнях.

Читайте також: Українські боксерки завоювали вісім медалей на турнірі у Фінляндії

«Уже є результат цьому розголосу корупції. З недобрих новин: Богодистий написав заяву в поліцію за наклеп. Тобто наклеп — це коли говориш правду? Але мені боятися нічого, я заявляла про це не одноразово. Все сказане мною — правда, і, щоб довести її, я згідна пройти тестування на детекторі брехні. У мене є докази вимагання грошей. А ті, хто грабують спортсменів з інвалідністю, мають бути покарані по закону», — сказала 30-річна Інна Візір. 

Зазначимо, що раніше з подібними заявами виступили чемпіони та призери Паралімпіад — дзюдоїстка Ірина Гусєва, веслувальник Сергій Ємельянов, дзюдоїст Юрій Марченко.

Читайте також: Уперше за 14 років: жіноча збірна України з гандболу пробилась на ЧС

«Вже багато років в Україні працює така система поборів: кожен паралімпієць чи дефлімпієць (спортсмен з вадами слуху) має віддати в регіональний центр Українського центру з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт» 10 відсотків преміальних, отриманих за участь в Паралімпійських (Дефлімпійських) іграх, в чемпіонаті світу та Європи. Якщо хтось не погоджується на це, то, вважай, він підписав собі вирок. Є багато важелів впливу на непокірних: зменшення чи позбавлення зарплатні, стипендії, нерідко доходить до звільнення. Знаю, кілька спортсменів пробували боротися із цією системою, але система їх швидко позбулася. І це не залежало від їхніх попередніх успіхів, від їхніх перспектив. Так само сталося зі мною», — додала спортсменка. 

За словами Інни, спортивні чиновники дбають не про розвиток спорту, а про власне збагачення, безсоромно заробляючи на атлетах з інвалідністю, які щодня на тренуваннях, на кожних виступах демонструють незламність духу, здобуваючи спортивні перемоги для нашої держави. Але Міністерство молоді та спорту України на чолі з Вадимом Гутцайтом роками закриває очі на корупцію в «Інваспорті» та інших спортивних федераціях і комітетах України.

Читайте також: Жіноча Фіналіссіма 2023: футболістки збірної Англії здобули історичну перемогу

«Я зростала як каратистка, показувала хороші результати на міжнародних змаганнях, і на Дефлімпіаді у 2013 році виграла золото і бронзу, за що отримала від держави преміальні — 1 мільйон 200 тисяч гривень. Після цього Микола Іванович прямим текстом сказав, що я маю віддати 10 відсотків у Спортивну федерацію глухих України (СФГУ). Мовляв, кошти підуть на благодійність. Але куди вони пішли насправді, лишається тільки здогадуватися. Тоді, до речі, я особисто віддала гроші президенту СФГУ Леоніду Касицькому, який і дотепер очолює цю організацію, в його робочому кабінеті».

Читайте також: Українська важкоатлетка Світлана Самуляк здобула три срібні медалі на чемпіонаті Європи-2023

«Піком моєї спортивної кар’єри стали Дефлімпійські ігри у Туреччині у 2017 році, на яких я завоювала п’ять медалей: дві золоті, одну срібну і дві бронзові. За ці перемоги отримала 4,5 мільйона гривень. За неписаним правилом, 10 відсотків з них одразу ж пішли у СФГУ. Я, як і всі спортсмени нашої команди, отримувала преміальні за перемоги в чемпіонатах світу і Європи від міністерства й Полтавської міськради. Ці гроші також обкладались «даниною». Ми віддавали з них по 10 відсотків Богодистому, а він казав, що відвозить їх до Києва. При цьому на всеукраїнські змагання ми їздили власним коштом, і СФГУ нам ніяк не допомагала в цьому. Ми тільки й чули, що маємо вкладати в себе власні кошти.»

Читайте також: Спортсменка збірної України зі спортивних танців на візках Олена Чинка здобула одразу п’ять золотих медалей

«Також у збірній існував (напевно, існує й зараз) такий собі фонд, в який спортсмени мали відраховувати свої гроші, які начебто йшли на наш розвиток та розвиток юних спортсменів. Насправді цей «фонд» — це банківська картка тренера Миколи Богодистого, на яку спортсмени мали обов’язково відправляти гроші з кожних преміальних. Сам тренер розписував, хто й скільки мав туди перераховувати. Ми іноді протестували, але все ж віддавали. Мова йшла про десятки тисяч гривень».